Černobylský velín se otevřel turistům, dovnitř mohou jen v ochranném obleku

  18:14aktualizováno  18:14
Ukrajina poprvé zpřístupnila řídicí místnost čtvrtého reaktorového bloku jaderné elektrárny v Černobylu, která byla dosud turistům zapovězena. Místní vláda chce místo nejhorší jaderné havárie v dějinách lidstva více otevřít světu a ukázat ho v pozitivním světle. Podle ukrajinského prezidenta má Černobyl hodně co nabídnout.

Návštěvníci si budou moci nově prohlédnout také řídicí místnost čtvrtého reaktorového bloku jaderné elektrárny v Černobylu. Jako první se do ní podívali novináři. (25. září 2019) | foto: Profimedia.cz

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se mohou návštěvníci Černobylu těšit na nové turistické stezky, projížďky na lodích, lepší dostupnost mobilní sítě nebo zmírnění zákazu fotografování na mnoha místech.

Fotogalerie

„Černobyl je černou skvrnou na pověsti Ukrajiny. Nastal čas to změnit. Černobyl je jedinečné místo na planetě, kde se po obrovské katastrofě způsobené člověkem opět zrodila příroda. Musíme toto místo ukázat světu, vědcům, ekologům, historikům a turistům,“ uvedl Zelenský.

Řídicí místnost čtvrtého reaktorového bloku jaderné elektrárny je osudovým místem, kde skupina sovětských inženýru v dubnu 1986 provedla bezpečností zkoušku, která skončila jadernou katastrofou.

Exploze reaktoru zabila nejméně 54 lidí a kontaminovala více než 200 tisíc kilometrů čtverečních evropského území. Radioaktivní spad nejvíce zasáhl Bělorusko, vítr ho ale donesl i do tehdejšího Československa. Sovětské úřady musely kvůli havárii evakuovat z okolí více než 300 tisíc lidí.

Ukrajinská vláda plány na zpřístupnění dosud zakázaných míst černobylské zóny oznámila letos v červenci. Dosud si turisté mohli prohlížet poničenou jadernou elektrárnu pouze zvenčí. Hojně však navštěvovali nedaleké město Pripjať, kde po překotné evakuaci 50 tisíc obyvatel zůstaly jen opuštěné budovy. 

Jako první se do velína vybuchlého reaktoru na konci září podívali novináři, a to v rámci slavnostního otevření jednadvaceti nových turistických tras. Řídicí místnost se nachází pod ochranným sarkofágem, který zamezuje úniku radiace. V místnosti se nacházejí originální obrazovky a panely i ovládacími tlačítky.

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Návštěvníci však mohou na velíně setrvat jen několik minut, aby nedošlo k vystavení nadměrnému radioaktivního záření. Odvážlivci si musí na obličej nasadit respirátory, obléknout přilby a speciální ochranný oblek. 

Uvnitř reaktoru je podle listu The Independent stále 200 tun radioaktivního paliva. Po odchodu z velína čeká všechny důkladná kontrola a měření radiace. 

Poničená jaderná elektrárna se stala v posledních měsících velmi vyhledávanou turistickou destinací, a to také díky seriálu Černobyl americké televizní stanice HBO. Zatímco loni sem zavítalo 72 tisíc lidí, letos do Černobylu přijelo jen do konce září už 87 tisíc návštěvníků.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz