ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

V Česku se žije líp než v USA, v kvalitě života jsme 24. ze 149 zemí

  • 577
Česko je v kvalitě života podle nového indexu společnosti Deloitte na 24. místě. Společnost sestavuje žebříček ze 149 hodnocených zemí. Oproti loňsku si Česká republika polepšila o dvě příčky, je i před USA. Prvenství udrželo Norsko, na druhé místo poskočilo Dánsko, bronz obhájilo Švýcarsko. Nejhůř se žije lidem v Africe.

Na konci hodnocení se umístily africké státy Čad či Středoafrická republika a poslední je Jižní Súdán. Žebříček sestavuje společnost Deloitte každoročně s neziskovou organizací Social Progress Imperative.

Jak se žije stovce lidí

  • 89 by mělo přístup k elektřině 
  • 73 by mělo přístup k základním hygienickým zařízením
  • 63 by mělo přístup k vodě z vodovodu
  • 48 by mělo přístup k internetu 
  • 32 lidí by mělo místo, ve kterém se dobře žije homosexuálům
  • 11 lidí by bylo podvyživených.

Zdroj: Deloitte

Ačkoliv se Česko v pořadí posunulo vzhůru, bodově si mírně pohoršilo. V mezinárodním Indexu společenského rozvoje, který hodnotí země v desítkách různých kategorií, získalo 84,36 bodu ze sta možných. Loni to bylo 84,66 bodu. Česká republika si polepšila zejména v ekonomických ukazatelích.

Česko si dlouhodobě drží dobré postavení v základních lidských potřebách. Nejlépe je u nás hodnocené například pokrytí elektřinou a dostupnost pitné vody. Ukazatel výživy a základní lékařské péče se zlepšil o jedno místo, naopak se lehce zhoršil ukazatel přístřeší. 

Zlepšení je patrné u základních lidských práv a osobních svobod. Výrazně se ČR posunula v ukazateli přístupu k vyššímu vzdělání. Naopak se zhoršila v kvalitě životního prostředí a v přístupu k informacím.

Zlepšuje se v Česku kvalita života?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 25. září 2019. Anketa je uzavřena.

Ano 2578
Ne 314

Češi se mají lépe než Američané, osobní práva upadají

Když se všechny výsledky zprůměrují, jeden stát by byl na rozmezí 89. a 90. místa mezi Čínou a Saudskou Arábií. V žebříčku se Česká republika nyní řadí za Koreu a před Estonsko, které předehnalo USA. 

„I ty nejbohatší země mají slabiny, které musí řešit. Celosvětově bychom měli být znepokojeni, že klesají ukazatele osobních práv. A to i v kolébce demokracie, jakou je USA,“ uvedl prezident Deloitte Josef Kotrba. „Porovnáme-li státy visegradské čtyřky právě v oblasti osobních práv, tak je Česko daleko před Slovenskem, Polskem a Maďarskem,“ dodal.

Od roku 2014 se kvalita života na světě průměrně zlepšila o 2,31 bodu na 64,47 bodu. A oproti loňsku si svět polepšil o 1,01 bodu. Z globálního hlediska je největší zlepšení v oblastech přístřeší, úrovně pitné vody a hygieny, přístupu k informacím a přístupu k vyššímu vzdělání.

Žebříček zemí v porovnání kvality života
1. Norsko… 22. Itálie… 145. Kongo
2. Dánsko23. Korejská republika146. Eritrea
3. Švýcarsko24. ČESKO147. Čad
4. Finsko25. Estonsko148. Středoafrická republika
5. Švédsko ...26. USA ...149. Jižní Súdán