Čech, jehož partnerka čekala měsíc na záchranu, zemřel na podchlazení

  19:02aktualizováno  19:02
Český turista, který se s partnerkou v roce 2016 ztratil v novozélandských horách, zemřel na podchlazení. Potvrdila to tamní soudní lékařka Anna Tuttonová ve své závěrečné zprávě s tím, že mužově smrti předcházelo několik pochybení. Pár například podcenil počasí. V mužově krvi se také našly stopy léků používaných na psychické potíže.

Na Novém Zélandu patrně nalezeno tělo partnera zachráněné Češky | foto: Reuters

Tragédie se stala na 32kilometrové trase známé jako Routeburn Track.  Sedmadvacetiletého Čecha tehdy doprovázela jeho třiatřicetiletá česká přítelkyně, která pak měsíc čekala na záchranu v chatě správy národního parku.

Češka zachráněná na Novém Zélandu promluvila. Tělo partnera už našli

Český pár se na trasu vydal v novozélandském zimním období, kdy je cesta oficiálně uzavřená. V oblasti hustě sněžilo a stezka byla pokryta vysokou vrstvou sněhu.

Vzhledem k tomu, že pár nikoho neinformoval, že se na cestu vydává, nikdo ho dlouhou dobu nepohřešoval a nehledal. Teprve když příbuzní v Česku začali být znepokojení a kontaktovali známé na Novém Zélandu, obrátil se český konzulát na policii, která následně Češku nalezla.

Tuttonová, která okolnosti smrti prověřovala, za přímou příčinu úmrtí v závěrečné zprávě označila podchlazení. Poznamenala rovněž, že hlavní příčině smrti předcházela série incidentů včetně podcenění rad, počasí, vybavení i oblečení.

Upozornila také, že se v mužově krvi našly stopy několika léků. A to kvetiapinu, který se používá třeba na léčbu schizofrenie či maniodepresivní psychózy, nebo lamotriginu, kterým se léčí epilepsie nebo bipolární porucha. 

Těchto léků měl Čech v krvi obvyklé množství, kromě nich tam však byl ještě lék venlafaxin. Ten lékaři předepisují na deprese a úzkostné stavy. Podle patoložky ho měl muž v krvi zhruba 13 miligramů na litr, což je mnohonásobně víc než obvyklé množství. 

Toxické hladiny jsou nad 1,8 miligramu na litr, uvádí zpráva. Upozorňuje však, že se množství léku v krvi může posmrtně ještě zvyšovat a že se pitva odehrála poměrně pozdě, více než měsíc po mužově smrti. Svůj vliv měl navíc chlad, ve kterém Čech až do pitvy byl. Lék podle lékaře citovaného ve zprávě nebyl příčinou smrti, ale mohl k ní přispět.

Muž se kvůli podchlazení choval iracionálně

Dvojici na túře 27. července zaskočila tma a špatné počasí. Noc pár strávil ve spacácích pod otevřeným nebem, takže ráno byl promočený a prochladlý. Další den se počasí zlepšilo a Češi v dálce viděli chatu u Mackenzieova jezera, ke které se vydali. Místo po značené trase se však rozhodli cestu zkrátit, ale zabloudili.

Češka měsíc čekala na záchranu v horách na Novém Zélandě. Partner zemřel

Počasí se opět zhoršilo a Čech si pod vlivem podchlazení začal odkládat oblečení a chovat se iracionálně. Pár poté zasáhla lavina, která Čecha zaklínila mezi větvemi a kamením. Jeho partnerka s ním nebyla schopná pohnout a Čech měl postupně stále větší problémy s dýcháním, až nakonec zemřel.

Češka zbytek noci strávila u jeho těla a ráno se pokusila vydat k chatě. Kvůli špatnému počasí však znovu zabloudila, takže musela venku strávit další noc. Do chaty se dostala vyčerpaná až další den odpoledne. 

Ač byla chata na zimu opuštěná, zásoby trvanlivých potravin a dřeva na topení Češce zachránily život. Pátrací týmy ji našly 24. srpna. O dva dny později záchranáři vyprostili Čechovo tělo, které bylo na příkré stráni asi dva kilometry od chaty.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ganc chce v Izraeli vládu národní jednoty, volby míří k patu

Šéf centristické koalice Modrá a bílá Benny Ganc sleduje výsledky voleb v...

Chci širokou vládu národní jednoty, prohlásil centrista Benny Ganc po úterních předčasných volbách v Izraeli. Vyjádřil...

Corbyn chce měkký brexit. Jako premiér by vypsal nové referendum

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn vystoupil na demonstraci proti...

Vláda v čele s předsedou britských labouristů Jeremy Corbynem by v případě vítězství ve volbách usilovala o měkčí...

ANALÝZA: Konflikt bez pozornosti médií. Jemenskou válku pocítil i Západ

Separatista kontroluje, co zbylo z vozu po náletu

V konfliktu už zahynuly desítky tisíc Jemenců, statisíce jich strádají hladem a chorobami. Na titulní stránky a do...

Najdete na iDNES.cz