Chelsea Manningová v roce 2018 | foto: Reuters

Manningová spojená s kauzou WikiLeaks je opět vězení za pohrdání soudem

  • 10
Američanka Chelsea Manningová, která byla dříve před změnou pohlaví vojínem Bradley Manningem, poskytla serveru WikiLeaks velké množství armádních a diplomatických dokumentů. V roce 2013 byla ještě jako Manning za to odsouzena k 35 rokům vězení. V pátek jí soud ve státě Virginia poslal opět do vězení.

Vojín Manning byl po čtyřech letech po změně pohlaví již jako Chelsea Manningová propuštěn.

Fotogalerie

Soudce ve virginské Alexandrii v pátek Manningovou poslal do cely za pohrdání soudem, protože odmítla před velkou porotou vypovídat v blíže neurčené kauze týkající se WikiLeaks a jejího zakladatele Juliana Assangea.

Argument Manningové, že odepření výpovědi je její ústavní právo, soud neuznal. Ve vězení bude do doby, než si své stanovisko rozmyslí nebo dokud porota nerozhodne jinak.

Na co se soudci Manningové ptali, není podle agentury Reuters jasné. Její obhájci tvrdí, že dotazy se týkaly kauzy z roku 2010, za níž pak byla odsouzená. 

Bradley Manning tehdy serveru WikiLeaks předal 470 tisíc bojových hlášení z irácké a afghánské války, 250 tisíc tajných depeší amerického ministerstva zahraničí, několik videí z bojišť a další citlivé dokumenty, které získal jako zpravodajský analytik armády v Iráku.