Češi uvidí 1. srpna částečné zatmění Slunce

  10:16aktualizováno  10:16
Už za dva týdny bude možné v České republice pozorovat částečné zatmění Slunce. Měsíc v pátek 1. srpna dopoledne zastíní zhruba čtvrtinu kotouče. "Čím budete v Česku severněji a východněji, tím větší zatmění spatříte," uvádějí astronomové na serveru www.astro.cz. Rozdíly budou ale jen nepatrné.

Zatmění Slunce z 29. března 2006 | foto: NASA/JPL

V Praze zatmění začne v 10:50, maximální fáze bude v 11:40 a skončí ve 12:31 středoevropského letního času. Časové údaje pro jiné části České republiky se liší jen několika minutami stejně jako procento zakrytí slunečního disku Měsícem. V Liberci to bude 26,1 procenta, zatímco v Českých Budějovicích jen 20,4 procenta.

I při maximální fázi zatmění ale astronomové nedoporučují dívat se přímo do Slunce bez ochranného filtru nebo speciálních brýlí. Hrozí totiž poškození zraku.

Za zatmění Slunce může Měsíc. Je sice čtyřistakrát menší než tato Zemi nejbližší hvězda, ale je zase čtyřistakrát blíž Zemi, a proto kotouče obou těles na obloze zabírají téměř stejnou plochu. Měsíc proto může za příznivých okolností nakrátko Slunce zakrýt, nanejvýš ale na 7,5 minuty, a ukázat část jeho atmosféry - koróny. Pás totality má šířku kolem 190 kilometrů. Mimo něj je vidět jen částečné zatmění.

Kdyby byla ekliptika Měsíce - tedy rovina, na které obíhá kolem Slunce - stejná jako ekliptika Země, nastalo by zatmění při každém novu, kdy je Měsíc na denní obloze v prostoru mezi Sluncem a Zemí a není viditelný.

Protože je jeho ekliptika od zemské odchýlena o pět stupňů, zatmění nastane jen tehdy, když Měsíc v novu oběžnou dráhu Země protne. Tato místa jsou dvě a říká se jim vzestupný a sestupný uzel.

Aby bylo zatmění v pásu totality úplné, je také třeba, aby byl Měsíc blízko Země. Pokud je v odzemí, tedy v největší vzdálenosti od Země, pak není s to celé Slunce zakrýt a zatmění je pouze prstencové. Poslední prstencové zatmění bylo možné v Evropě pozorovat ve Španělsku v říjnu 2005.

Speciálními brýlemi nebo přes filtr pozorovatel z české kotliny spatří sluneční kotouč shora "nakousnutý". Pod listnatým stromem pozorovatelé spatří díky takzvanému dírkovému efektu množství nakousnutých sluníček.

Není to nic jiného než projekce Slunce. Když není zatmění, pak je vidět množství koleček.

Za úplným zatměním Slunce musí Češi, kteří si ho nebudou chtít nechat ujít, vyrazit do středního Ruska, Mongolska nebo do Číny. Pás totality začíná na severu Aljašky a táhne se přes Arktidu včetně Grónska, dále přes Rusko, Mongolsko a končí v Číně.

Příští zatmění Slunce, opět jako částečné, bude možné v Česku pozorovat 4. ledna 2011 v dopoledních hodinách. Měsíční kotouč zakryje shora zhruba 79 procent slunečního disku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

Najdete na iDNES.cz