Čínští turisté s vlajkami zaplavili Prahu během státní návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga v březnu 2016. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Nesplněný slib o pandě. Američané píší o ochlazení vztahů Číny a Česka

  • 276
Americký list The New York Times vydal rozsáhlý článek, který se zabývá vztahem Česka a Číny. Zkáza sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem podle listu ilustruje způsob, jakým Čína využívá hospodářskou sílu, aby dosáhla svých diplomatických cílů.

Rozsáhlý článek v titulku píše o „porušeném slibu“ dostat do pražské zoo vzácnou pandu. Česko je listu podle něj jednou z těch menších zemí, kterým se Peking dvoří nejagresivněji.

The New York Times (NYT) se v článku věnuje především událostem, které následovaly poté, co pražský primátor Zdeněk Hřib začal usilovat o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny ze sesterské smlouvy mezi českou metropolí a čínským hlavním městem.

Fotogalerie

Připomíná také incident z novoročního setkání primátora s diplomaty, ze kterého Hřib odmítl na výzvu čínského velvyslance vykázat tchajwanského diplomata. Tento incident podle NYT stál na počátku vývoje, „který může napáchat trvalé škody na česko-čínských vztazích“.

Neshody mezi pražskou radnicí a Pekingem podle NYT ilustrují, „jak Čína využívá hospodářské moci ve snaze dosáhnout svého v diplomatické oblasti“. Reakcí na Hřibovu politiku byly podle amerického listu „hrozby a akce namířené proti institucím spojeným s městem“.

Podle amerického listu byla přitom před nástupem Hřiba na pražskou radnici situace v česko-čínských vztazích zcela odlišná. Deník připomíná, že Prahu v roce 2016 navštívil na pozvání „populistického“ prezidenta Miloše Zemana dokonce čínský prezident Si Ťin-pching. 

Souhlasíte s názorem, že je Česko vystaveno spíše přezíravému a zároveň agresivnímu chování ze strany Číny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 1. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

ANO 3357
NE 197

Užší vztahy s Čínou měly podle NYT přinést Česku investice. „Po třech letech se většina (slibovaných) investic neuskutečnila,“ napsal list a připomněl, že ani slibovaná panda se novou atrakcí pražské zoo nestala.

Konec přátelství Prahy s Čínou. Peking vypověděl sesterské partnerství

Nejvíce podle NYT z úzkých vztahů Česka s Čínou profitovala investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Připomíná v této souvislosti smlouvu, kterou uzavřela před časem Univerzita Karlova s firmou Home Credit ze skupiny PPF. Firma má silné zastoupení i v Číně. 

Smlouva, od které univerzita po kritice odstoupila, obsahovala závazek, že se smluvní strany „zavazují zdržet... všeho, co by mohlo poškodit (jejich) dobré jméno a pověst“. Podle NYT to prakticky znamenalo zajistit, „aby Čína byla šťastná“.

Jediním spojením Česka s pandou byl dětský animovaný seriál: