Český astronom zazářil na hvězdné obloze

  13:03aktualizováno  13:03
Pouhých 22 dnů stačilo v letošním horkém létě českému amatérskému astronomovi Kamilu Hornochovi k objevení tří nov ve spirální galaxii M 31 v souhvězdí Andromedy. Galaxie je od země vzdálena asi 2,5 milionu světelných let. Čechův výkon se považuje za nevídaný úspěch.

Jedenatřicetiletý Kamil Hornoch žije v Lelekovicích u Brna. Tam se také věnuje svému celoživotnímu koníčku - pozorování hvězdné oblohy.

Během své pozorovací kariéry se věnoval nejrůznějším druhům astronomických pozorování. Asi před deseti lety ho ale začaly nejvíc zajímat hlavně komety, meteory a proměnné hvězdy.

"Mým hlavním pozorovacím programem se stalo měření jasností a přesných pozic komet, především pomocí kamery CCD a zrcadlového dalekohledu o průměru optiky 35 cm," vysvětluje Hornoch.

Rutinní získávání mnoha set snímků komet měsíčně si chtěl astronom zpříjemnit něčím neobvyklým, pokud možno objevem dosud neznámého objektu.

V roce 2001 našel na svých snímcích novu, kterou objevili američtí astronomové. Hornoch se tedy vrhl do práce s ještě větší vervou a touhou hledat dosud neobjevené novy.

Co jsou novy?
Už starověcí astronomové pozorovali čas od času na obloze novou okem viditelnou hvězdu. Byla to pro ně tedy nová hvězda - latinsky nova. Viditelné novy se objevují naprosto nepředvídatelně a náhle, z noci na noc. V dalších dnech pak jejich jasnost většinou ještě stoupne a dosáhne maxima. Pak začíná jas poměrně rychle klesat, až se po několika dnech či týdnech z oblohy opět vytratí. Ve druhé polovině 20. století se díky pozorováním velkými dalekohledy zjistilo, že novy vůbec nejsou nové hvězdy. Naopak jde o hvězdy zestárlé. Takovou scvrklou hvězdou se za 6 miliard let stane i Slunce.

"Na snímcích z noci z 3. na 4. srpna 2002 se mi podařilo nalézt 60 000x slabší objekt než nejslabší okem viditelné hvězdy na tmavé obloze. Nebyl zachycen na snímku z předešlého roku," přibližuje astronom okolnosti svého úspěchu.

Na potvrzení a následném výzkumu objektu se podílelo několik observatoří z České republiky, Itálie, Japonska a USA. Více jak měsíc po objevu se americkým astronomům podařilo rozložit světlo této novy na spektrum. Z jeho vzhledu pak definitivně potvrdili, že se skutečně jedná o novu v galaxii M 31.

Mimořádný úspěch letošního léta
Další novu se Kamilu Hornochovi podařilo najít až po mnoha desítkách pozorovacích nocí a pořízení více než tisíce snímků 26. června 2003 ráno.

Nova byla asi 40 000x slabší než nejslabší okem viditelné hvězdy na tmavé obloze. Tato nova je velmi zajímavá tím, že po hlavním "výbuchu", při kterém byla objevena, následovala ještě dvě další výrazná zjasnění. To je pro novy neobvyklé chování. Navíc pokles jasnosti po těchto zjasněních byl extrémně rychlý.

Po třech týdnech, 14. července 2003, objevuje Hornoch další novu. V době objevu byla asi 50 000x slabší než okem viditelné hvězdy. Na následných pozorováních tohoto objektu se podíleli i pozorovatelé z observatoře na Ondřejově.
 
Čtvrtou a zatím nejslabší novu (byla ještě přibližně 4x slabší než předešlé) se podařilo objevit na snímcích předchozí novy, které pořídil v noci z 18. na 19. července 2003. O noc později ji nezávisle objevil na svých snímcích italský astronom Marco Fiaschi v Padově.

"Jednalo se o naprosto výjimečné období, kdy se mi během 22 dnů podařilo objevit tři novy. V těchto pozorováních budu pokračovat i nadále, takže je pravděpodobné, že se podaří i další objevy. Kdy k nim ale dojde, to je skutečně "ve hvězdách"," říká Hornoch.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Poslední evropský diktátor. Exkolchozník Lukašenko vládne Bělorusku 25 let

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (25. února 2016)

Alexandr Lukašenko je prvním a jediným běloruským prezidentem, který zvítězil již v pěti volbách. Úřadu se ujal přesně...

Britský tanker nechtěl pomoci rybářskému člunu, tvrdí Írán o zadržené lodi

Britský tanker Stena Impero (5. května 2019)

Britský tanker Stena Impero měl před svým pátečním zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu nehodu...

Kosovský premiér podal demisi, je obviněný z válečných zločinů

Kosovský premiér Ramush Haradinaj ukazuje ve své kanceláři deklaraci...

Kosovský premiér Ramuš Haradinaj podal v pátek demisi. Učinil tak poté, co ho žalobce zvláštního tribunálu v Haagu...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz