Česko musí chránit masařku i jepici. Pokud vymřou, přijde o ně celý svět

  15:43aktualizováno  15:43
Česká republika má desítky endemitů. Tedy organismů, které se přirozeně vyskytují jen u nás a pokud vymřou, přijde o ně celý svět. Jen v České republice žije myšice malooká, jepice krkonošská nebo vzácný poddruh masařky. Uvádí to ministerstvo životního prostředí ve Zprávě o stavu přírody a krajiny 2009.
Moucha. Ilustrační foto

Moucha. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Některé druhy přežívaly v izolovaných populacích dostatečně dlouho, aby se postupně vyvinuly v samostatné poddruhy, vyskytující se pouze na velmi omezeném území, proto by ochrana měla být soustředěna i na endemity, je to naše celoevropská zodpovědnost," uvedl ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Vítězové a poražení

Na úbytek orné půdy, zarůstání některých travnatých ploch, zastavěnou krajinu a fragmentaci přírody infrastrukturou reagují organismy různě. Některé se dokáží přizpůsobit a prosperovat (vítězové), jiné kvůli změnám ztrácejí vhodný biotop a hynou (poražení). Příklad:

VÍTĚZOVÉ:
sinice
kopřiva dvoudomá
jasan ztepilý
netýkavka malokvětá
hraboš polní
prase divoké
straka obecná
kapr obecný

PORAŽENÍ:
leknín bělostný
vstavač trojzubý
jasoň dymnivkový
hlaváček jarní
skřivan polní
rys ostrovid
vrabec domácí
kuňka obecná

Podle zprávy v naší zemi doposud vymřelo 878 druhů. Patří mezi ně houby, mechorosty, cévnaté rostliny, bezobratlí i obratlovci. Za své vzalo i několik endemitů.

V České republice endemicky žijí desítky organismů, které se vyskytují především ve vyšších polohách českých pohoří, zejména v Sudetech (odborné označení horstev podél severní hranice České republiky), a na specifických lokalitách středních Čech.

"Jedním z důvodů může být poloha našeho státu uprostřed Evropy, kde v různých obdobích zasahovala různá vegetace. Ale je to také dlouhým a podrobným zkoumáním, které tyto druhy objevilo a rozlišilo," stojí v dokumentu.

Jen u nás žijí vzácné poddruhy brouka krasce, střevlíka, jepice či masařky, která byla nalezena jen jednou na jihu Moravy. Pyšníme se také stromem jeřábem sudetským, či lipnicí jesenickou, která roste pouze na Petrových kamenech v Hrubém Jeseníku.

Příkladem nejohroženějších endemitů může být fialově kvetoucí rostlina hořeček mnohotvarý český, která byla dříve běžným druhem, nyní je na pokraji vymření a vyskytuje se jen na 65 lokalitách na Šumavě a Šumavsko-novohradském podhůří.

Ochranu potřebují i sysel nebo strnad

Syslové

Jiné druhy sice žijí i v dalších zemích, my bychom o ně ale mohli natrvalo přijít. Příkladem může být náš nejvzácnější had užovka stromová, která žije pouze v Poohří, Podyjí a v Bílých Karpatech.

Z polí mizí také pták strnad zahradní, jeho populace čítá v současnosti pouze 80 až 160 jedinců, což je jedna tisícina populace evropské. Dříve škůdce a dnes kriticky ohrožený sysel obecný bojuje o přežití třeba v Českém středohoří, kde žije kolonie 250 jedinců.

Naopak optimismus odborníkům dodávají například sokol stěhovavý, kterému se v poslední době daří hojně rozmnožovat, rys ostrovid nebo bobr evropský, který vytvořil několik stálých populací a už začal škodit lesníkům a vodohospodářům.

Endemit

Endemit je druh, který vznikl a je rozšířen jen v určitém omezeném území a nikde jinde se nevyskytuje, například čolek karpatský. V úvahu se bere pouze přirozený výskyt druhu. Areály jeho výskytu mohou být rozdílné. Nekdy se jedná o lokalitu o rozloze několika metrů čtverečních (lipnice jesenická na Petrových kamenech). Druh vyskytující se na tak malém území se nazývá stenoendemit. Jiné endemity se mohou vyskytovat v celém pohoří, na ostrově apod. Označit nějakého živočicha za endemita České republiky je poměrně riskantní. U živočichů platí mnohem více než u rostlin, že nové nálezy jsou mnohdy dílem štěstí a podruhé je zopakovat trvá desítky let. Nebo se po delší době mohou vyskytnout i na cizím území.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Najdete na iDNES.cz