Kdybych to tušil, zastřelil bych se. Chodorkovskij slaví padesátku

  6:29aktualizováno  6:29
Čaj a bonbony. Tak nejznámější politický vězeň světa oslaví své padesáté narozeniny. Kdysi ropný magnát a nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij strávil posledních deset let za mřížemi. Na svobodu má vyjít příští rok v říjnu. Ale...

Michail Chodorkovskij stojí za sklem v soudní místnosti. (24. května 2011) | foto: AP

Michail Chodorkovskij není obyčejný vězeň. Je symbol, v Rusku i za jeho hranicemi. Platí za uvězněné svědomí ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten nijak neskrývá názor, že Chodorkovskij je zloděj, jenž si nezaslouží nic jiného než trestanecký mundúr. Západ či ochránci lidských práv jsou poněkud jiného názoru.

Ne, Chodorkovskij není obyčejný vězeň. Spoustu času za mřížemi tráví psaním. Dopisů rodině. Článků, které pak otiskuje třeba týdeník Novoje Vremja. A právě ten teď s někdejším nejbohatším mužem země udělal velký rozhovor.

Čas bilancovat

Padesát let je příležitost ohlédnout se a udělat znaménko plus či minus u životních událostí. Chodorkovskij je rozvrhl takto: "Hlavním plusem je má rodina. Mám čtyři děti, vnuka, milovanou manželku, rodiče. Minus je, že jsem jim věnoval málo času. Minusem je i můj první, studentský sňatek, který nevyšel. Ovšem dokázali jsme si uchovat dobré vztahy, což je zase plus."

Právě odloučení od rodiny je tím nejtěžším, s čím se Chodorkovskij musí v trestanecké kolonii vyrovnávat. Jinak se prý dá zvyknout na všechno. Na to, že každá minuta života za mřížemi je regulovaná, kontrolovaná. Že se člověk prostě nemůže jít jen tak projít po lese nebo po městě. Že si sám neurčí ani to, kdy půjde do sprchy, nebo kolik knížek bude mít na stole.

Ale rodina, ta chybí. "Doufám, že ve čtvrtek za mnou manželka a děti přijedou. Neviděli jsme se od března."

Z vrcholu na dno

Na kolik let se cítíte? "Nemůžu uvěřit, že je mi už padesát. Cítím se maximálně na čtyřicet. Jen lékaři můj optimismus nesdílejí," říká také trestanec.

Na letošek připadne i další Chodorkovského životní "jubileum": 25. října to bude přesně deset let, co byl zatčen. Komandem tajné služby FSB, na letišti v Novosibirsku. Byl tehdy nejbohatším Rusem a podle časopisu Forbes šestnáctým nejbohatším člověkem na světě. Jeho majetek byl odhadován na 15 miliard amerických dolarů.

Chodorkovskij věděl, že jej zatknou. Tou dobou už byl několik měsíců za mřížemi jeho obchodní partner a blízký přítel Platon Lebeděv. Chodorkovskij mohl emigrovat. Ale rozhodl se zůstat - i kvůli Lebeděvovi. A také kvůli tomu, že útěk by vypadal jako přiznání viny.

Vylíčit celou historii Chodorkovského (z)bohatnutí je na dlouho. A tak alespoň zjednodušeně: dnešní ruský vězeň číslo jedna vděčí za někdejší pohádkový majetek vlastní podnikavosti, dobrým kontaktům z komsomolských dob a také 90. letům, době divokého ruského kapitalismu, chaotické privatizace a děravých zákonů.

Ano, Chodorkovskij byl oligarcha a i jeho skalní příznivci se shodují, že jistě ne úplně všechno v jeho podnikatelské kariéře září čistotou. Jenže za tohle on nesedí, říkají ti samí jedním dechem. Sedí za to, že se míchal do politiky. Financoval opozici. Kritizoval Vladimira Putina. A svůj ropný gigant Jukos chtěl vymanit ze státního područí.

Jeho uvěznění bylo zároveň jasným vzkazem ostatním oligarchům: Zkuste se jen dotknout politiky a skončíte stejně.

Bude třetí proces?

Představte si, že je zase pětadvacátý říjen 2003. Sedíte v letadle do Novosibirsku. Co byste dělal, kdybyste tehdy věděl, co vás v následujících deseti letech čeká? ptá se novinář z Novoje Vremja.

"Obávám se, že bych se zastřelil. Pro tehdejšího Chodorkovského by má nynější zkušenost byla šokem," odpovídá stručně trestanec. Narozeniny chce oslavit se spoluvězni, snad čajem a bonbony.

Chodorkovskij byl odsouzen ve dvou procesech. Nejdřív v roce 2005 k devíti letům, později zkráceným na osm. Za údajné podvody a krácení daní. Pak, v prosinci 2010 ke čtrnácti, ovšem se započítáním původního trestu. Za údajné defraudace, krádeže. Podle propočtů (kdy například den odsezený ve vazební věznici se počítá jako den a půl v kolonii) by měl být propuštěn 25. října 2014.

Bude? On sám tomu moc nevěří. Vlastně nikdo tomu moc nevěří. Vladimir Putin je pořád ruským vládcem, prezidentem. Nikdy neodešel, i když v letech 2008 až 2012 byl "jen" premiérem. Jeho nynější prezidentský mandát skončí v roce 2018 a rozhodně není vyloučeno, že Putin bude chtít v Kremlu zůstat i dalších šest let, tedy do roku 2024.

Je jen těžko představitelné, že by nechal Chodorkovského jít. Mimochodem, už nějakou dobu se mluví o třetím procesu s Michailem Chodorkovským.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Když mohou muslimové, tak my taky. Židé chtějí mít v bundeswehru rabíny

Vojáci německé armády.

Židé jsou více než sedmdesát let od konce druhé světové války připraveni na znovuzavedení rabínů v německé armádě. Ve...

Rumuni vyšetřují Jourovou. Možná kvůli negativnímu hodnocení jejich justice

Věra Joruová při slyšení, které se týká jejího případného postu komisařky pro...

Nedávno zřízený rumunský úřad pro vyšetřování pracovníků justice (SIIJ) uvedl, že zahájil vyšetřování prvního...

Slováci si připomínají rok od Kuciakovy vraždy. Skandovali proti Ficovi

Shromáždění k prvnímu výročí vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho...

Slováci v řadě měst po celé zemi vyšli do ulic na vzpomínková shromáždění na zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz