Češi odminovávají Jordánsko. Jsme spokojení, až na ten hummus, říkají

  22:40aktualizováno  22:40
Jordánsko (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Před necelým měsícem vyrazilo devět českých ženistů do údolí řeky Jordán, kde pomáhají místní armádě s vyčištěním minami zamořeného území. Poprvé naostro zkouší odminovací stroj Božena 5. V jedné z mála zelených oblastí země krále Abdulláha II. sledovala Čechy při práci i reportérka iDNES.cz.

Božena 5 likviduje bomby v Jordánsku. | foto: Leona Šlajchrtová, iDNES.cz

Z jordánské metropole Ammánu míříme do údolí nedaleko Mrtvého moře. I když je teprve začátek května, teplo se stupňuje s každým klesajícím metrem. Naším cílem je zhruba dvacet let stará vojenská základna Karáma, která leží nedaleko izraelských hranic.

Právě z tohoto nenápadného tábora, ukrytého mezi banánovými plantážemi a lilkovými poli jedné z mála úrodných oblastí vyprahlého království, se totiž už několik týdnů rozléhá čeština. Na několikaměsíční cvičení sem koncem dubna přijeli ženisté z Rakovníka a Olomouce, kteří s sebou přivezli dva speciální odminovací stroje Božena 5. (o odjezdu českých vojáků zde)

Miny za rok zranily nebo zabily 200 lidí

Při pohledu na rušnou silnici je skoro nemožné představit si, že někde v okolí by mohly být miny. V obou směrech sviští dodávky s bedýnkami plnými rajčat, cuket, lilků a banánů.

Božena 5 v akci.Božena 5.

Odminovací stroj Božena 5 v akci

MINOVÁ POLE V JORDÁNSKU

Problém minami zamořených oblastí trápí Jordánce už roky. V minulosti nastražili v okolí svých hranic s Izraelem a se Sýrií na severu země přes tři sta tisíc protipěchotních a protitankových min‚ z toho 234 tisíc rozmístili Jordánci a 74 tisíc Izraelci.

Zatímco na hranici se Sýrií zůstávají souvislá minová pole, na západě už jich všech 267 vyčistili tak, jak jim to jen plány umožnily. Stále tu ale zůstává mnoho "ztracených min", které změnily polohu a hloubku při záplavách nebo v důsledku hloubení zvířecích nor.

Míjíme posedávající zelináře s čerstvým zbožím rozloženým na dekách u krajnic, kteří jako by popírali smutnou evidenci jordánských úřadů. Jen v loňském roce podle údajů českého ministerstva vnitra v oblasti kvůli minám utrpělo zranění nebo zemřelo dvě stě lidí.

"Královský ženijní sbor. Projekt vyhledávání min," překládá zástupce české velvyslankyně Zdeněk Beránek z veliké modré cedule s bílým nápisem v arabštině u nenápadné odbočky, zatímco se kolem auta zvedne oblak prachu. Ze silnice jsme sjeli na cestu vedoucí k základně. Jemný písek s prachem nás až do konce návštěvy neopustí.

"Toto je horká oblast a ekonomicky přitom jedna z nejdůležitějších, jak z hlediska zemědělství, tak turistiky," přiznává velitel jordánské základny plukovník Umarí. "A i když se od roku 1993 snažíme velkou část území odminovat sami, zjistili jsme, že ne vždy se nám to daří stoprocentně," uvedl.

Že jde o mravenčí práci, je zřejmé i z původního závazku království vyčistit oblast od více než tří set tisíc min do konce loňského roku. Pořád ale zbývá odstranit nejméně dvě třetiny, závazek se posunul na přespříští rok.

Rachot a oblak prachu - Božena jde do akce

K jeho splnění by mohli výrazně pomoci i zapůjčené Boženy 5, které dokážou vyhmátnout minu až z hloubky 70 centimetrů a doslova ji "rozemlít". Za chvíli už jednu z nich můžeme sledovat na jednom z "čistých" polí, kde pokračuje výcvik sedmi jordánských vojáků.

Čeští vojáci v Jordánsku.

Čeští vojáci v Jordánsku.

