Česko si v Bruselu stěžovalo na vízovou diskriminaci

  10:30aktualizováno  10:30
Evropská komise zkoumá českou stížnost na Spojené státy, Austrálii, Kanadu, Brazílii a sultanát Brunej. Českým občanům totiž stále znemožňují vstup na své území bez platných víz, ačkoli jejich občané při cestování do ČR víza nepotřebují. Očekává se, že EK odpoví v polovině ledna.
Americko-české vztahy jsou zatíženy jednostrannou vízovou povinností. Ilustrační foto.

Americko-české vztahy jsou zatíženy jednostrannou vízovou povinností. Ilustrační foto. | foto: ilustrační fotoiDNES.cz

"Česko si stěžuje na nerovnoprávné zacházení některých zemí se státy EU, které by správně měly mít všechny stejné postavení. Komise musí do tří měsíců (od říjnového podání stížnosti) vypracovat dobrozdání a předat ho Radě ministrů EU," řekl ČTK Karel Kovanda, zástupce generálního ředitele pro vnější vztahy v Evropské komisi.

Nebyl ochoten popsat, jakým směrem se ubírají úvahy evropské exekutivy. "Nepředbíhejme," poznamenal jen.

Usoudil nicméně, že projednávání této věci v EU vyvolává tlak, který třetí státy cítí. Kanada například vydávání víz maximálně zrychluje a usnadňuje. "Snaží se být co nejvstřícnější," řekl.

Uznal ovšem, že se sotva v dohledné době povede přimět Spojené státy, aby postupovaly vůči všem 25 členským zemím EU stejně. "Mají seznam kroků pro každou zemi, které musí postupně individuálně naplnit. Teprve pak se dostaneme do situace, kdy se všech pětadvacet bude ze strany Američanů těšit stejnému zacházení," uvedl.

Komise se zdaleka nebude vyjadřovat jen k Česku; podobné potíže mají všichni nováčkové v unii. Spojené státy dnes uplatňují vízovou povinnost na občany všech nových zemí kromě Slovinska, a také na Řeky.

Austrálie požaduje od starých zemí EU rychlá "internetová" víza, občany nových členských zemí unie podrobuje ovšem klasické vízové proceduře. Z prohlášení odevzdaných Radě EU v první říjnové dekádě vyplývá, že i Německo, Itálie či Portugalsko mají problém s Brunejí.

Odvetné opatření je nežádoucí
EK bude členské státy informovat o situaci a vyhlídkách na zlepšení. Podle nejmenovaného vnitřního zdroje zdůrazní zájem o to, aby třetí země zacházely se všemi lidmi z EU stejně.

"Je však nepravděpodobné, že by šla až po krajní návrh odvetných opatření, tím spíš, že by pro takový postup sotva získala souhlas Rady EU," uvedl zdroj. Typickým odvetným opatřením by teoreticky mohlo být znovuzavedení víz všemi členy EU vůči zemím, které nepraktikují vůči všem 25 plnou reciprocitu.

Komise podle zasvěceného diplomatického zdroje nevěří, že by ČR splnila nedávnou hrozbu ministra zahraničí Cyrila Svobody, vystoupila ze společné vízové politiky a zavedla víza vůči Kanadě.

"Bylo by to nežádoucí a zjitřilo by to politickou citlivost této otázky, tím spíš, že Praha mluví o Kanadě a nikoli o Spojených státech. Dnešní dojem je ten, že Kanaďané budou v této věci dál kopírovat Američany," uvedl zdroj.

Výsledkem bude pravděpodobně diferencované vystupňování politického tlaku, které se dosud osvědčuje jako sice pomalá, ale účinná metoda. "Kdyby nebylo postoje EU, ležela by dohoda o bezvízovém styku mezi ČR a Brazílií ještě u ledu. Takto již mohla být schválena, takže do Brazílie budou Češi jezdit bez víz," uvedl nejmenovaný český expert.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Najdete na iDNES.cz