Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Přístup ke zdravotní péči: Češi využívají konexe nejvíc v EU, „platí“ i sexem

  15:01
Češi patří mezi občany EU, kteří během covidové krize nejvíce využívali osobních konexí k získání přístupu k zdravotní péči. Vyplývá to z mezinárodního srovnání organizace Transparency International (TI). Poměrně vysoko se Česko umístilo i co se týče úplatků k získání veřejných služeb. Naopak nízkou mírou korupce se vyznačovalo Estonsko.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle průzkumu aktuálního Globálního barometru korupce (Global Corruption Barometer – GCB) provedeného mezi více jak 40 tisíci občanů EU přiznalo 57 procent Čechů starších 18 let, že využili osobních kontaktů, aby získali přístup do veřejných služeb ve zdravotnictví, školství či při jednání s úřady. Podle TI je to zdaleka největší číslo mezi státy EU, kde je průměr 33 procent.

Nejvíce Češi prostřednictvím svých známostí usilovali o obdržení dávek sociálního zabezpečení (55 procent), o procento méně se snažilo získat služby poskytované v zdravotnickém sektoru.

Velmi vysokou míru využívání osobních konexí zaznamenali i ve Francii (48 procent), Portugalsku (48 procent), Maďarsku (43 procent), Rakousku (40 procent) a Belgii (40 procent). Naopak nejnižší mírou se pyšní Estonsko (12 procent), Slovinsko (18 procent) a Švédsko (19 procent).

Uplácení s cílem získat veřejnou službu je v zemích EU méně časté. V průměru se k němu uchýlilo sedm procent lidí. Existují ale velké rozdíly mezi zeměmi. Ve Švédsku, Finsku a Dánsku se k podloudnému způsobu uchýlilo jen jedno procento lidí. Na opačné straně žebříčku pak dlí Rumunsko (20 procent), Bulharsko (19 procent) a Maďarsko (17 procent).

Česko se s 11 procenty umístilo šesté. Češi zřejmě nepovažují úplatky za nutné k získání sociálních dávek (0 procent), ve zdravotnické sféře je jejich postoj už odlišný (10 procent).

„EU je často považována za baštu integrity, ale naše zjištění ukazují, že země v celém regionu zůstávají vůči korupci zranitelné. Během zdravotní krize může být využívání osobních kontaktů pro přístup k veřejným službám stejně škodlivé jako uplácení,uvedla Delia Ferreira Rubio, předsedkyně globální správní rady TI.

Krajský šéf policie dostal přednostně vakcínu na pokyn koordinátora

„Pokud například jedinec s konexemi obdrží vakcínu proti covidu-19 nebo lékařské ošetření před někým, kdo lékařskou pomoc potřebuje urgentněji, může docházet ke ztrátám na životech,“ dodává.

Podle Transparency International by se země, které se potýkají s korupcí veřejných služeb, mohly inspirovat v Estonsku, jež má rozvinutý systém online veřejné správy. Estonci se tak nemusejí osobně setkávat s úředníky odpovědnými za správu věcí veřejných, čímž se riziko uplácení snižuje.

Česká republika se též umístila poměrně vysoko, co se týče takzvaného sextortingu neboli speciální formy korupce, kdy jsou lidé donuceni k sexu výměnou za základní služby včetně těch týkajících se zdravotnictví či školství. Jen sedm procent lidí v EU jej zažilo či zná někoho, kdo jej zažil. V Česku je to ale 10 procent. Nejvíce je tento fenomén rozšířen v Bulharsku (17 procent), Chorvatsku (13 procent) a Rumunsku (13 procent).

Většina občanů EU (62 procent) se domnívá, že korupce vlády je velký problém a 49 procent si myslí, že vláda postupuje v boji s ní špatně. Tři čtvrtiny respondentů (76 procent) jsou přesvědčeny, že míra korupce se za posledních dvanáct měsíců buď udržuje na té samé hladině nebo se horší.

Podle TI jsou tato zjištění obzvláště znepokojivá v souvislosti s ozdravným plánem, v jehož rámci mají členské státy věnovat miliardy eur na obnovu ekonomiky po pandemii. Očekává se, že Evropská komise schválí národní plány na výdaje ve výši 800 miliard eur.

Češi nevěří schopnosti vlády

V Česku je zvláště rozšířená skepse ohledně schopnosti vlády bojovat s korupcí. 69 procent respondentů si myslí, že vláda má v jejím zvládání špatné výsledky. Pro 34 procent dotázaných je zkorumpovaný prezident, stejný podíl lidí si totéž myslí o premiérovi. Za nejméně zkorumpovanou považují Češi policii (6 procent).

Pro padesát procent dotázaných se úroveň hladiny korupce za posledních dvanáct měsíců nezměnila (50 procent) nebo se zhoršila (29 procent). Třináct procent lidí si myslí, že došlo k jejímu snížení.

Další propad ČR v žebříčku korupce, důvodem je podle TI i ohýbání pravidel

„Vláda v Česku není schopna účinně bojovat proti korupci, a navíc ji samou stíhají mnohé skandály, premiérem počínaje,“ hodnotí výsledky průzkumu ředitel české pobočky TI Petr Leyer. „A zatímco velká korupce dále bují a systémová opatření selhávají, začíná se tento trend projevovat právě nedostatkem v oblasti veřejných služeb, kde jsou občané nuceni si vypomáhat přes známosti a drobnými protislužbami. Problém není, že byste službu vůbec nedostali, ale pokud ji chcete rychle a kvalitně, je snazší využít známosti.”

Na sousedním Slovensku jsou, co se týče úrovně uplácení, optimističtější. Pro 39 procent respondentů se korupce snížila, pro 19 procent zvýšila a pro 33 procent zůstala stejná. V pohledu na schopnost vlády se od Čechů tolik neliší, podle 61 procent lidí má slovenská vláda špatné výsledky. Slováci ale vykazují větší důvěru v prezidentku, kterou za zkorumpovanou považuje jen 11 procent lidí. Zato příliš nevěří premiérovi (30 procent) a  ještě méně příznivě se dívají na členy parlamentu (41 procent).

Autor:

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Aplikaci Tečka si stáhlo už 1,9 milionu lidí, řekl Dzurilla v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Kolaps civilizace je možné přežít na Novém Zélandu, tvrdí nová studie

Za nejvhodnější místa k přežití celosvětového kolapsu zapříčiněného změnami klimatu, pandemií, finančním kolapsem nebo...

Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou. Bude první zemí na světě

Izrael bude první zemí, která začne očkovat třetí dávkou vakcíny od společností Pfizer a BioNTech. Od neděle nabídne...

V Kanadě bojují s drogami po svém. Čistý kokain narkomanům rozdávali

Kanadská provincie Britská Kolumbie a její metropole Vancouver již několik let bojuje s předávkováním drogami, kvůli...

V Austrálii bují „covid shaming“. Vina či nevina se řeší až po zostuzení

Barbecue man, řidič limuzíny či dvojčata. Takové přezdívky si v Austrálii vysloužili běžní lidé, kteří nyní čelí...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...