"Výcvik skupiny potrvá zhruba tři týdny. První týden jsme strávili v učebně, teď se naučí s Boženou jezdit a pokud jim to půjde, příští týden zahájíme cvičení přímo v minovém poli," vysvětluje velitel jednotky major Vladimír Záškodný ze 153. ženijního praporu z Olomouce. Naše armáda si podle něj díky misi vyzkouší, jak stroj reaguje v prašných podmínkách a ve velkém horku.

"Zatím se učí jezdit se strojem rovně, nevybočit z lajny," vysvětluje jeden z operátorů rotmistr Michael Ježek. "Jde jim to dobře, ale občas máme trochu komunikační problémy. My mluvíme evropskou angličtinou, oni jordánskou. Ne vždycky je to ta samá," dodává s úsměvem rotmistr.

Všechno klape, jen ten hummus...

Všichni muži z rakovnického a olomouckého ženijního praporu si spolupráci s Jordánci pochvalují. "Jen to jídlo," postěžují si téměř jednohlasně. "Jíme jinak a nějak si na ten jejich hummus (rozemletá cizrna s olivovým olejem, pozn. red.) a mensaf (jehněčí s nakyslou jogurtovou omáčkou) nemůžeme zvyknout," říká rotmistr Roman Urbánek a ostatní přitakávají.

Čeští vojáci v Jordánsku.

Čeští vojáci v Jordánsku.

Z toho, že by šlápli na minu, strach nemají, nebo to alespoň nedávají znát. "Řekli nám, že je to tady čisté, spíš si máme dávat pozor na hady a štíry," řekl další z operátorů, štábní rotmistr Lukáš Hoch v kožených bagančatech, přičemž mně bezděčně sklouzne pohled na moje nepraktické sandály. "Zatím jsme tady ale žádného hada neviděli," dodává na uklidněnou.

Zato s ještěrkami mají čeští ženisté zkušenost. Po příjezdu na základnu zjistili, že jejich pokoje už jsou zabydlené. "Přijeli jsme, vyházeli ještěrky z pokojů a ubytovali se," zavzpomíná major Záškodný.

Podle něj mají Češi na základně jediný problém. "Nemáme přístup na internet a s telefonováním domů to také není žádná sláva, řešíme to s Jordánci," říká, zatímco opouštíme klimatizovanou kuchyňku, jednu z dvanácti místností, které mají čeští vojáci k dispozici. Venku nás olízne horký polední vzduch tak, že sotva vzdechneme. "Dneska je celkem chládek," směje se major. "Za několik týdnů bude hůř."

ODMINOVACÍ KOMPLET BOŽENA 5

Odminovací komplet Božena 5.Dálkově ovládaný samojízdný stroj slovenské výroby určený k plošnému odminování terénu od protipěchotních i protitankových min. Je vybaven rotačním cepovým odminovacím zařízením. Desítky řetězů jsou připevněny na rotujícím válci a při velké rychlosti ukryté miny doslova "vymlátí".

Po jeho použití musí následovat ještě další ověření, zda je území bez min. To provádí hledači se psy. Hledají se spíš protipěchotní miny, které nejsou tak silné. "Je lepší vojáka zranit než zabít," vysvětluje major Záškodný. "O zraněného muže se musí starat nejméně další dva. Svou roli v tom hraje i psychologie," dodává.

Stroj může sloužit i k likvidaci křovin a nízkých porostů, po výměně pracovního nástroje i k přepravě nebezpečného materiálu a nakládání s ním nebo jako dálkově řízený zemní stroj.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Rošáda na postu ministra obrany USA, Espera dočasně nahradil Spencer

Úřadující ministr obrany USA Mark Esper (8. července 2019)

Vedení amerického ministerstva obrany se v pondělí jako třetí úřadující šéf Pentagonu od počátku letošního roku ujal...

Požár přerušil koncert u chorvatské pláže Zrće, evakuovali tisíce lidí

Lesní požár poblíž města Pedrógão Grande v centrálním Portugalsku (18....

Rozsáhlý lesní požár zasáhl v pondělí večer okolí oblíbené chorvatské pláže Zrće. Organizátoři tam proto museli...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz