Chilan v rozhlase přiznal vraždění pro Pinocheta, zadržela ho policie

  20:07aktualizováno  20:07
V Chile zadrželi bývalého vojáka, který se v rozhlasovém pořadu přiznal k účasti na zabití 18 oponentů bývalého prezidenta Augusta Pinocheta. Policie muže obvinila z vražd spáchaných v roce 1973. Za Pinochetova režimu bylo v Chile popraveno nebo zmizelo přes 3000 lidí.

Vojáci generála Pinocheta během převratu v roce 1973 | foto: Profimedia.cz

Ve čtvrtek večer do oblíbené chilské rozhlasové show s názvem Chacotero Sentimental (volně přeloženo jako Milující zrada) zavolal muž a moderátorovi sdělil, že uvažuje o sebevraždě. Zprvu vyprávěl o nešťastné lásce.

O chvíli později se však jeho povídání stočilo nečekaným směrem, píše server The Guardian. Muž, který po vstupu do vysílání neuvedl své jméno, se přiznal, že se účastnil 18 poprav odpůrců režimu za dob vlády Augusta Pinocheta.

Contreras byl Pinochetův anděl teroru. Oběti nechal znásilňovat

„Poprvé, když jsem někoho zabil, tak jsem plakal. Velitel mi ale říkal, že jsem dobrý a statečný voják. Podruhé už se mi to líbilo. Užíval jsem si to,“ sdělil šokovanému moderátorovi. V dalších dvaceti minutách muž popsal celou řadu porušování lidských práv, kterého byl svědkem během své armádní služby.

K popravám lidí uvedl: „Střelili jsme je do hlavy a pak jsme jejich těla vyhodili do povětří pomocí dynamitu. Nic z nich nezbylo, ani jejich stíny.“ I přesto, že muž neuvedl své jméno, policie ho už následující den vypátrala.

Člověk může být ďábel

Policie zjistila, že se jedná o dvaašedesátiletého Guillerma Reyee Rammsyho. Obvinila ho z vraždy dvou členů chilské Socialistické strany Freddyho Taberny Gallegose a Germána Palomina Lamase. Oba byli postaveni před válečné soudy a popraveni v říjnu a v listopadu 1973. Jejich těla se nikdy nenašla.

Udělali ze mě lidskou pochodeň, vzpomíná oběť Pinochetova režimu

Rammsy se během svého rozhovoru s moderátorem dostal také k popisu své armádní kariéry. „Poslali mne do Santiaga, kde jsem si přivykl mimořádnému násilí. Zjistil jsem, jakým ďáblem se člověk může stát,“ řekl. K zabíjení prý byl donucen. Vojáci, kteří odmítali plnit rozkazy, totiž končili na popravišti.

Jeho zatčení ocenili ochránci lidských práv, kteří se snaží objasnit, jakým způsobem byli likvidováni nepohodlné odpůrci Pinochetova režimu. Nenašla se těla asi 1000 obětí a vyšetřovatelé nyní doufají, že k některým by je mohl Rammsy dovést.

Diktátor, který unikl trestu

Augusto Pinochet se začátkem 70. let stal spojencem chilského prezidenta Salvadora Allendeho. Ten ho v roce 1973 jmenoval vrchním velitelem chilských pozemních vojsk. Osmdesát dní poté, v září 1973, Pinochet marxistu Allendeho násilím svrhl. V roce 1974 se Pinochet prohlásil prezidentem. Při následných represích připravil režim o život přes tři tisíce lidí, hlavně Allendeho stoupenců. Další tisíce lidí byly mučeny nebo uprchly ze země.

Chilané už nepovažují Pinocheta za spasitele. Je to pro ně diktátor

Generál vládl tvrdou rukou až do roku 1990, kdy abdikoval na post prezidenta. Až v roce 1998 byl Pinochet zatčen v Londýně, aby se zodpovídal ze zločinů v době své vlády. V roce 2000 byl souzen v kauze takzvané „karavany smrti“. Tak se nazývaly jeho jednotky, které po puči brázdily Chile a zabíjely politické odpůrce. Pinochet se zodpovídal z 58 vražd. Nakonec byl osvobozen pro nedostatek důkazů.

Exdiktátor byl obviněn i z dalších vražd v průběhu 70. a 80. let, z potlačování lidských práv, zpronevěry a korupce. Měl ale zdatné právníky, kteří vždy přesvědčili soud, že je na přelíčení příliš nemocen. Vždy vyvázl maximálně s domácím vězením. Zemřel 10. prosince 2006 ve věku 91 let.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

VIDEO: Muž chtěl v Kyjevě vyhodit most do povětří, zasahovalo 300 policistů

Muž chtěl v cetru Kyjeva vyhodit most do povětří

Ukrajinská policie ve středu zadržela ozbrojeného muže, který vyhrožoval, že vyhodí do povětří jeden z kyjevských...

Protivzdušnou obranu v Kaliningradu zničíme dle potřeby, řekl generál USA

Rozsáhlé vojenské manévry obou zemí odstartovaly při pobřeží Baltského moře...

Rusko v pátek obvinilo Spojené státy z nepřijatelného vyhrožování poté, co vysoce postavený americký generál ve...

Německo splní emisní cíle, věří Merkelová. Pořád málo, kontrují ekologové

Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci (20. září 2019)

Německá kancléřka Angela Merkelová je přesvědčena o tom, že její vláda pátečním schválením klimatického balíčku...

Trump vyšle vojáky do Saúdské Arábie, je to reakce na útoky dronů

Americký prezident Donald Trump (16. září 2019)

Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise...

Najdete na iDNES.cz