Českému potápěči v Chorvatsku selhalo srdce, ukázala pitva

  15:18aktualizováno  17:33
V Chorvatsku pokračuje vyšetřování tragické české expedice k potopenému křižníku Garibaldi. Soud rozhodl o vyhoštění vedoucího potápěčské výpravy. Proběhla už i pitva zemřelého kameramana. Devadesát metrů pod hladinou mu selhalo srdce.
Podle členů české expedice jim Chorvaté závidí objevení vraku. Ilustrační foto

Podle členů české expedice jim Chorvaté závidí objevení vraku. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Podle chorvatských lékařů byla příčinou smrti srdeční choroba. Při ponoru došlo k selhání srdce s následným utonutím," píše se na webu expedice.

Dnes také pokračovaly výslechy potápěčů na policejním kapitanátu. Ty by mohly rozhodnout o dalším osudu expedice. Jejím členům hrozí vyhoštění ze země. Vedoucí výpravy už včera zaplatil pokutu v přepočtu asi 100 tisíc korun a Chorvatsko musí opustit do osmi dnů. - čtěte Potápěči dostali pokutu, po tragédii jim hrozí vyhoštění z Chorvatska

Chorvaté si chtějí přivlastnit náš objev, strachují se Češi
Dosavadní postup chorvatských úřadů už nyní naznačuje, že se česká výprava k objevenému vraku z 1. světové války už nepotopí. Potápěči sice oficiálně oznámili souřadnice vraku, které po nich úřady požadovaly, zároveň ale byli odsouzeni za porušení zákona o podmořském výzkumu.

Členové skupiny Garibaldi."Tímto 'pružným' výkladem zákona by mohl být za nezákonný označen jakýkoliv ponor na neznámou lokalitu. S tímto pojetím samozřejmě zásadně nesouhlasíme," píší členové expedice na svém webu.

Proti postupu Chorvatů se hodlají bránit soudní cestou. Podle nich totiž nebylo možné souřadnice vraku zveřejnit dříve a tím také získat potřebné povolení. V dubnu totiž potopenou loď pouze zaměřili sonarem a nemohli kvůli špatnému počasí uskutečnit výzkumné ponory, aby loď spolehlivě identifikovali.

"Chorvatskými úřady jsme byli obviněni a ihned i odsouzeni. Celá úřední mašinérie byla rozpoutána závistí Chorvatů majících zájem přivlastnit si prvenství v objevení vraku, ačkoliv nedisponují týmem schopným realizovat náročné hloubkové ponory," jsou přesvědčeni Češi.

Přísné zákony mluví proti české expedici
Chorvatský zákon ale zná jen sportovní potápění do hloubky čtyřiceti metrů. Technické potápění uzákoněno není, natož ponory s dýchací směsí, která je nutná do větší hloubky. "Měli mít povolení hned tří ministerstev," uvedl Petr Kulan, který vede potápěčskou základnu na poloostrově Pelješac.

Podle něj je také jasné, proč chorvatské úřady nechtěly, aby byl vrak lodi monitorován. "Chtějí tady mít nad vším kontrolu. Na mořském dně jsou například různé kabely, které spojují Chorvatsko s Itálií, tak už z těchto důvodů nemají úřady zájem, aby na to někdo přišel."

Udivuje ho i to, že předchozí dvě expedice zaměřené také na monitorování válečných vraků měly všechna povolení a tentokrát ne. To ale vysvětlují potápěči tím, že vrak ještě nebyl objeven a nebyl prohlášen za památku. Proto nežádali ministerstvo kultury o povolení.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Policie zadržela muže podezřelého z pátečního útoku ve francouzském Lyonu

Policista u místa výbuchu ve francouzském Lyonu. (24. května 2019)

Francouzská policie po třech dnech dopadla a zatkla muže podezřelého z výbuchu v centru Lyonu. Oznámil to ministr...

Wilders v eurovolbách propadl, vyšachovávají ho konkurenční nacionalisté

Geera Wilders odvolil v nizozemském Haagu. (23. května 2019)

V Nizozemsku nečekaně vyhrála volby do Evropského parlamentu levicová Strana práce s 18 procenty hlasů. Uspěla i nová...

Při násilnostech v brazilské věznici zemřelo 15 trestanců

Při násilnostech ve věznici v brazilském státě Amazonas zemřelo 15 trestanců...

Při násilnostech ve věznici v brazilském státě Amazonas zahynulo v neděli 15 trestanců. Někteří byli uškrceni, jiní...

Najdete na iDNES.cz