Čech, jehož partnerka čekala měsíc na záchranu, zemřel na podchlazení

  19:02aktualizováno  19:02
Český turista, který se s partnerkou v roce 2016 ztratil v novozélandských horách, zemřel na podchlazení. Potvrdila to tamní soudní lékařka Anna Tuttonová ve své závěrečné zprávě s tím, že mužově smrti předcházelo několik pochybení. Pár například podcenil počasí. V mužově krvi se také našly stopy léků používaných na psychické potíže.

Na Novém Zélandu patrně nalezeno tělo partnera zachráněné Češky | foto: Reuters

Tragédie se stala na 32kilometrové trase známé jako Routeburn Track.  Sedmadvacetiletého Čecha tehdy doprovázela jeho třiatřicetiletá česká přítelkyně, která pak měsíc čekala na záchranu v chatě správy národního parku.

Češka zachráněná na Novém Zélandu promluvila. Tělo partnera už našli

Český pár se na trasu vydal v novozélandském zimním období, kdy je cesta oficiálně uzavřená. V oblasti hustě sněžilo a stezka byla pokryta vysokou vrstvou sněhu.

Vzhledem k tomu, že pár nikoho neinformoval, že se na cestu vydává, nikdo ho dlouhou dobu nepohřešoval a nehledal. Teprve když příbuzní v Česku začali být znepokojení a kontaktovali známé na Novém Zélandu, obrátil se český konzulát na policii, která následně Češku nalezla.

Tuttonová, která okolnosti smrti prověřovala, za přímou příčinu úmrtí v závěrečné zprávě označila podchlazení. Poznamenala rovněž, že hlavní příčině smrti předcházela série incidentů včetně podcenění rad, počasí, vybavení i oblečení.

Upozornila také, že se v mužově krvi našly stopy několika léků. A to kvetiapinu, který se používá třeba na léčbu schizofrenie či maniodepresivní psychózy, nebo lamotriginu, kterým se léčí epilepsie nebo bipolární porucha. 

Těchto léků měl Čech v krvi obvyklé množství, kromě nich tam však byl ještě lék venlafaxin. Ten lékaři předepisují na deprese a úzkostné stavy. Podle patoložky ho měl muž v krvi zhruba 13 miligramů na litr, což je mnohonásobně víc než obvyklé množství. 

Toxické hladiny jsou nad 1,8 miligramu na litr, uvádí zpráva. Upozorňuje však, že se množství léku v krvi může posmrtně ještě zvyšovat a že se pitva odehrála poměrně pozdě, více než měsíc po mužově smrti. Svůj vliv měl navíc chlad, ve kterém Čech až do pitvy byl. Lék podle lékaře citovaného ve zprávě nebyl příčinou smrti, ale mohl k ní přispět.

Muž se kvůli podchlazení choval iracionálně

Dvojici na túře 27. července zaskočila tma a špatné počasí. Noc pár strávil ve spacácích pod otevřeným nebem, takže ráno byl promočený a prochladlý. Další den se počasí zlepšilo a Češi v dálce viděli chatu u Mackenzieova jezera, ke které se vydali. Místo po značené trase se však rozhodli cestu zkrátit, ale zabloudili.

Češka měsíc čekala na záchranu v horách na Novém Zélandě. Partner zemřel

Počasí se opět zhoršilo a Čech si pod vlivem podchlazení začal odkládat oblečení a chovat se iracionálně. Pár poté zasáhla lavina, která Čecha zaklínila mezi větvemi a kamením. Jeho partnerka s ním nebyla schopná pohnout a Čech měl postupně stále větší problémy s dýcháním, až nakonec zemřel.

Češka zbytek noci strávila u jeho těla a ráno se pokusila vydat k chatě. Kvůli špatnému počasí však znovu zabloudila, takže musela venku strávit další noc. Do chaty se dostala vyčerpaná až další den odpoledne. 

Ač byla chata na zimu opuštěná, zásoby trvanlivých potravin a dřeva na topení Češce zachránily život. Pátrací týmy ji našly 24. srpna. O dva dny později záchranáři vyprostili Čechovo tělo, které bylo na příkré stráni asi dva kilometry od chaty.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Trumpová je trofejní manželka a horší první dáma než Obamová, tvrdí kniha

Melania Trumpová je trofejní manželka, která kvůli kariéře opustila školu a změnila jméno. Práci první dámy Spojených...

Boj za záchranu planety imigranty tolik nepálí, mají svých starostí dost

Protesty klimatického hnutí Extinction Rebellion (XR, Vzpoura proti vyhynutí) pokračují ve světě druhým týdnem a jejich...

Velký objev v Egyptě, naleziště ukrývalo sarkofágy staré přes 3 000 let

Egyptské úřady v sobotu ukázaly ve městě Luxor třicet malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují na 3 000...

Premium

KOMENTÁŘ: Kurdové jsou na zrady spojenců zvyklí, zažili je mnohokrát

Třicetimilionová populace Kurdů je označována za největší národ na planetě, který nemá vlastní stát. Navíc už dlouho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz