Opilý Čech v Chorvatsku člunem přejel a těžce zranil muže, hrozí mu vězení

  12:00aktualizováno  12:00
„Cítil jsem, že mi motor prořízl neopren, ale nechtěl jsem tu ránu vidět. Začal jsem křičet. Ne bolestí, ze strachu," vzpomíná lovec ryb Danijel Babin na okamžiky, kdy ho od smrti dělilo jen málo. U chorvatského ostrova Dugi Otok na něj najel člun, který řídil 33letý Čech - pod vlivem alkoholu a příliš rychle. Nyní mu hrozí až osm let vězení.

Vrtule motoru prořízla Danijeli Babinovi neopren a zanechala tři hluboké rány na jeho levém boku, kudy začal okamžitě krvácet. | foto: iDNES.cz

Je to sport, kterému se Chorvat Danijel Babin věnuje už třicet let, od svých třinácti. V češtině se pro něj zpravidla používá anglický název - spearfishing, neboli lov ryb harpunou na nádech. Předpokladem jsou tedy dobře trénované plíce - lovci, kteří se potápějí i několik desítek metrů hluboko, u sebe nemají žádné dýchací přístroje. Ostatně to je přímo zakázané.

Fotogalerie

Lovit se Babin vydal i odpoledne 21. srpna. S kamarádem vypluli k severnímu cípu ostrova Dugi Otok, který je vzdušnou čarou vzdálený asi 20 kilometrů od Zadaru (viz mapa níže). K večeru se na chvíli rozdělili. „Ulovil jsem dvě ryby a už jsem se chtěl vrátit na člun, ale zahlédl jsem ještě jednu,“ popisuje. 

„Odpočíval jsem na hladině a připravoval se na ponor. Doteď nechápu, proč jsem tu loď neslyšel. Když jsem ji uviděl, byla asi 15 metrů ode mě a řítila se přímo na mě. Ale furt jsem nechápal, co se to děje? Proč ji neslyším?“ vzpomíná. V tu chvíli byl jen asi 15 metrů od břehu. 

O následujících sekundách zpětně hovoří jako o šťastné souhře okolností. Intuice mu velela ponořit se. „Kdybych zůstal na hladině, zabil by mě,“ říká a naznačuje pohyb, který ve vodě rychle udělal - pustil zbraň, ze všech sil zabral karbonovými ploutvemi a „sbalil se do klubíčka“.

„Cítil jsem, jak se ke mně blíží, vnímal jsem stín nad hlavou, a pak jsem uslyšel a ucítil ránu.“ Vrtule motoru mu rozsekla neopren a zanechala tři hluboké rány na levém boku. Otevřené rány až ke kostem měl také na levé ruce, lokti a koleni. Štěstí podle něj bylo, že úder trochu zmírnila kovová spona řemenu, který měl v pase a který vrtule přesekla. Babin věří, že kdyby se rychle neponořil, schytal by ránu do hlavy, která by byla fatální.

VIDEO: Obdobnou nehodu zachytila kamera před třemi roky. Záběry ukazují, jak může být podobný střet vážný. Muž ve vodě schytal ránu do hlavy a krku, incident nepřežil.

Vynořil se a snažil se nepanikařit. Raději proto nezkoumal svá zranění, ale jak připouští, přemohl ho strach. Věděl, že krvácí a že má jen chvíli, než ztratí příliš krve a následně i vědomí. Začal křičet. 

Tři Češi na palubě

Člun, který na něj najel, zastavil nedaleko. Na palubě byli tři Češi kolem třiceti let - jedna žena a dva muži. Jak pro iDNES.cz upřesnila zadarská policie, muži, který v onu chvíli člun řídil, je 33 let a pochází z Prahy. „Museli sami tu ránu cítit. Rozhlíželi se kolem člunu a zkoumali, co se stalo. Tak jsem na ně začal anglicky křičet: Tady jsem, pojďte sem!“ líčí Babin. 

Tvrdí, že ho sice uviděli, ale stále o něčem diskutovali. „Chvíli jsem se bál, že mě tam nechají a já se budu muset sám dostat ke své lodi. Nakonec jsem se rozhodl plavat ke břehu, ale než jsem k němu dorazil, připluli ke mně,“ říká s úlevou. 

V tu chvíli však teprve začala dlouhá cesta do nemocnice - k nehodě došlo kolem 18:30, prvotně ho ošetřili v nedaleké vesnice a do Zadaru se dostal člunem až o tři hodiny později. Jak k tomu Babin dodává, v letní sezoně není vrtulník záchranné služby samozřejmostí.

