Do Sýrie míří bratrská pomoc z Kavkazu, Čečenci to berou jako výcvik

  12:20aktualizováno  12:20
Mnoho mladých Čečenců žijících v gruzínské oblasti Pankiské soutěsky odchází do Sýrie bojovat po boku rebelů proti režimu prezidenta Bašára Asada. Berou to jako výcvik a o zkušenosti bohatší se vracejí na Kavkaz, kde se přidávají k teroristům bojujícím za islámský stát.

Bojovník proti režimu prezidenta Bašára Asada | foto: Reuters

O oblast Pankiské soutěsky se začal reportér Murad Batal al-Shishani z BBC zajímat po rozhovoru s bývalým pracovníkem Agentury pro uprchlíky OSN, který pobýval v této části Gruzie. Vyprávěl, jak o tamní lidi nestojí ani Gruzie, ani Rusko a ani Čečensko, a tak řada mladých Čečenců odchází do občanské války v Sýrii. 

Kavkazský emirát

Doku Umarov se snaží se svými bojovníky utvořit severokavkazský islámský stát. Vyhlásili ho již v říjnu 2007, ale nikdo ho neuznal. Nepřítelem číslo jedna je emirát pro Rusko, které ho považuje za teroristickou organizaci. Bojovníci kolem Umarova se přihlásili k několika teroristickým útokům v Rusku. Vyhrožují, že zastaví olympiádu v Soči, protože se bude konat na místě "ostatků jejich předků".

Pankiská soutěska leží v Gruzii v předhůří Kavkazu a obývá ji 15 tisíc etnických Čečenců, jejichž předci přišli do oblasti v 18. století. Populace trpí relativně vysokou chudobou a pro většinu rodin je jediným příjmem státní podpora.

Během dvou válek mezi Ruskem a čečenskými separatisty v 90. letech a na začátku 21. století se populace v Pankiské soutěsce zvýšila. Místo se stalo nejprve útočištěm pro válečné uprchlíky a když Rusko Čečensko opět ovládlo, našli zde útočiště poražení separatisté. Mnozí z nich byli ultrakonzervativní islamisté nebo saláfisté, kteří chtěli v severním Kavkazu vytvořit islámský stát.

Jejich radikální ideologie se stávala mezi mladými lidmi populární. A postupně rostlo i napětí mezi etnickými Čečenci, kteří vyznávali súfismus, mystickou formu islámu. Saláfistický imám Ajúb Borčašvili z vesnice Jokolo nicméně tvrdí, že všichni Čečenci společně sdílí kmenové a rodinné vazby, jen saláfisté chtějí žít podle Koránu a Sunny.

V minulosti mnoho mladých saláfistů z Pankiské soutěsky odcházelo na sever, aby v Čečensku, Dagestánu, Ingušsku nebo Kabardsko-Balkarsku v řadách islamistických povstalců bojovali proti Rusům. Obvykle pod praporem Kavkazského emirátu, sjednocující islamistické militantní skupiny vedené Dokem Umarovem.

Místo na sever míří Čečenci na jih

Od začátku syrského povstání v březnu 2011 mnozí Čečenci ale místo na severní úbočí Kavkazu odjíždějí do Sýrie. Tam pomáhají převážně sunnitským bojovníkům svrhnout prezidenta Bašára Asada.

Boje u Damašku

Podle syrské opozice zahynulo při tvrdých bojích u Damašku v minulých dvou dnech až 160 lidí. Mezi nimi vojáci, povstalci a islámští radikálové. Na straně armády bojoval také libanonský Hizballáh a údajně i milice iráckých šíitů.

Dějištěm bojů je východní Ghúta, která leží na východ od syrské metropole a v níž se stále drží opozice. Armáda místa, v nichž jsou povstalečtí bojovníci, v blízkosti Damašku před několika týdny obklíčila, a odřízla tak opozici od zásobování. Opozice se nyní snaží prolomit blokádu. Ve výčtu obětí se tvrdí, že jsou mezi nimi islamisté, členové sekulární opozice i vojáci.

zdroj: ČTK

Jedním z Čečenců z oblasti Pankiské soutěsky, který bojuje v Sýrii, je Omar Šišání, lídr Armády emigrantů a pomocníků, která je napojena na al-Káidu. Mnoho jejích členů, která se skládá především ze zahraničních bojovníků, pochází ze severního Kavkazu.

V současné době v Sýrii bojuje 200 Čečenců, tvrdí vysoce postavený muž z čečenské komunity v Gruzii Umar Idigov. Částečně je to kvůli tomu, že je stále těžší překročit hranice severního Kavkazu a mnozí mladí Čečenci vidí jako svou povinnost "pomoci utlačovaným lidem" v Sýrii, vysvětluje imám Borčašvili.

Doku Umarov byl původně proti odchodu Čečenců do Sýrie, podle jeho názoru měli dále bojovat za Kavkazský emirát. Později ale později svůj odsudek zmírnil a řekl, že proud dobrovolníků do Sýrie je způsoben tím, že Kavkazský emirát do přestal do svých řad přijímat mladé bojovníky.

Zdroj BBC poblíž čečenských bojovníků v Sýrii řekl: "Na Kavkazu žádné výcvikové tábory nejsou, v Sýrii ano. Jeden můj kamarád se vrátil rovnou poté, co získal výcvik s výbušninami. V tomto smyslu Kavkazský emirát získává, že jsme v Sýrii. Zde se vycvičí a připraví bojovníci," dodal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, hrozí i nedostatek léků

Policejní zásah před britským parlamentem, kde řidič najel do zábran (14. srpna...

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce...

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

Začni cvičit. Trump si na mítinku omylem utahoval z váhy svého příznivce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump při čtvrtečním setkání s voliči v Manchesteru ve státě New Hampshire omylem zesměšnil...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz