Napětí v saském Chemnitzu. Nejsme žádní nacisté, vzkazují místní obyvatelé

  12:10aktualizováno  12:10
Chemnitz (od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Bezmoc, napětí, obavy. To jsou nynější pocity obyvatel Chemnitzu. Těm už došla trpělivost a protesty, kterých několik proběhlo i v týdnu, zřejmě hned tak neustanou, píše v reportáži ze saského města zpravodajka MF DNES. Další protesty jsou plánované na sobotu. Je možné, že dění v Chemnitzu ovlivní i celostátní politiku.

Pieta za zavražděného muže v Chemnitzu. (29. srpna 2018) | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Byl to tak neskutečně milý člověk. Kdykoli jsme se potkali, vždycky se smál,“ vypráví Yvonne, blízká kamarádka zavražděného Daniela. Na německý Chemnitz už padla tma a Yvonne znovu zapaluje svíčky, které sfoukl vítr.

V centru, jen pár desítek metrů od dominanty města, monstrózní sedmimetrové busty Karla Marxe, vznikla improvizovaná památka k poctě zavražděného: svíčky, květiny, fotografie a ručně psané vzkazy. Přímo na místě, kde v noci ze soboty na neděli během městských slavností skupina deseti cizinců napadla 35letého Daniela a další dva muže podobného věku.

Daniel, povoláním truhlář a otec malého dítěte, o několik hodin později zraněním v nemocnici podlehl. Další dva muži utrpěli vážná zranění. Městem se hned začaly šířit zprávy, co se vlastně stalo. Tu první, nepodloženou o tom, že muž bránil napadenou ženu, policie brzy popřela.

„Víme, jak to bylo“

„Tahle verze se šířila po internetu, ale to nebyla pravda,“ vysvětluje Yvonne. „Ve městě všichni vědí, jak to bylo. Chemnitz není zas tak velký, žije tu necelých čtvrt milionu obyvatel a mnozí se mezi sebou znají. Navíc Daniel tu měl spoustu kamarádů, byl to velmi vřelý a přátelský člověk.“ Podle ní šlo jednoznačně o loupežné přepadení. „Chtěli prostě jeho peníze. Když jim je nedal, napadli ho nožem a chladnokrevně zabili. Bylo to deset lidí na tři, neměli šanci,“ dodává Yvonne.

Fotogalerie

I ona říká, že se ve městě po setmění necítí dobře. „Snažím se tudy večer nechodit. Úplně vyhnout se tomu ale nemůžu, tak tu aspoň projedu co nejrychleji na kole. Abych si pokaždé platila taxi, to už by bylo příliš drahé,“ popisuje svůj život v Chemnitzu drobná, asi 40letá žena s potetovanými pažemi.

„Není přece v pořádku, abych přestala nosit krátké sukně jen proto, že někdo to může brát jako výzvu k napadení? Pokud tu někdo chce s námi žít, musí přece respektovat naše pravidla, nebo snad ne? Co je na tom radikálního?“ ptá se Yvonne.

Stejně tak se obává o svou třináctiletou dceru. „Mám o ni strach. Nedávno šla třeba s kamarádkami na koupaliště a začali je tam obtěžovat muži z arabských a afrických zemí. Chápete to? Třináctileté děti.“ Chvěje se jí hlas a v očích se občas lesknou slzy.

Od neděle prošly Chemnitzem tři protesty, další je plánován na dnešek. Na to, jak je prezentovala celostátní německá média, z nichž se pak informace přebíraly do celého světa, má Yvonne stejně jako další oslovení obyvatelé města vztek.

„To, co jsme viděli v televizi a četli v novinách, nebylo to, co jsme tady skutečně viděli a zažili,“ říkají shodně. „Bylo to pietní shromáždění. Lidé chtěli dát najevo, že takové chování tady není přijatelné. Zabíjet se na ulici nožem? Navíc Daniel byl napůl Kubánec, to každý viděl. Předhazovat truchlícím krajně pravicové nálady nedává žádný smysl,“ říká Yvonne.

Chemnitz se připravuje na další demonstrace, dorazily policejní posily

„K tomu se přidali extremisti zprava i zleva, to ano. Ale devadesát procent lidí s nimi nemělo nic společného. Média si vybrala to, co chtěla vidět,“ přidává se do hovoru muž ve středních letech. „Obdivuji vás v Česku, že si tohle nenecháte líbit. U nás vláda pro Němce nedělá nic. Imigranti jsou jí milejší. Kdyby takhle neonacisté zabili třeba Turka, všude kolem by to místo hlídali policisté. Ale takhle?“ zvyšuje hlas.

Okolo postává několik Němců kolem třiceti let, vesměs přátel a známých zavražděného Daniela. Omluvně se usmějí, sami by volili o něco mírnější slova, ale dávají muži za pravdu.

Tato slova potvrzuje Mandy Fischerová, zástupkyně šéfredaktora regionálního deníku Freie Presse. Popisuje také, jak se šířily nepravdivé informace o tom, že v Chemnitzu od neděle a zejména během demonstrací probíhaly organizované „štvanice“ na cizince.

VIDEO: Dav v Chemnitzu útočil na cizince (27. srpna 2018):

„K několika útokům tady skutečně došlo a byly ohlášeny na policii, ale že by tu probíhal nějaký organizovaný hon na lidi, kteří vypadají jinak, pro to neexistují žádné důkazy,“ říká Fischerová.

K událostem se nicméně začali rychle vyjadřovat nejvyšší zástupci celostátní politiky. Kancléřka Angela Merkelová je odsoudila jako „odpudivé“, stejně se také vyjádřil mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert.

„Už nikdy nebudu mít klid“

Hana (jméno bylo na přání změněno) pochází ze západních Čech, odkud se před deseti lety přestěhovala za svým manželem do Německa. Nejdřív žili v Heidelbergu, loni přesídlili do Chemnitzu. Ve stotisícovém městě ve spolkové zemi Bádensko Württembersko se už prý nedalo žít.

„Třikrát mě napadli. Na ulici, v obchodě, za bílého dne,“ říká zdráhavě padesátiletá žena. „Nakupovala jsem třeba v obchodě a jeden se o mě začal velmi nepříjemně otírat. Nebo jsem šla přes den po ulici a z průchodu vyběhl muž a začal mě pronásledovat.“ O nepříjemných zážitcích se příliš bavit nechce, nejraději by je vytěsnila z paměti. Na otázku, kdo to byl, jen pokrčí rameny a řekne, že „muži tmavé pleti“.

VIDEO: V německém Chemnitzu se opět protestuje (30. srpna 2018):

I proto se loni s manželem přestěhovali do Chemnitzu. Od města nedaleko českých hranic očekávali, že tady se podobné útoky opakovat nebudou. Stalo se. „Žiju tady rok a už mě tu jednou napadli. Bez manžela už nikam nechodím,“ říká. Stojíme odpoledne na hlavní třídě v centru města, přesto se co chvíli nervózně ohlíží přes rameno.

„Čím dál víc času trávím v Česku, abych se vždy trochu vzpamatovala a dala do kupy. Moji známí mi občas říkají, že to přeháním, že tak zlé to přece není. Ale pokud někdo má zkušenost s napadením, natož s několika, už nikdy nemůže být v klidu,“ dodává.

Bez diskuse

Politické nálady v Chemnitzu se setrvale mění jedním směrem: Loňské zemské volby sice vyhráli křesťanští demokraté (CDU), od té doby ale ztratili podporu deseti procentních bodů. V průzkumech veřejného mínění se ještě drží na prvním místě, ale hned za nimi rychle posiluje protiimigrační a národně konzervativní Alternativa pro Německo (AfD), která si za stejnou dobu polepšila o patnáct procentních bodů. Na chemnitzské radnici pak sedí neoblíbená starostka z řad socialistů.

K ultrapravici unikl zatykač na migranty podezřelé z vraždy v Chemnitzu

Zatímco posilující AfD dělá starosti zejména spolkovým zemím na západě Německa, pro obyvatele Chemnitzu je stále častěji stranou, která pro ně jako poslední představuje naději, že se věci ještě mohou změnit k lepšímu.

„O problémech s masovou imigrací se vůbec nemluví a ani to příliš nejde. Když se o to pokusíme v parlamentu, ostatní strany nám začnou nadávat do rasistů,“ říká poslanec spolkového sněmu za AfD Ulrich Oehme, který z Berlína přijel do Chemnitzu obhlédnout situaci.

„To škodí i cizincům, kteří tu s námi dlouho a v klidu žijí. I oni navíc mají obavy, že se vše nakonec obrátí proti nim. Jen proto, že jinak vypadají,“ říká Oehme. „Vidíme tu ale ještě jeden velmi nebezpečný trend. Dělali jsme si v posledních dnech analýzu arabsky psaných textů na internetu a sociálních médiích, které se týkají Německa. A v nich se objevují otevřené výzvy k násilí vůči Němcům.“

„Lidé v Chemnitzu toho vydrží hodně,“ uvažuje Oehme. „Ale když padne poslední kapka a vyjdou do ulic, tak to hned tak neodezní. Je možné, že dění v Chemnitzu se nakonec stane impulzem, který pohne i celostátní politikou. Potenciál tu rozhodně je.“

VIDEO: Chemnitz po ubodání Němce zažil masivní protesty (28. srpna 2018):


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Trump už má soka i mezi republikány. Z Bílého domu ho chce vyhnat přeběhlík

Někdejší guvernér amerického státu Massachusetts a bývalý libertarián William...

Donald Trump už má prvního vyzyvatele v následujících prezidentských volbách z řad republikánů. Šéfem Bílého domu se...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Maduro má připravené letadlo do Moskvy, řekl odborník na Venezuelu

Odborník na Latinskou Ameriku Martin Rey v diskusním pořadu Rozstřel...

Školáci ve Venezuele přehrabují odpadky, nemocnicím chybí léky, ceny letí vzhůru. To jsou důsledky krize, do které...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz