Čeští vědci objevili bakterie, které vyčistí přírodu od jedů

  7:32aktualizováno  7:32
Obyčejná půdní bakterie s názvem Rhodoccocus dokáže to, nad čím si dosud lámali vědci z celého světa marně hlavu. Bílkovina, kterou z této bakterie "vypěstovali" experti z Masarykovy univerzity, umí zlikvidovat prudce toxické a jen obtížně zničitelné chemikálie, jež uniknou do přírody.

Čeští vědci objevili způsob, jak rozložit jedovaté látky, se kterými si příroda nevěděla rady. Ilustrační foto.

Pomáhá navíc při výrobě léků, a aby toho nebylo málo, geneticky upravená bílkovina ukazuje i cestu k novým zdrojům energie.
Sci-fi? Brněnští vědci to myslí úplně vážně a dočkali se už značné pozornosti u světové extratřídy mezi vědeckými časopisy. Jejich objevy popisuje čerstvé vydání Nature Chemical Biology.

Šéf mezinárodního vědeckého týmu Jiří Damborský přitom líčí cestu mezi vědeckou špičku víc než skromně: "Na projektu jsme pracovali šest let a zjistili přitom nové možnosti praktického využití bílkoviny z této bakterie."

Právě ona pak rozkládá vysoce toxickou a obtížně zničitelnou látku TCP (trichlorpropan), která je vedlejším produktem při výrobě mnohých chemikálií. Pokud tedy unikne TCP při havárii do přírody, nejde jen o ekologickou katastrofu, ale o dlouhodobé ohrožení zdraví lidí.

Od nynějška to však podle vědců přestává platit. S čím si totiž příroda nedokáže poradit stovky let, zvládne upravená bílkovina za pouhé měsíce. A tým z Masarykovy univerzity jde ve svých výzkumech ještě dál. "Konstruuje" bakterii, jež by jedovaté TCP rozložila jen na čistou vodu a oxid uhličitý.

Bílkovina proti rakovině

Přední čeští onkologové Pavel Klener s Jiřím Vorlíčkem vkládají do objevu brněnských vědců nemalé naděje. Zamoření půdy a spodních vod takřka nezničitelnými chemikáliemi – například pesticidem DDT – považují totiž za jednu z nejčastějších příčin rakoviny, neplodnosti a degenerativních změn.

Právě DDT bylo po celé Zemi rozprášeno z letadel v milionech tun. Používalo se hojně i v socialistickém zemědělství a dodnes si pravděpodobně většina Čechů nosí stopové množství tohoto jedu v těle. DDT bylo zakázáno v roce 1972, ale některé země Afriky či Asie se k němu opět vracejí.

"Vše, co přírodě od těchto velmi škodlivých chemikálií odlehčí, má velký význam i pro medicínu," říká Klener.

Češi už ověřili účinnost upravených bílkovin na jiném často používaném pesticidu lindanu. "Spolu s japonskými kolegy si tuto cestu ověřujeme na počítačových modelech," vysvětluje Damborský.

Tím možnosti vylepšování bílkovin nekončí. Podle vědců by mohly být v budoucnu využity i při výrobě léčiv. S Izraelci se také pokoušejí přimět upravenou bílkovinu, aby rozložila biomasu na jednodušší látky, které jsou využitelné jako zdroje energie.

"Tento výzkum se už dotýká velmi důležitých problémů moderní společnosti jako energetická soběstačnost," říká Jiří Damborský.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

Do ulic Barcelony vyšly statisíce lidí, obchody zavřely, nebude ani fotbal

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Naše generace je odpovědná za klimatickou krizi. V Anglii se bouří senioři

Klimatické protesty bývají často spojovány s mladými lidmi. Jejich globální tváří je ostatně šestnáctiletá studentka...

Najdete na iDNES.cz