Češi na palubě nebyli, většina obětí jsou Kypřané

  12:32aktualizováno  12:32
V kyperském letadle, které se v neděli zřítilo u Atén, nebyli žádní Češi. Na palubě zemřeli 104 Kypřané, dvanáct Řeků, čtyři Arméni a německý pilot. Další cizinci na palubě nebyli, potvrdila kyperská vláda. Záchranáři našli většinu těl. Kanceláře Helios Airways prohledala policie.

Ženy oplakávají smrt blízkých na palubě kyperského letadla - Ženy oplakávají smrt blízkých na palubě kyperského letadla. (15. srpna 2005) | foto: Reuters

Kromě Kypřanů a Řeků byla na palubě letounu ještě čtyřčlenná arménská rodina. Jeden z pilotů byl Němec. Vyplývá to z oficiálního seznamu cestujících, který kyperským úřadům poskytla letecká společnost Helios Airways.

České úřady však soudí, že českou oběť stále nelze definitivně vyloučit. "Až dosud zveřejněná jména a bydliště napovídají skutečnosti, že mezi oběťmi žádný Čech nebyl. Stoprocentně to ale stále nemáme," sdělil Richard Krpač z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí. Praha podle něj urgovala vydání úplného seznamu.

Údaje o počtu dětí se liší
Stále se liší údaje o počtu dětí na palubě. Společnost Helios Airways, které postižený boeing patřil, původně uvedla, že v letadle cestovalo 48 kyperských dětí, které mířily na prázdniny do Česka. Kyperský ministr dopravy Haris Thrassou však tuto informaci popřel.

"Letadlem cestovalo asi patnáct nebo dvacet dětí a mladých do dvaceti let," řekl ministr agentuře Reuters. Dodal, že všichni nezletilí letěli se svými rodinami.

"Mezi oběťmi je asi jednadvacet dětí ve věku od čtyř let," poznamenal rovněž představitel řeckého ministerstva zdravotnictví.

Řecké úřady oznámily, že se už podařilo najít ostatky 119 ze 115 cestujících a šesti členů posádky. Ohledání těl obětí potvrdilo, že většina z nich před zřícením letadla umrzla. Stroj pak letěl více než dvě hodiny, aniž by ho někdo řídil. - více zde

Příčina neštěstí je stále neznámá. Mluvčí řecké vlády však již prohlásil, že rozhodně nešlo o atentát, ale spíše o technickou závadu. Obě černé skříňky - záznamníky letu - jsou podle šéfa řecké vyšetřující komise Akrivose Tsolakise ve velmi špatném stavu a prozkoumají je experti ve Francii.

Společnost létá i po nehodě
Kyperské ministerstvo dopravy uvedlo, že letecká společnost Helios Airways zastavila v reakci na neštěstí provoz všech svých letadel. Pro nejbližší lety si pronajali jiná letadla. "Rozhodli se tak pod tlakem veřejnosti," řekl mluvčí ministerstva.

Zástupce společnosti to okamžitě popřel. "Naše lety nebyly zastaveny. Naše letadla létají jako obvykle do všech destinací," řekl podle agentury Reuters.

Společnost musela dopoledne zrušit nejméně dva plánované lety z Larnaky, protože posádky odmítly po dosud neobjasněné tragédii nastoupit do stroje.

Linka mezi Larnakou a Prahou však funguje bez problémů. "O ničem nevíme. Ve 12:45 přistálo na Ruzyni letadlo Helios Airways z Larnaky a ve 13:55 odlétlo nazpátek," řekla iDNES dispečerka letiště Praha-Ruzyně.

Aerolinky prohledávají vyšetřovatelé
Kyperská policie večer prohledala kanceláře letecké společnosti, uvedla agentura Reuters s odvoláním na mluvčího vlády v Nikósii. Informace potvrdil i generální prokurátor Petros Clerides. "Příkaz k prohlídce se začal provádět," řekl.

Jak uvedla řecká televize MEGA, chtějí úřady zajistit, že neuniknou žádné informace o stavu údržby strojů této společnosti.

Helios Airways vznikly v roce 1999 a jsou největší soukromou kyperskou leteckou společností. Zaměřují se na turistické lety do Řecka, Irska, Bulharska, Polska, Česka, Francie a Británie. Letecký park tvoří americké Boeingy 737.

Kyperský Boeing 737 letěl v neděli z Larnaky do Prahy s mezipřistáním v řecké metropoli. Severně od Atén se zřítil. Nikdo ze 121 lidí na palubě nepřežil. - více zde

Cestující nezemřeli bolestivou smrtí

Smrt lidí v Boeingu 737 způsobil pravděpodobně pokles tlaku a nedostatek kyslíku. "V těchto případech lidé záhy upadnou do bezvědomí a dál už o ničem neví," řekl Miloš Sázel z Ústavu leteckého zdravotnictví.

Podle něj nejde o bolestivou smrt. Následkem nedostatku kyslíku mozek postupně omezuje svou činnost a zhruba po dvou minutách člověk upadne do bezvědomí. Tělo sice ve výšce kolem deseti kilometrů, kde se teplota pohybuje kolem minus 50 stupňů, postupně promrzá, ale umírající o tom už neví.

Samotný mráz by při dostatku kyslíku mohl způsobit smrt až po několika desítkách minut, upozornil Sázel. Reakce lidí se mohou individuálně lišit. Moderní letadla by si ale měla s podobnou nehodou poradit.

Sázel potvrdil slova dalších odborníků na letectví, že okolnosti havárie jsou velmi neobvyklé. "Obvykle si stačí nasadit kyslíkovou masku a počkat pět minut, než letadlo klesne do nižší výšky, kde se dá normálně dýchat," uvedl Sázel. (Zdroj: ČTK)


Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Opustila mříže až týden po pádu zdi. NDR trestala útěk do posledního dechu

Ilustrační snímek

I když už se v roce 1989 východoněmecký režim otřásal v základech, neváhal i po pádu berlínské zdi ještě držet lidi ve...

Zákazník v Paříži zastřelil číšníka, protože mu dlouho nenesl jídlo

Místo činu na pařížském předměstí Noisy-le-Grand (17. sprna 2019)

Pozdvižení ve Francii vyvolal v pátek večer incident na pařížském předměstí Noisy-le-Grand. Netrpělivý zákazník zde...

Američany neposlechli. Gibraltar pustil kontroverzní íránský ropný tanker

Propuštěný íránský ropný tanker pod novým názvem Adrian Darya 1. Předtím se...

Íránský tanker, který byl zadržován na Gibraltaru, opustil v noci na pondělí britské území na jihu Pyrenejského...

Najdete na iDNES.cz