Urážky, vydírání a elektrošoky. Čečensko pořádá hon na homosexuály

  0:59aktualizováno  0:59
Čečensko se dostalo pod tlak ochránců lidských práv kvůli nevybíravému zacházení s homosexuály. Ti končí kvůli své orientaci za mřížemi, kde jsou brutálně mučeni. Někteří v detenčních zařízeních zemřeli. Utlačované menšině se snaží pomoct s útěkem neziskové organizace i aktivisté.

Na podporu čečenských homosexuálů proběhly demonstrace v několika evropských metropolích. Na snímku jeden z transparentů na demonstraci v Londýně (12. dubna 2017) | foto: Chung/LNP/REX/ShutterstockProfimedia.cz

Nejméně jednou denně věznitelé Adama připoutali k židli. Na prsty u nohou a rukou mu nasadili kovové svorky. Dráty od nich vedly do zařízení, které do Adama pouštělo proud. Když nezačal křičet, další muži ho začali mlátit dřevěnými holemi. Krutý trest si Adam vysloužil za to, že je homosexuál.

Novináři se bojí o život

Ruský opoziční list Novaja gazeta zveřejnil varování, že se kvůli výhrůžkám po článku o pronásledování homosexuálů v autonomním Čečensku obává o životy nejen svých redaktorů, ale všech pracovníků.

Ty totiž Adam Šachidov, poradce čečenského vládce Ramzana Kadyrova, na veřejném shromáždění asi 15 000 duchovních v Grozném označil v přímém televizním přenosu za „nepřátele naší víry a naší vlasti". Přijatá rezoluce podle redakce vybízí náboženské fanatiky k zavraždění novinářů.

Mezitím mezinárodní organizace na ochranu lidských práv, jako je Amnesty International, jakož i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě či vysoký komisař OSN pro lidská práva vyzvaly Moskvu k vyšetření zpráv o věznění, mučení a zabíjení gayů v Čečensku, respektive ke skoncování s pronásledováním sexuálních menšin.

Zdroj: ČTK

Jeho svědectví ukazuje, že zvěsti o honu na gaye v Čečensku jsou pravdivé. Podobný osud podle ruského deníku Novaja Gazeta, který s kauzou okolo pronásledování homosexuálů v Čečensku přišel, potkal stovky lidí. Někteří homosexuálové mučení nepřežili.

Adamova cesta do detenčního zařízení začala nenápadně telefonátem od homosexuálního kamaráda. „Zavolal mi a klidným hlasem navrhl, že bychom se mohli setkat. Znám ho dlouho, takže jsem v tom nic podezřelého neviděl,“ sdělil serveru The Guardian. Když Adam dorazil na místo schůzky, čekala na něj skupina šesti mužů. Někteří měli uniformy.

Nic netušícího mladíka převezli do jednoho z mnoha detenčních zařízení, kde dochází k mučení homosexuálů. Adam nejprve odmítal přiznat, že je gay. Věznitelé však z jeho textových zpráv věděli, že lže. Skončil v malé cele. Spát musel společně s dalšími zadrženými na betonové podlaze. „Budili nás v pět ráno. Spát nás přitom vždy nechávali až od jedné v noci. Různí lidé za námi chodili a mlátili nás.

Tradiční hodnoty a islám

Zadrženým vždy zabavili mobilní telefony. Pod pohrůžkou dalšího bití pak museli ve svých kontaktech označit všechny homosexuální kamarády. „Říkali nám, že jsme zvířata, že nejsme lidí a že tam zemřeme,“ popisuje. Po deseti dnech v cele byl spolu s dalšími vězni propuštěn. Jeho rodičům řekli, že je homosexuál. Adam to předtím tajil. Po otřesném zážitku se rozhodl z Čečenska utéct.

Čečenský režim nařčení z mučení a pronásledování homosexuálů odmítá. Mluvčí prezidenta čečenské autonomní republiky Ramzana Kadyrova Alvi Karimov k celé kauze uvedl, že se jedná o „absolutní lži a dezinformace“. Argumentoval tím, že v Čečensku žádní homosexuálové nežijí a režim je tedy logicky nemůže pronásledovat. Mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov k tomu dodal, že o kauze nemá žádné bližší informace.

Pravá víra gaye přijímá. Islamisté Korán překrucují, říká homosexuální imám

V autonomní republice spadající pod Ruskou federaci jsou stále zakořeněny silně konzervativní společenské hodnoty. Tradiční rodina je středobodem společenského života. Klidnému životu homosexuálů nepřispívá ani v regionu velmi rozšířený islám.

Homosexuálové podle zdejších hodnot zostuzují celou rodinu. Mnoho čečenských gayů se proto snaží svou orientaci skrývat a žijí v běžných manželstvích. O své orientaci se baví pouze v rámci uzavřené gay komunity. Ta je extrémně podezíravá vůči úřadům i novým členům.

Útěk z vlasti a hněv rodiny

Achmed o své menšinové orientaci věděl mnoho let. Až nedávno se však poprvé odhodlal kontaktovat jiného muže. První schůzka však skončila katastrofou. Muž, se kterým se sešel, totiž spolupracoval s policií. Sám byl gay a policie ho výměnou za mlčení nutila, aby jim pomáhal chytat další členy komunity.

Achmed naštěstí po schůzce odcestoval mimo Čečensko. Tam ho zastihl telefonát z domova. Volali mu příbuzní, na které dohlížela policie. Pochopitelně jim sdělila, že jejich syn je homosexuál. Rodina po Achmedovi chtěla, aby se vrátil domů. Policie vyhrožovala, že někoho z jeho příbuzných bude do té doby držet ve vazbě. Achmed si vyslechl spoustu nadávek i od těch nejbližších.

Ruku v ruce proti homofobii. Nizozemští muži poslali vzkaz agresorům

„Neměl jsem nejmenší pochybnosti, že mě moji příbuzní plánují zabít. Byla to pozvánka na vlastní popravu,“ popsal. Po telefonu však slíbil, že se druhý den vrátí domů. Když zavěsil, odjel do Moskvy, později se mu podařilo z Ruska odcestovat do ciziny. Nyní žádá o azyl v jedné ze zemí EU. Do Čečenska se už nikdy vrátit nechce.

Čečenským homosexuálům se po propuknutí kauzy rozhodla pomoct ruská nezisková organizace Russian LGBT Network. Ta se spojila s mezinárodní organizací All Out a založila veřejnou sbírku. Vybrané peníze mají posloužit na útěk gayů z Čečenska. S evakuací pomáhá také gay aktivista z Petrohradu Igor Kočetkov, který nabízí Čečencům, kteří se bojí o život, bezplatnou pomoc.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Trump brutálně „zavraždil“ Sorose a Obamu. Novináři jsou videem zděšeni

Na konferenci příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa v Miami zveřejnili kontroverzní video, v němž je hlava USA...

Britští poslanci o dohodě hlasovat nebudou, podle Bercowa je rozhodnuto

Britský parlament v pondělí nebude hlasovat o nové brexitové dohodě, kterou minulý týden dojednal premiér Boris Johnson...

Francouzská pravice chce zákaz hidžábů na školních výletech, vláda je proti

Francouzská vláda trvá na tom, že nezakáže nošení hidžábu muslimským ženám, které se rozhodnou dobrovolně pomáhat na...

Nadvládu angličtiny v EU brexit nezlomí. Francouzi a Němci však větří šanci

Dominanci angličtiny v institucích Evropské unie nenaruší nejspíš ani brexit. Evropská rada může jednomyslným...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz