Starověký strom zvaný Pradědeček je Fitzroya cypřišovitá, druh, který roste na jihu Chile a Argentiny. Tohoto rekordmana, vysokého 28 metrů, objevil v roce 1972 strážce parku Aníbal Barichivich. Po lese vodil svého vnuka Jonathana Barichiviche, z něhož se stal vědec, který tuto dendrologickou raritu spolu s dalšími kolegy zkoumá.
Fitzroya cypřišovitá je také druh patřící ke stromům, které jsou nejcitlivější na klima. Jeho letokruhy jsou tak zároveň meteorologickým záznamem několika tisíců let. „Jsou jako encyklopedie,“ říká pro DW chilská vědkyně Rocío Urrutiaová, jež se těmito stromy zabývá několik desetiletí.
Chilská poušť jako obří skládka použitého oblečení, denně ho přivezou 20 tun![]() |
Mnoho starých stromů ale ztratilo jádro kmene, takže vědci k určení jejich stáří musí používat i nové technologie a statistické modely. Vědci měří také množství uhlíku, který les absorbuje a vypouští, což jim pomáhá pochopit, jak lesy reagují na globální oteplování.
Staletí staré stromy v parku Alerce Costero nicméně ohrožuje plán chilské vlády postavit tam dálnici. Úřady argumentují tím, že dálnice by propojila města a podpořila cestovní ruch v regionu. Mnoho místních je však přesvědčeno, že cílem projektu je otevřít cestu k těžbě dřeva.
Podle Barichiviche je důvodem fakt, že nová dálnice by napojila oblast přímo na přístav Corral. Dálnice by však také zvýšila riziko vzniku lesních požárů, podle Urrutiaové více než 90 procent požárů lesů v oblasti vzniká blízko silnic.

Alerce Costero
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz