Svatba po čečensku. Spojenec Kadyrova má druhou ženu, je jí sedmnáct

  18:02aktualizováno  18:02
V Rusku je zakázaná polygamie i sňatky nezletilých, čečenský velitel policie se přesto oženil se sedmnáctiletou dívkou, kterou navíc k sňatku pravděpodobně donutil. Jednu ženu už Nažud Gučigov navíc má. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov se svatby osobně zúčastnil a svou podporou polygamie se netají.

Svatba policejního velitele Nažuda Gučigova (s červenou kravatou) a sedmnáctileté Chedy Gojlabijevové (Groznyj, 16. května 2015). | foto: AP

Na případ jako první upozornila novinářka Jelena Milašinová z listu Novaja Gazeta. Rodina nevěsty Chedy Gojlabijevové podle ní čelila nátlaku a zastrašování, aby dceru provdala. Milašinová, kterou první dáma Spojených států dříve ocenila za statečnost, nakonec podle BBC Čečensko ze strachu opustila.

Gučigovovi je zřejmě 57 let, později však podle Guardianu začal tvrdit, že je mu o 11 let méně. Gučigov zpočátku zcela popíral, že dívku vůbec zná a že se plánuje podruhé oženit - s tím, že je již mnoho let šťastně ženatý. Potvrdil tak, že jednu ženu už má, přesto se svatba s velkou pompou za účasti samotného čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova 16. května uskutečnila.

Uznejme mnohoženství, mužů ubývá, žádá v Rusku muslimský duchovní

Islám, který v autonomním Čečensku převažuje, sice mnohoženství povoluje, ruské zákony jej však zapovídají. Uzavřít sňatek je navíc možné až od osmnácti let, pouze ve výjimečných případech je hranice snížena na šestnáct.

Na záběrech z obřadu, jež odvysílala stanice LifeNews, se nevěsta neusmívá, pohybuje se značně toporně a málokdy vůbec zvedne hlavu.

Kadyrov již dříve vyjádřil své rozhořčení nad tím, že se zprávy o chystané svatbě dostaly do celonárodních médií, a odvolal regionálního ministra pro média a informace za to, že si se skandálem lépe neporadil. „Jsem si jistý, že ti, kdo už dlouho bez skrupulí zasahují do soukromého života Nažuda a Luizy (jak je také známá Cheda, pozn. red.), se ze svých skutků budou zodpovídat před soudem,“ napsal Kadyrov na Instagramu s tím, že v tomto ohledu již byly učiněny patřičné kroky.

Zakažte manželkám WhatsApp, vyzval Kadyrov Čečence

Čečenský prezident také vyzval muže, aby svým manželkám zakázali používat chatovací aplikaci WhatsApp, a zabránili jim tak o Gučigovově svatbě diskutovat. „Zamkněte je doma, nepouštějte je ven, pak už nic psát nebudou,“ citovala jej BBC.

Fotogalerie

Zdá se, že Kadyrov polygamii schvaluje. V roce 2006 prohlásil, že je v Čečensku mnohoženství potřebné, protože vyvažuje nepoměr mezi počtem žen a mužů, z nichž mnoho zahynulo ve dvou rusko-čečenských válkách. 

„Naše zvyky a náboženství polygamii povolují,“ řekl o tři roky později. „Neexistuje sice zákon, který by to povoloval, ale všem říkám: kdokoli chce a může si to dovolit, měl by si vzít druhou ženu.“

Už v roce 2011 Kadyrov navíc prohlásil, že sám druhou ženu hledá, dosud se mu však nepodařilo najít žádnou, která by byla dostatečně krásná. Spekuluje se nicméně, že se k jeho první manželce Medni, s níž má osm dětí, již připojila někdejší čečenská královna krásy, píše Rádio Svobodná Evropa.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz