Michail Chodorkovskij přijel do Prahy na Forum 2000 (13. října 2014).

Michail Chodorkovskij přijel do Prahy na Forum 2000 (13. října 2014). | foto: MAFRA

Rusové chtějí právní stát. Ale neví, jak ho dosáhnout, říká Chodorkovskij

  • 344
Evropa by se měla namísto sankcí zaměřit na pomoc Ukrajině a spolupráci s ruskými podnikateli. V rámci pražské konference Forum 2000 to uvedl bývalý ruský oligarcha Michail Chodorkovskij. Rusové totiž podle něj touží po skutečné nezávislosti a právním státě. „Ale neví, jak toho dosáhnout,“ řekl známý odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina.

Oligarchové, k nimž se dříve sám řadil, podle Chodorkovského dříve neměli takovou moc, jakou jim společnost přisuzovala. „Do ekonomických záležitostí jsme mluvit mohli, když ale došlo na politiku, zavládlo ticho,“ řekl o vztahu ruských podnikatelů s dřívější ruskou vládou v pražské debatě, kterou pořádalo Forum 2000 společně s Knihovnou Václava Havla. Nyní se podle něj situace změnila a lidé, kteří Putina obklopují, se představě oligarchů s neomezenou mocí blíží. 

Michail Chodorkovskij

Bývalý majitel Jukosu Michail Chodorkovskij. Snímek je z tiskové konference v...
  • Narodil se v roce 1963 v Moskvě.
  •  V 90. letech se stal jedním z nejvýznanějších ruských oligarchů. Od roku 1997 stál v čele ropného kolosu Jukos.
  • V roce 2003 byl zatčen, o dva roky později odsouzen za daňové úniky a zpronevěru. 
  • Celkem ve vězení strávil deset let, v prosinci však dostal milost a byl předčasně propuštěn.

„S penězi a majetky státu zacházejí jako s vlastními. Nemáme vlastně, jak těm lidem říkat, protože slovo oligarcha už má jiné historické konotace,“ prohlásil Chodorkovskij.

Podnikatelům, kteří mezi tuto elitu nepatří, však hrozí, že Kreml najde cestu, jak jim majetek vzít. „Už dnes neříkáme, že něco vlastníme, ale pouze to dočasně užíváme,“ zavtipkoval.

Jedním z klíčových problémů ve vnitřní, ale i zahraniční ruské politice, je podle něj korupce. „Jsme si dobře vědomi mechanismů, kterými proudí peníze ze státního rozpočtu k lidem na Západě, jejichž názory se shodují s ruskou vládou,“ uvedl.

Rusové jsou přesvědčení, že se o této praxi ví i na Západě. Když proti tomu nikdo nic nedělá, zdá se jim, že je to přijatelné, dodal.

V Rusku může být nebezpečné na tento problém poukazovat. „V roce 2003 jsem o korupci mluvil s prezidentem Putinem. Záznam je dostupný na internetu. Mé soudní stíhání začalo krátce poté,“ upozornil Chodorkovskij na moment, kdy se zřejmě definitivně ruskému prezidentovi znelíbil.

Rusko a Ukrajina patří společně do Evropy

Někdejší magnát se vyjádřil i ke vztahům Ruska a Ukrajiny. Obě země podle něj musí společně směřovat do Evropy. „Nevidím zkrátka jinou možnost. Rusko i Ukrajina jsou součástí Evropy. Jediný způsob, jak rozdělit Ukrajince a Rusy, je uměle, jak je bohužel nyní dělá naše vláda.“ Pokud se Ukrajina bude integrovat do Evropy, Rusové podle něj budou mít tendenci jejich příkladu následovat.

Na ukrajinskou krizi ovšem podle Chodorkovského Západ nereaguje ideálním způsobem, místo sankcí by totiž bylo lepší zaměřit se na pomoc Ukrajině.„Ukrajina bude Evropu něco stát, černá díra na jejím místě by však byla dražší.“ 

V evropských i českých zákonech jsou podle Chodorkovského zakotvena výborná opatření proti korupci a praní špinavých peněz. „Sankce proto nejsou potřeba, stačí, abyste se řídili vlastními zákony. Dosáhnete tím zároveň dvou věcí: doplatí na to ti, kdo získávají peníze nečestně, a zároveň to bude signál ruské veřejnosti, že takové věci neprojdou bez trestu.“

Sankce navíc tíživě dopadají na ruské podnikatele, kteří přitom většinou smýšlejí evropsky a mohli by tak významně přispět k tomu, aby Rusko změnilo směr. To si podle Chodorkovského mnozí Rusové skutečně přejí. „Lidé touží po skutečné nezávislosti, chtějí, aby se zákony museli řídit všichni stejně, chtějí právní stát. Ale neví, jak toho dosáhnout, nevěří, že to mohou nějak ovlivnit,“ řekl Chodorkovskij. Rusům chce proto podle svých slov pomoc pochopit, že ke změně přispět mohou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video