O rozsudku informovala ČT24 na Twitteru, redakci iDNES.cz ho potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Oběma Čechům hrozilo až patnáct let vězení (psali jsme zde), nakonec je verdikt o více než polovinu nižší.
„Turecký soud v Širnaku dnes vynesl rozsudek v trestním řízení proti dvěma českým občanům, kteří byli po zadržení na hraničním přechodu Habur obviněni z členství v organizaci YPG, která je v Turecku pokládána za teroristickou. Dnešní rozsudek soudu uložil oběma Čechům nepodmíněné tresty odnětí svobody v délce 6 let a 3 měsíců,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě.
Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek se v nejbližších dnech telefonicky spojí se svým tureckým protějškem Mevlutem Cavosugluem, aby ho požádal o korektní odvolací řízení, pokud se pro něj odsouzení rozhodnou. V tuto chvíli zůstanou oba odsouzení ve věznici ve Vanu, kde byli dosud drženi ve vazbě. Odsud se podle ČT také prostřednictvím videokonference soudu účastnili. „Odvolací řízení by se mohlo konat za dva až tři měsíce,“ uvedla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.
Rozsudek je pro Zaorálka zklamání
„Dnešní rozsudek je pro mě velkým zklamáním. Bez ohledu na to je nyní potřeba udělat maximum, aby byla věc řádně přezkoumána odvolacím soudem. Pevně věřím, že soud vyšší instance vyhodnotí záležitost jinak. Z naší strany samozřejmě bude nadále pokračovat poskytování konzulární pomoci,“ uvedl Zaorálek.
„Naše ambasáda v Ankaře je s oběma zadržovanými v pravidelném kontaktu a stejně jako dosud bude hrát aktivní roli prostředníka jak směrem k rodinám obou českých občanů v České republice, tak i ve vztahu k tureckým úřadům,“ dodal.
Ministerstvo si podle něj nyní vyžádá rozsudek tureckého soudu a teprve poté bude moci případ dále komentovat.
O zadržení Čechů loni 17. listopadu informoval turecký tisk. Podle něj dvojice uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii. Média tvrdí, že se Všelichová a Farkas loni připojili ke kurdským milicím YPG, které bojují na severu Sýrie a jež Turecko řadí k teroristickým organizacím.
Češi tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici. Podobného mínění byl tehdy premiér Bohuslav Sobotka. „Podle dostupných informací ministerstva zahraničí nebylo účelem cesty této dvojice do Sýrie účastnit se na jakékoli teroristické činnosti,“ sdělil. Uškodily jim však fotografie, na kterých pózovali se zbraněmi. Na sociálních sítích navíc vystupovali pod kurdskými pseudonymy Serxwebun Botan a Zelane Botan.
Zaorálek se krátce zveřejnění informací o zadržení obou Čechů vydal do Turecka vyjednávat. Řekl, že cílem je dosáhnout vyhoštění Všelichové i Farkase ze země, což ale může trvat delší dobu. „To by bylo ideální, ale neslibuji to. Přáli bychom si to, ale myslím, že toho nedosáhneme rychle. Bude to obtížné, protože jsou obviněni ze závažných trestných činů a my do řízení nemůžeme nijak přímo vstupovat,“ řekl v loni prosinci před cestou.