Černobyl na prodej. Lidé ve velkém nakupují předměty ze sovětské éry

  20:50aktualizováno  20:50
Seriál Černobyl přitáhl celosvětovou pozornost. Na místo jaderné katastrofy proudí davy turistů, uživatelé sociálních sítích se předhánějí, kdo pořídí nejzajímavější snímek a majitelé sovětských artefaktů vycítili příležitost, jak si jejich prodejem přivydělat na internetu. A nabídka je opravdu pestrá, od medailí až po grafitový blok z jádra reaktoru. Sběratelům z pochopitelných důvodů nevadí, že nejde o originální radioaktivní předměty.

Na internetu je možné zakoupit stejné plynové masky, které používaly vojáci v Černobylu. | foto: eBay

Popularita seriálu americké televize HBO odstartovala na internetu prodej předmětů spojených s obdobím výbuchu jaderného reaktoru v roce 1986. Podle prodejců se však předměty z dob Sovětského svazu těší velké oblibě přibližně posledních deset let. Zájem o ně mají především sběratelé ze Spojených států, kteří za ně neváhají zaplatit horentní sumy. 

Fotogalerie

Obyvatelé postsovětských republik mají k předmětům sovětské éry snadný přístup a jejich prodej prostřednictvím aukčních portálů eBay nebo Etsy je lukrativní.

Podle Rádia Svobodná Evropa však květnové spuštění seriálu odstartovalo hotovou lavinu prodeje položek, které jejich prodejci nabízejí jako unikátní artefakty z dob černobylské havárie. Samozřejmě se nejedná přímo o předměty z místa tragédie. Zájemci oceňují, že suvenýry evokují atmosféru tehdejší doby – uchvátil je sovětský „retro styl“.

Nejčastější položkou jsou medaile, které sovětská vláda udělovala pracovníkům, kteří se po výbuchu podíleli na úklidu okolí Černobylu. Úřady rozdaly v letech po havárii přibližně 600 000 pestrobarevných medailí, nejčastěji hasičům, vojákům, záchranářům nebo policistům.

Jeden z ukrajinských prodejců je začal nabízet už před čtyřmi lety, prodej se však pořádně rozjel až začátkem května. Od té doby jich prodal téměř 700. Jedna medaile vyjde zájemce na jedenáct dolarů (250 korun), čehož využili obchodníci na Západě, kteří je přeprodávají za dvojnásobek ceny.

06.června 2019 v 12:37, příspěvek archivován: 18.června 2019 v 11:02

I bought Calum an original Chernobyl liquidator medal for his birthday a year ago. Bet it’ll be worth loads more now you nerds are all over it https://t.co/k35GQ0peK0

O něco dráž se prodávají sovětské vojenské medaile udělované v souvislosti s katastrofou nebo pamětní mince vyražené v roce 2016. Cena obou se pohybuje v rozpětí deseti až 40 dolarů (až 900 korun). Zájem byl také o medaile z roku 1983, které nechali Sověti vyrobit u příležitosti spuštění čtvrtého černobylského reaktoru. Jejich cena se pohybuje kolem jednoho tisíce korun.

Raritou je medailon z roku 1988, který dostal sovětský voják za účast na úklidových pracích. Na eBay se jeho cena vyšplhala na 700 dolarů (16 000 korun). Prodejci na internetu hojně nabízejí také sovětské dozimetry, které se  používaly při měření radiace. Vyvolávací cena se pohybuje kolem 50 dolarů (kolem 1000 korun).

03.června 2019 v 07:57, příspěvek archivován: 18.června 2019 v 10:57

original Soviet USSR Chernobyl nuclear reactor RBMK-1000 core graphite block for sale https://t.co/Cg6aYMa8EX https://t.co/gcjdXub4dY

Asi největší rozruch vyvolal na sociálních sítích ukrajinský prodejce, který na eBay nabídl koncem května grafitový blok z jádra reaktoru RBMK-1000 černobylské elektrárny. Předmět vyděsil návštěvníky aukčního serveru popiskem  „originální sovětský reaktor z Černobylu“.

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

„Není nový, nepochází z aktivního reaktoru a není radioaktivní,“ napsal prodávající s tím, že grafitový blok není z aktivního reaktoru, ale z laboratoře v oblasti. 

Ačkoli prodejce nemohl pravost předmětu doložit žádným dokumentem, požadoval za něj 2 800 dolarů (64 000 korun). Aukční síň však zapovídá prodej radioaktivních nebo kontaminovaných předmětů a správci nakonec raději odebrali grafitový blok z nabídky.

30.května 2019 v 21:51, příspěvek archivován: 18.června 2019 v 12:12

Chernobyl liquidator badge on eBay. (*May* be radioactive.) https://t.co/ozweNSWPpM https://t.co/M9XhnfWHKO

V internetových obchodech se objevily také vojenské plynové masky nebo ochranné obleky stejného typu, jaké na sobě měli vojáci při úklidu Černobylu. Na internetu se prodávají také prázdné vojenské formuláře, do kterých se v černobylské zóně zaznamenávaly naměřené úrovně radiace. 

Černobyl je dodnes plný mutací, tvrdí průvodkyně:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Rozpíná se a hnije. Řasa pojmenovaná po Okamurovi zamořila pláž ve Španělsku

Asijská řasa „rugulopterix okamurae“ na pláži ve španělském Cádizu.

Španělské pláže zaplavila hnědá řasa původem z Asie. Jmenuje se Ruglopteryx Okamurae a podle expertů z Cádziské...

Pojďte k nám. Německo nemá dostatek ošetřovatelů, láká je i z Kosova

Ilustrační snímek

Nedostatek ošetřovatelů a pomocného personálu v nemocnicích nebo domovech důchodců Německo pociťuje stále silněji. Na...

Walesa se má omluvit Kaczyńskému. Odvolací soud potvrdil rozsudek

Bývalý polský prezident Lech Walesa odevzdal svůj hlas v prvním kole voleb (10....

Odvolací soud v Gdaňsku ponechal v platnosti rozsudek ve při mezi šéfem vládní strany Jaroslawem Kaczyńským a bývalým...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz