Česko hrozí Slovákům kvůli Schengenu

  3:24aktualizováno  3:24
Česko je odhodláno zavést na hranici se Slovenskem přísné kontroly, jaké jsou obvyklé na vnějších hranicích Evropské unie. Podle českého velvyslance při EU Jana Kohouta by tento krok připadal v úvahu, pokud by Slovensko nebylo včas připraveno na vstup do schengenského prostoru.
Podél hranice by  musel být zaveden zvláštní systém sledující veškerý pohyb.

Podél hranice by musel být zaveden zvláštní systém sledující veškerý pohyb. | foto: Radek MičaMF DNES

Ten je naplánován na konec příštího roku.

Dodnes volnější režim, který na česko-slovenských hranicích platí od rozdělení země, by nahradila naopak plná kontrola každého cestujícího. Podél hranice by pak musel být zaveden zvláštní systém sledující veškerý pohyb.

"Nemáme samozřejmě chuť budovat schengenskou hranici se Slovenskem. Ale v situaci, kdy by nebylo včas připraveno, jsme odhodláni ji postavit," řekl v úterý v Bruselu Kohout s tím, že podobně uvažují i další sousedi - Polsko a Maďarsko.

Je to jen poslední varianta
Dosud se přitom mělo spíše za to, že Schengen jsou spojité nádoby: pokud by jeden stát nebyl připraven, pak by i ostatní musely na odstranění hraničních kontrol počkat. A právě dalšímu zpoždění se chtěly nové členské země za každou cenu vyhnout.

Proto se minulý týden EU dohodla, že nové členské země vstoupí 31. 12. 2007 do stávající schengenské informační databáze. To je o dva měsíce později, než se původně plánovalo.

Kohout dodal, že nejde o vládní rozhodnutí. "Ale v Česku je k takovému postupu politická vůle," poznamenal Kohout s tím, že je Česko připraveno Slovensku, které má největší zpoždění v přípravě, jakkoli pomoci.

To jsme nečekali
Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová včera ujišťovala, že Česko nemá zájem stavět hranici se Slovenskem. "Není to něco, o čem by se na vládě mluvilo," řekla. Ministr vnitra Ivan Langer včera nicméně potvrdil, že jde o jednu z variant, i když až na posledním místě.

Pro slovenského velvyslance při EU Maroše Šefčoviče byl Kohoutův včerejší výrok překvapivý. "Měl jsem dojem, že všichni chápeme, že je třeba postupovat společně," řekl Šefčovič, který věří, že Slovensko všechno zvládne.

Vláda v Bratislavě už vyčlenila dodatečné peníze a určila zmocněnce, který dostal přípravy na Schengen na starost.

Největší problémy s ukrajinskou hranicí
"Neměli jsme hranice za federace ani po rozdělení Československa a doufáme, že to nebudeme muset zvažovat ani nyní. Něco takového by zásadně snížilo pohodlí lidí, kteří přes tuto hranici často cestují," dodal Šefčovič. Neskrýval však skutečnost, že Slovensko vyšlo z posledních vyhodnocovacích zpráv Evropské unie nejhůře.

Velké problémy má Slovensko hlavně se zajištěním stokilometrové hranice s Ukrajinou. "Jde o nejkomplikovanější hranici ve vysokých horách, a proto je zajištění ochrany složitější," poznamenal Šefčovič. Na letišti v Bratislavě pak stále chybějí koridory pro cestující ze zemí EU.

V polovině příštího roku proběhne poslední vyhodnocení. V případě, že Slovensko požadavky nesplní, muselo by přísné kontroly, běžné na vnější hranici Unie, zavést nejen Česko, ale i Maďarsko a Polsko.

Podle Kohouta by náklady na budování neprodyšné hranice se Slovenskem nebyly vyšší než to, kolik by stálo udržování kontrol na hranicích se všemi sousedy.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Do EU přišlo nejméně lidí za posledních pět let, Frontex varuje před tlakem

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)

Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes...

Maduro označil Guaidóa za šaška a vyzval ho, ať vyhlásí volby

Nedaleko místa projevu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura explodovala...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil šéfovi parlamentu Juanu Guaidóovi, kterého od 23. ledna uznala jako...

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Najdete na iDNES.cz