Tělo českého horolezce bylo nalezeno na himálajské osmitisícovce Lhotse, kde před 12 lety zahynul. Padesátiletý Sedláček byl členem výpravy, kterou vedl Leopold Sulovský, první český horolezec na vrcholu Mount Everestu. Spolu s nimi tvořili expedici ještě Radovan Marek, Pavol Lupták a Marek Ožana.
Vrchol Lhoce tehdy zdolali Marek a Sedláček. „Pozdě večer vylezl na vrchol Radovan Marek a později Milan Sedláček. Velká touha Milana, zvaného mezi námi kamarády Švidry, se mu stala osudnou. Z vrcholu čtvrté nejvyšší hory světa se již nevrátil,“ uvedli členové výpravy na webu, když v květnu 2012 informovali o úmrtí Sedláčka, který zemřel pravděpodobně vyčerpáním.
„V tuto chvíli ještě nemáme úředně potvrzeno, že jde o zmíněného českého horolezce. Z toho důvodu kontaktoval zastupitelský úřad v Dillí náš honorární konzulát v Káthmándú, který má na starosti komunikaci s nepálskými úřady. Otázka repatriace je zatím předčasná,“ napsala Mariana Wernerová z tiskového oddělení ministerstva zahraničí.
Lhotse je s 8 516 metry čtvrtou nejvyšší horou světa. „Patří do koruny nejvyšších světových hor,“ uvedl Sulovský. „Tam patří ještě pátá Makalu (8 462). Výška ostatních klesá na 8 200 metrů.“
V roce 2002 vystoupil Sedláček na vrchol Šiša Pangmy, dvakrát byl poté ve výpravě na K2. V roce 2010 na Lhotse dosáhla expedice výšky 7800 metrů, další výstup tehdy překazilo počasí a laviny.
To nestihneš, varoval ho kolega. Horolezec Sedláček na Lhotse zůstal |
Letošní úklidová akce nepálských úřadů, která skončila na začátku června, se letos poprvé zaměřila na takzvanou „zónu smrti“ ve výšce nad 8000 metrů nad mořem. Snesení těl mrtvých horolezců z této oblasti je velmi náročné a nebezpečné.
Týmu, který tvořili členové nepálské armády a vysokohorští průvodci, takzvaní šerpové, se letos podařilo snést čtyři těla a jednu kostru. Podle serveru BBC News se podařilo identifikovat také ostatky amerického horolezce Ronalda Yearwooda, který zahynul v Himálaji v roce 2017. U další těl identifikace stále trvá.
Při výstupu na horu Mount Everest a další vrcholy v okolí zemřelo od začátku vedení záznamů před zhruba sto lety na 300 lidí. Loni tam zahynulo 18 lidí a letos už osm. Protože snesení těl je velmi náročné, často zůstávají i několik let na místě, píše BBC News. Na úklid odpadků a snesení pozůstatků zemřelých horolezců se zaměřují pravidelné akce, které od roku 2019 pořádají nepálské úřady.