MODRÁ: Místo, kde došlo ke střetu s potápěčem. ORANŽOVÁ:  Božava, kam ho člunem zraněného převezli k prvotnímu ošetření. ZELENÁ: Městečko Sali, kde na něj čekal záchranářský člun. ČERVENÁ: Zadar, kde byl v nemocnici operován.

MODRÁ: Místo, kde došlo ke střetu s potápěčem. ORANŽOVÁ: Božava, kam ho člunem zraněného převezli k prvotnímu ošetření. ZELENÁ: Městečko Sali, kde na něj čekal záchranářský člun. ČERVENÁ: Zadar, kde byl v nemocnici operován.

Hrozí mu až osm let

Začátkem léta psal deník MF DNES, že Češi mají řízení malých lodí v oblibě stále víc. Loni si „průkaz vůdce malého plavidla“, tedy něco jako řidičák na loď, udělalo 3 577 říčních plavců. To je nejvyšší přírůstek za posledních pět let. Někteří si udělají i rozšíření o mezinárodní průkaz způsobilosti na moře a poté už nic nebrání vyplout i na moře.

Případ Danijela Babina však ukazuje odvrácenou stranu této zábavy. „Po ukončení vyšetřování lodní nehody jsme vznesli obvinění proti 33letému Čechovi z Prahy. Je podezřelý, že pod vlivem alkoholu řídil 15 metrů od břehu člun a těžce zranil muže, který plaval ve vodě,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí zadarské policie Elis Žodan. „Je viněný z trestného činu obecného ohrožení, za což mu hrozí jeden až osm let za mřížemi,“ dodal.

Portál iDNES.cz se snažil spojit i s právním zástupcem zadrženého Čecha, avšak policie uvedla, že kontakt nemá.

Přitěžující okolností pro obviněného Čecha je nejen alkohol v krvi, ale pravděpodobně i rychlost plavby. Pokud je loď 15 metrů od břehu, musí plout velmi pomalu - maximálně rychlostí pěti uzlů, tedy asi devět kilometrů v hodině. Podle Babina však loď jela rychlostí asi 35 kilometrů v hodině. Navíc podle něj Čech při výslechu uvedl, že k nehodě došlo asi 100 metrů od břehu,  policie však našla jasný důkaz, že je to lež - rozseknutý řemen i Babinova harpuna ležely na mořském dnu asi 15 metrů od břehu. 

Na červeno-bílou bójku pozor

Čech řídící loď navíc musel přehlédnout červeno-bílou bójku, která upozorňuje, že se pod hladinou pohybuje potápěč. Před pěti lety se chorvatští potápěči a lovci ryb snažili rozšířit povědomí o tom, co červeno-bílá bójka znamená a jak se pohybovat po moři, aby byla jízda bezpečná pro všechny. Vytiskli plakáty a rozvěsili je po letoviscích. 

Potápěči nebo právě i lovci ryb mají u sebe vždy podobnou bójku s červeno-bílým...

Potápěči nebo právě i lovci ryb mají u sebe vždy podobnou bójku s červeno-bílým označením.

Plakát upozorňující na důsledky neohleduplné jízdy po moři. Před pěti lety jich...

Plakát (klikněte pro jeho celé zobrazení) upozorňující na důsledky neohleduplné jízdy po moři. 

„Neexistuje snad jediný potápěč, který by alespoň jednou do měsíce neměl nepříjemnou zkušenost s plující lodí,“ uvedl tehdy pro Lidovky.cz šéf kampaně Pero Ugarković. Nyní, o pět let později, však říká, že se nic nezměnilo. „Kontroly na moři probíhají během léta jen párkrát. Ten den úředníci rozdají spoustu pokut, hlavně turistům. Ale dokud nebudou mít v chorvatských vodách respekt a nebude probíhat pořádná informativní kampaň, nic se nezmění,“ uvedl Ugarković na dotaz iDNES.cz.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Afghánistán je hřbitovem impérií. Porazit se prostě nedá

Ilustrační snímek

Znovu naplňuje svou nechvalnou pověst. Anebo ji brzy naplní, pokud se Spojené státy se svými spojenci nerozhoupají ke...

Obětí výbuchu palivového potrubí v Mexiku je už 79, raněných je ještě víc

Mexičtí vojáci hlídají okolí místa výbuchu benzínového potrubí ve městě...

Obří ohnivou kouli vytvořilo v pátek poškozené palivové potrubí v mexickém městě Tlahuelipan. Výbuch a plameny zabily...

Základna Praha. Čínští agenti sem údajně chtěli unést ženu exšéfa Interpolu

Nový šéf Interpolu, Číňan Meng Chung-wej (10. listopadu 2016)

Manželka bývalého šéfa mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-weje, kterého loni v září v Číně zadrželi...

Najdete na iDNES.cz