Vídeňané našli ve svých poštovních schránkách hlasovací lístky. V prvním referendu po devatenácti letech se mohou vyjádřit k pěti věcem.
REFERENDUM VE VÍDNI- Odpověď ANO či NE může na hlasovacím lístku zakroužkovat ve dnech 11. až 13. února 1,1 milionu Vídeňanů. - Mohou to být jen rakouští občané s nahlášeným bydlištěm v metropoli. |
Zaprvé určí, zda chtějí takzvané celodenní školy (po dopoledním vyučování tráví děti čas v odpolední družině), dále rozhodnou o možnosti zaměstnávat v metropoli profesionální domovníky. A v neposlední řadě budou hlasovat o tom, zda má o víkendu jezdit noční metro a zda by automobily měly platit mýtné.
Poslední bod vídeňského referenda se týká bojových psů. Úřady zvažují, že by majitelé takových plemen museli mít na svého čtyřnohého přítele úřední povolení.
Otázky jsou návodné, svádějí k určité odpovědi
Podle německého serveru Die Presse jsou ale otázky naformulovány tak, že mohou voliče navádět na určitou odpověď. Kupříkladu u mýtného město poukazuje na to, že automobilový provoz může Vídeň omezit i jinak než poplatky, a to třeba rozšiřováním sítě hromadné dopravy či budováním cyklostezek a parkovišť.
U nočního provozu metra o víkendu zase v dotazu nechybí varování, že by to stálo ročně pět milionů eur a ovlivnilo by to trasy nočních autobusů. U povinného průkazu na bojové psy se výslovně uvádí, že k jeho získání bude nutné "fundované vzdělávání" k ovládání psa.
Podle serveru není možné se proti nepřípustným otázkám odvolat, vídeňské zákony to totiž na rozdíl od norem jiných rakouských spolkových zemí neumožňují.
Na druhou stranu, v rozporu se zákonem by podle tamního odborníka Bernda-Christiana Funkeho mohl být obsah dotazů. Ty by se prý nikdy neměly týkat placení a tarifů či základních svobod, což je případ mýta nebo omezování při vlastnění bojového psa.