Mnoho českých výletníků jede na dovolenou do Chorvatska, které láká písečnými plážemi i skalnatým pobřežím a každým rokem ho navštěvuje více lidí. Nicméně si záchranáři letošní rok stěžují na nezodpovědné turisty, kvůli nimž zásahy začátkem letošní sezony jen přibývají, píše CNN Prima news.
Faux pas zažila skupina českých i polských turistů v letovisku Pakoštane, kde na nafukovací matraci vyrazili na moře, i přestože foukal silný vítr. Ten je odvál až na ostrov Pašman a na pomoc jim museli přispěchat chorvatští záchranáři. Podle kapitána záchranné lodě Alena Rukavina si neznalí turisté neuvědomovali sílu bouře, která je zanesla nebezpečně daleko.
Ten náklady za zásah vyčíslil kolem 700 eur (v přepočtu 17 tisíc korun). Vysoké náklady ale prý lidem nevadí. „Když přišli k rozumu, tak v tomto nebezpečném sportu znovu pokračovali,“ konstatoval. Aby se podobným blamážím zamezilo, zdůraznil, že stačí jen sledovat předpověď počasí. „Když uvidíte, že má foukat, nechoďte ven a bude to klidný den pro všechny,“ uvedl kapitán.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Chorvatští záchranáři v posledních dnech zasahovali i u Lastova, kde plachetnice, na které se plavilo jedenáct Poláků, najela na mělčinu. „Bylo to náročné, ale všechno šlo dobře, zachránili jsme je,“ popisoval událost Damian Dundović z Národního střediska pro koordinaci pátrání a záchrany na moři.
Podle záchranářů se do úzkých dostávají především nezkušení turisté, tvz. víkendoví kapitáni. Kvůli takovým lidem, kteří vyplují na otevřené moře bez ohledu na počasí, se stává nejvíce nehod. Dundović dodává, že u sebe nemají ani mobilní telefon, aby si mohli zavolat potřebnou pomoc, což záchranářům značně komplikuje jejich práci.
Cestovatelka: V Chorvatsku vám přes noc karavan nevybílí, na rozdíl od Itálie![]() |
Zmínění čeští i polští turisté mají štěstí, že se jim jejich eskapády dějí v Chorvatsku, kde nemusí platit za zásah, jako například v Rakousku nebo Švýcarsku. Zda chorvatská vláda bude zavádět podobný model úhrad zásahů, o tom zatím ministr turismu a sportu Tonči Glavina neví. „Je to téma pro další diskuse. Doposud jsme byli takto orientováni, což neznamená, že do budoucna nebudeme uvažovat o změně modelu,“ uzavřel.