Sean Connery pro, Rowlingová proti. Skotsko rozděluje britské celebrity

  8:45aktualizováno  8:45
Vivienne Westwoodová se halí do skotské vlajky, J.K. Rowlingová věnovala milion liber na to, aby se Skotsko udrželo v Británii. Politické kampaně ohledně referenda o nezávislosti Skotů rozdělily Spojené království a ve vyjadřování sympatií nezůstaly pozadu ani celebrity.

Už od punkových 70. let má Vivienne Westwoodová ve zvyku propojovat luxusní módu a politická prohlášení. Letos podpořila kampaň za odtržení Skotska od Velké Británie. Modelkám dala placky s nápisem „ano“, sama fotografům pózovala se skotskou vlajkou. | foto: Reuters

Skotsko, zůstaň s námi

Herečka Emma Thompsonová si ke své hvězdě slávy přizvala i malé prasátko

Emma Thompsonová
Oscarová herečka, jejíž matka je Skotka, prohlásila, že „má pochopení pro romantickou vizi nezávislosti“. V rozhovoru ohledně animovaného filmu Rebelka, v němž propůjčila svůj hlas jedné z postav, však vyjádřila nesouhlas s případným oddělením Skotska. „Proč trvat na budování dalších hranic mezi lidmi ve stále těsnějším světě, kde neustále bojujeme kvůli vzájemnému soužití?“ pochybuje Thompsonová.

Daniel Radcliffe a Erin Darkeová

Daniel Radcliffe
„Mně osobně se líbí Spojené království tak, jak je,“ řekl filmový představitel Harryho Pottera v rozhovoru pro server BuzzFeed. Na rozdíl od autorky čarodějnické ságy J. K. Rowlingové ale odmítl lobbovat proti skotskému odtržení. „Naprosto chápu, proč by část lidí ve Skotsku mohla chtít nezávislost. Ale já do toho nemám co mluvit. Jsem si jistý, že učiní správné rozhodnutí pro svoji zemi,“ dodal.

Susan Boyle se splnil sen poté, co v Británii zazpívala papeži (2010).

Susan Boyle
Zpěvačka Susan Boyle, která se proslavila vítězstvím v reality show Britain's Got Talent, stále žije ve své rodné vesnici na jihu Skotska. Novinářům Scottish Sun ale sdělila své plány volit proti nezávislosti. „Jsem hrdá skotská vlastenka a svých kořenů a své země si hluboce vážím. Ale nejsem nacionalistka,“ prohlásila Boyle a dodala, že podle ní si Skotsko zachovává svou hrdost i jako součást Británie.

Spisovatelka J. K. Rowlingová

J.K.Rowlingová
Britská spisovatelka usazená v Edinburku označila odtržení Skotska za „možnou historickou chybu“. Podporu kampani Better Together (Lépe spolu) vyjádřila příspěvkem v hodnotě milionu liber a stala se terčem nelibosti skotských nacionalistů. "Mé váhání přidat se na stranu nezávislosti nijak nesouvisí s nedostatkem víry ve výjimečnost skotského národa a jeho úspěchy. Ovšem jestli odejdeme, nebude cesty zpět. Odtržení nebude ani rychlé, ani čisté: bude zapotřebí mikrochirurgie, abychom rozpletli tři století vzájemné provázanosti, načež budeme čelit třem zahořklým sousedům," odůvodnila svůj krok Rowlingová v otevřeném dopise.

Ano samostatnému Skotsku

Andy Murray

ZAŤATÁ PĚST. Andy Murray oslavuje vyhraný fiftýn ve čtvrtfinále US Open s...

ZAŤATÁ PĚST. Andy Murray oslavuje vyhraný fiftýn ve čtvrtfinále US Open s...

„Myslím, že bychom se ve věci Skotska rozhodovat bez emocí a podle toho, co je ekonomicky nejlepší pro naši zemi,“ prohlašoval dosud nerozhodnutý Andy Murray. Loňský vítěz turnaje ve Wimbledonu, který se v době vášnivých debat zdržoval předčasných vyjádření, podpořil na poslední chvíli skotskou nezávislost na svém Twitteru. „Dnešek je velkým dnem pro Skotsko!Negativita protikampaně v posledních dnech naprosto změnila můj názor. Nadšeně očekávám výsledek, pojďme do toho!“ vzkázal svým fanouškům skotský rodák.

Russell Brand

Russell Brand
„Nikdy jsem nevolil, ale kdybych byl Skot, volil bych nezávislost,“ vyjádřil se Russell Brand na svém Twitteru. Excentrický britský komik zároveň vzkázal, aby lidé ignorovali „neschopného“ Alexe Salmonda, vůdce Skotské národní strany. „Moc se kvůli tomu nevzrušujte, klidně si mějte samostatnost, ale opravdová nezávislost je nezávislost na politické nadvládě, ne nezávislost od imaginárních konceptů národa,“ dodal Brand.

Vivienne Westwoodová
Legenda módy a punkové subkultury využívá své pozice rebelky k vyjádření politických názorů poměrně často. Tentokrát použila svou přehlídku na Londýnském týdnu módy, aby podpořila skotské separatisty. „Nenávidím Anglii. Mám slabost pro Skotsko, protože si myslím, že je lepší a demokratičtější země,“ prohlásila kategoricky svérázná návrhářka. Modelkám nechala připnout modrobílé odznáčky kampaně Ano Skotsku.

SKOT FANDÍ SKOTOVI. Slavný herec Sean Connery coby fanoušek tenisty Andyho

Sean Connery

Vivienne Westwoodová podporuje samostatnost Skotska (Londýn, 14. září 2014).

Vivienne Westwoodová

Herec Brian Cox a jeho syn Alan Cox

Brian Cox a jeho syn Alan Cox

Sean Connery
„Jako Skot s celoživotní láskou ke Skotsku a umění jsem přesvědčený, že tato příležitost je příliš dobrá, než abychom ji promeškali,“ prohlásil Connery pro The Independent. Skotský herec a představitel prvního Jamese Bonda je hrdým stoupence Skotské národní strany. „Kampaň Ano Skotsku se zaměřila na velmi pozitivní vizi pro naši zemi. Ta spočívá v celistvosti, rovnosti a klíčových demokratických hodnotách. Občané Skotska jsou si sami nejlepšími zárukami vlastní budoucnosti,“ prohlásil slavný herec pro BBC.

Brian Cox
„Myslím, že si Skotsko zaslouží právo mít vlastní stát. Vydobylo si právo na vládu nad vlastním osudem. A jsem si jistý, že odvede lepší práci než parlament ve Westminstru, který nemá nejmenší ponětí o skotských kulturních, ekonomických a sociálních potřebách,“ zkritizoval dosavadní britské rozložení vlády Brian Cox. Skotský herec se proslavil zejména působením v britské divadelní společnosti Royal Shakespeare Company.

Historické okamžiky. Skotsko a jeho osud: 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Egyptský exprezident Mursí zkolaboval a zemřel u soudu v Káhiře

Egyptský exprezident Muhammad Mursí u soudu (8. května 2014)

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí v pondělí zemřel u soudu v Káhiře. S odvoláním na egyptskou státní televizi o...

V Británii se za války rodily „hnědé děti“. Po svém původu pátrají dodnes

V řadách amerických vojáků za druhé světové války bojovali také černošští muži....

Za druhé světové války sloužilo ve Velké Británii přes 200 tisíc afroamerických vojáků. Ti okouzlili tamní ženy a...

Kapitalismus dusí demokracii, státy se prostituují, hřímá host Havlova Fora

Britský spisovatel a politický analytik Colin Crouch v lednu 2019

Kapitalismus plodí nerovnosti, které podrývají demokracii. Státy se kapitálu podbízejí, korporace významně ovlivňují...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz