Chodorkovskij se vrátil před soud, hrozí mu dalších dvacet let na Sibiři

  • 47
Michail Chodorkovskij stanul opět před soudem. Šéf zaniklé ropné společnosti Jukos čelí novým obviněním a hrozí mu dalších 22 let za mřížemi, pokud obžaloba prokáže zpronevěru miliard rublů a "proprání" stamiliardových částek. Kdysi nejbohatší Rus si už odpykává osmiletý trest za daňové podvody.

Kvůli novému procesu už minulý týden převezla eskorta Chodorkovského a jeho společníka Platona Lebeděva z vězení v sibiřské Čitě do moskevské káznice Matrosskaja tišina. Dnes dopoledne přivezli Chodorkovského do soudní síně. Někdejší ropný magnát je v ruské metropoli poprvé od roku 2005.

Prokurátoři kdysi nejbohatšího Rusa obviňují z toho, že pomohl zpronevěřit 900 miliard rublů a "vyprat" dalších 500 miliard. Jeho obhájci tvrdí, že bývalý ropný magnát je politický vězeň a nová obvinění jsou absurdní. Je prý obviněn z krádeže více ropy z Jukosu, než tato firma stihla během inkriminovaných let vyprodukovat.- přečtěte si Z obtěžování Chodorkovského neobviní, i tak mu hrozí 22 let vězení

Dnes se soud věnoval procedurálním otázkám. Obhajoba například protestovala proti tomu, že obžalobu vedou stejní prokurátoři jako při předchozím procesu. Jeden z nich obdržel během procesu od prezidenta Vladimira Putina vysoké státní vyznamenání.

Bývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij přijíždí k moskevskému soudu (3. března 2009)

Ruská opozice nový proces, stejně jako ten předchozí, označuje za pomstu Kremlu vyvolanou politickými ambicemi Chodorkovského. Je to prý signál, že vězeň má zůstat za mřížemi i poté, co mu v roce 2011 vyprší současný trest. Šéf Jukosu financoval opozici a ze své firmy se snažil vybudovat společnost nezávislou na tlacích z Kremlu.

Nesouhlas s procesem přišlo vyjádřit před soudní budovu několik příznivců bývalého oligarchy. Policie podle agentury Reuters zadržela deset lidí, když křičeli: "Svobodu politickým vězňům, svobodu Michailu Chodorkovskému."

Ostře sledovaný proces

"Tento případ je velmi důležitý protože nám naznačí, kam směřuje Rusko," řekl telefonicky z Londýna Chodorkovského obhájce Robert Amsterdam. Prezident Dmitrij Medveděv, který se ujal úřadu loni v květnu, sliboval zlepšení soudního systému. Samotný Chodorkovskij podle ČTK v Rusku údajně vidí známky změn k lepšímu.

Společník bývalého ruského ropného magnáta Michaila Chodorkovského Platon Lebeděv přijíždí k moskevskému soudu (3. března 2009)

Případ je velmi ostře sledován a budí velkou pozornost médií. Je považován za test, nakolik se v Rusku změnily politické poměry po nástupu Medveděva k moci. I obyčejní Rusové se po roce od zvolení nového prezidenta domnívají, že navzdory střídání v Kremlu zůstala moc v Putinových rukou.

Reportérů je prý tolik, že budou muset sledovat líčení mimo jednací síň na velkoplošných obrazovkách. Dnešní předběžné slyšení se však konalo s vyloučením veřejnosti.

Po kontroverzním procesu na Sibiř

Policie Chodorkovského zatkla v roce 2003. O dva roky později mu soud vyměřil za daňové úniky a podvody v kontroverzním procesu devítiletý trest, který posléze zmírnil na osm let. Po jeho zatčení zanikla i firma Jukos a některé její části nyní spadají pod společnosti napojené na stát.

Chodorkovskij si už odpykal na Sibiři větší část trestu. Loni proto podal žádost o propuštění. Tu ale soudci zamítli. - přečtěte si Odpůrce Kremlu Chodorkovskij zůstává v sibiřském vězení

Michail chodorkovskij

- Michail Borisovič Chodorkovskij se narodil 26. června 1963 v Moskvě v židovské rodině ze střední vrstvy. S manželkou Innou má čtyři děti.

- V roce 1986 vystudoval Chemicko-technologický institut a vzdělání si rozšířil i na prestižním Moskevském institutu národního hospodářství. Byl členem Komsomolu i komunistické strany.

- Podnikání se věnuje od poloviny 80. let, nejprve provozoval kavárnu a vedl centrum pro vědeckou a technickou tvořivost Menatep, které se zprvu zabývalo obchodem s počítači. V roce 1988 založil banku Menatep, údajně první soukromou banku v zemi od roku 1917.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video