Minulý pátek porota soudu v americkém státě Illinois rozhodla o nevinně jednatřicetiletého Mohameda Worka z Chicaga. Worku si vysloužil přezdívku zloděj džentlmen za to, že vykradl banku velmi nevídaným způsobem. Předstoupil totiž před pokladní a vložil jí do rukou list papíru, na kterém stálo, že jí zdvořile prosí o peníze, které brzy vrátí. Úplně stejně vykradl pár dní po svém propuštění i další banku.
„Prosím dejte mi peníze, brzy je přijdu vrátit,“ napsal na papír zloděj, který svou zdvořilou žádostí zaskočil obsluhu banky. Z ústavu se mu tímto stylem podařilo dostat přesně 595 dolarů (13 577 Kč). Jakmile ale odešel, banka okamžitě zalarmovala policii. Strážníci Worku chytili po půl hodině, kdy stihl utratit jen sto dolarů (2 283 Kč).
Porota nakonec zloděje džentlmena shledala nevinným, protože neuznala, že banku vyloupil. Uvěřila totiž obhajobě, že „neexistovaly žádné implicitní nebo explicitní hrozby jakéhokoli druhu.“
V USA ubývá samoobslužných pokladen. Na vině jsou krádeže i jejich funkčnost |
Zlodějova právní zástupkyně Mary Judgeová přiznala, že její klient spáchal trestný čin, ale tvrdila, že se nejednalo o loupež, která by snad zahrnovala krádež něčeho násilím nebo zastrašováním.
Worku si ale zřejmě našel ve vykrádání bank tímto způsobem zálibu. V pondělí odpoledne, tři dny po propuštění, vešel do jiné banky a předal zaměstnanci podobně zdvořilý list papíru.
Pracovník banky mu tentokrát dal přes dva tisíce dolarů (45 686 Kč) a situace se znovu opakovala, kdy Worku skončil s pouty na zápěstích po necelé půlhodině.
Tentokrát však bude podle vyjádření soudu jeho čin rekvalifikován z bankovní loupeže na krádež, což je obvinění, u kterého nemusí být prokázáno použití násilí nebo zastrašování.
Většina loupeží dopadá v USA mnohem dramatičtěji:
22. května 2015 |