"Říkal jsem si, že se jedná o nějakou oslavu nebo svátek, protože ten průvod se odehrál jen pár dní po oslavách příjezdu prvních misionářů do Západní Papuy. Domníval jsem se, že oslavy ještě pokračují," popsal počátek svých nesnází serveru iDNES.cz pětatřicetiletý Petr Zámečník.
Petr Zámečník |
Až po chvíli si uvědomil, že to je demonstrace. I tak ale nevěděl, že místní úřady jsou na fotografování protestů citlivé. "Bylo to nedorozumění. Je to má chyba, protože neznalost zákonů neomlouvá a zákony Indonésie neznám. A když se na to dívám s odstupem několika dnů, jednání indonéských úřadů chápu," řekl.
Indonésie totiž bedlivě dohlíží na to, jak se cizinci v provincii Západní Papua pohybují, popsala už dříve agentura AFP. Úřady jsou při udělování víz nekompromisní a zvlášť si hlídají novináře, kteří musí pro vstup do provincie žádat o speciální povolení. Pokud je nemají, porušují imigrační předpisy.
V Indonésii byl na dovolené
Petr Zámečník žurnalista je. A i když v Indonésii byl na dovolené, svou profesi policii přiznal. Snažil se sice vysvětlit, že se věnuje pouze financím a ekonomice a během dovolené fotil pouze fotografie pro sebe, ale imigrační úřad ho přesto vyhostil.
Západní PapuaZápadní Papua je jednou ze dvou indonéských provincií, které leží na ostrově Nová Guinea. Až do roku 1961 provincie drželo Nizozemsko, pak oblast obsadila Indonésie. V roce 1969 místní politici rozhodli o připojení k Indonésii. Osvobozenecké hnutí Free Papua Movement to ale odmítá a s vládou vede gerilovou válku. Protesty za nezávislost provincie, kvůli jejichž focení Petra Zámečníka zadržela policie, se odehrály ve městě Manokwari. Asi sto etnických melanéských Papuánců pochodovalo k budově guvernéra a volalo: "Svobodnou Papuu, nejsme Indonésané." Indonésie vydává zahraničním návštěvníkům víza na Papuu se striktními pravidly a na zahraniční novináře uvaluje přísné restrikce, pokud chtějí v regionu pořizovat reportáže. V roce 2010 vyhostila ze Západní Papuy dva francouzské novináře, kteří natáčeli pokojné demonstrace. |
Domů i přes vyhoštění nakonec odletěl podle původního plánu. V Indonésii byl měsíc a o víkendu se stejně měl do Prahy vracet. "Poletím letem, který jsem měl koupený už při začátku dovolené," uvedl. V pátek v šest hodin odpoledne SEČ odletěl z letiště v Jakartě.
Česká ambasáda v Indonésii se teď snaží zajistit, aby mu Indonésané do budoucna nezakázali vstup do země, což se většinou k vyhoštění váže. A právě to by pro něj bylo velmi nepříjemné. Do Indonésie jezdí pravidelně za potápěním a má tam už i kamarády.
Proto se také ocitl ve městě Manokwari, kde se ve středu odehrála zmíněná demonstrace za nezávislost odlehlé provincie. "Byl jsem tam navštívit přátele," řekl s tím, že hlavním cílem jeho dovolené bylo souostroví Raja Ampat, které je vyhlášeným rájem potápěčů.
Mrzel by ho zákaz vstupu, chce se vrátit
Do Indonésie by se rád zase vrátil. "Vracím se tam především kvůli potápění. V druhé řadě kvůli lidem, protože vždycky, když jsem v Indonésii, tak je to, jako bych vstoupil do jiného světa. Všichni se usmívají a mají dobrou náladu," vylíčil.
Nestěžuje si ani na zadržení. "Rozhodně si nemůžu stěžovat na nějakou brutalitu, protože to proběhlo opravdu decentně. Po celou dobu při vyšetřování vše probíhalo v pohodě, měl jsem vždy dostatek vody, jídla, po budově imigračního úřadu jsem se mohl volně pohybovat. Akorát jsem nemohl ven," popsal.
Úřady ho nakonec pustily na noc i do hotelu a také může odletět podle původního plánu. "Letí letadlem, na které měl koupenou letenku, což je úspěch. Vyhoštění totiž může vypadat i tak, že vám řeknou, abyste okamžitě opustili zemi. Jemu umožnili letět jeho letem, takže mu nevzniknou další náklady," řekl iDNES.cz Karel Šrol z tiskového odboru ministerstva vnitra s tím, se že zastupitelský úřad v Indonésii snaží Jakartu přesvědčit, aby mu nezakazovala vstup do země.