Česko si namluvilo poslední asijskou zemi, pitoreskní Bhútán

  22:02aktualizováno  22:02
Pohádkové království Bhútán na úpatí Himálaje bylo až dosud poslední asijskou zemí, se kterou Češi neměli navázané diplomatické styky, a to jsme si zemi namlouvali dlouhých 11 let. Teď se staneme jedinou zemí bývalého sovětského bloku, která takovou výsadu dostane.

Svatba bhútánského krále Jigme Khesar Namgyel Wangčhunga s Jetsun Pemou (13. října 2011) | foto: AP

Pitoreskní království, kterému se také přezdívá poslední himálajská Šangri-La, až do roku 1999 nemělo televizi ani internet a oficiální diplomatické styky dosud udržuje jen s 26 zeměmi světa, mezi nimiž není ani všech pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN.

V Evropě udržuje izolované království oficiální styky jen s osmi zeměmi a velvyslanectví má pouze v Ženevě a Bruselu. Král teď rozhodl, že do elitního klubu přibude dalších deset zemí. Do Černínského paláce dorazil královský dopis, že se do skupiny šťastlivců může počítat i Česká republika.

O styky s Bhútánem usilujeme 11 let

O styky s Bhútánem, kam ročně vyrazí kolem pěti set českých turistů, usiluje česká diplomacie už od roku 2000, kdy vláda dala navázání styků zelenou. Od té doby se o vzájemných diplomatických stycích vyjednává.

Turisté v Bhútánu

Zahraniční turisté mohou do země cestovat pouze v předem nahlášené a organizované skupině s průvodcem. Individuální turistika není možná. Každý musí za den zaplatit nejméně 200 až 250 dolarů. V taxe je však i průvodce, auto a jídlo na celý den.

Před třemi lety do pohádkové země vyrazila orodovat tehdejší náměstkyně šéfa české diplomacie Helena Bambasová a o čilé kontakty s bhútánským velvyslancem se snažil i český ambasador v Indii Miloslav Stašek. Diplomatické úsilí se nakonec vyplatilo.

Vzájemné vztahy formálně stvrdí mise obou států při OSN v New Yorku. "Vyměníme si nóty a podepíšeme dohodu o navázání diplomatických vztahů," přiblížil celý proces mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář s tím, že zemi bude mít akreditovanou náš velvyslanec v Dillí Miloslav Stašek.

A co nám mohou vztahy se vzdálenou zemí sevřenou mezi Indii a Čínu přinést? "Naším hlavním motorem je fakt, že je Bhútán zajímavá turistická destinace a cestuje tam stále více turistů z České republiky," řekl iDNES.cz Stašek.

Pobočku v Bhútánu by chtěla i škodovka

Do budoucna by ale měly mít vzájemné vztahy daleko větší záběr. "Například Škoda Auto má zájem o zřízení pobočky v Bhútánu. To jsou momenty, kdy tam zastoupení potřebujeme," líčil český ambasador a podotkl, že se velvyslanectví bude snažit v zemi najít vhodného honorárního konzula.

Navázání styků podle něj umožní přímou vazbu na členy vlády, královskou rodinu i samotného krále a usnadní případné řešení problémů českých turistů. Naopak Čechy dostane v budoucnu na starost bhútánské zastoupení v Ženevě nebo Bruselu.

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že si Bhútán vybral právě nás. Podle velvyslance mohl sehrát roli i fakt, že Bhútán sleduje situaci v regionu a dovtípil se, že ze středoevropských států máme nejrozvinutější vztahy s Indií, Nepálem, Šrí Lankou nebo Bangladéšem.

Bhútán leží v sevření Indie a Číny

Bhútán leží v sevření Indie a Číny

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Maduro označil Guaidóa za šaška a vyzval ho, ať vyhlásí volby

Nedaleko místa projevu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura explodovala...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil šéfovi parlamentu Juanu Guaidóovi, kterého od 23. ledna uznala jako...

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Najdete na iDNES.cz