(ilustrační snímek) | foto: SXC

Slováci nejsou u zavedení neměnného času jednotní, přou se i instituce

  • 225
Slovenští občané, ale i jejich státní instituce mají rozdílný názor na to, jak se vypořádat s očekávaným ukončením střídaní času v Evropě. Ministerstvo sociálních věcí sice v návrhu postoje země počítá se zavedením stálého zimního času, jiné úřady, zaměstnavatelé či veřejnost se naopak vyslovili pro letní čas.

Debatu na Slovensku ve zmiňované záležitosti zahájila iniciativa Evropské komise ukončit povinné střídání času již v příštím roce. Mezitím ale rakouské předsednictví navrhlo odložit změnu až na rok 2021, protože jednotný názor nemají ani členské země Evropské unie. Slovenská diplomacie proto zdůraznila potřebu koordinace se sousedními státy.

Češi by chtěli stejný čas po celé EU, ponechali by letní

BLESKOVKA, hodiny, čas, svět, země

Slovenské ministerstvo sociálních věcí v návrhu na ponechání pouze zimního času uvedlo, že se uplatňoval dlouhodobě a že respektuje fyziologii populace. Samotný ministr sociálních věcí Ján Richter přitom ale uvedl, že osobně by byl pro zachování letního času po celý rok.

Stejný postoj v připomínkovém řízení k návrhu postoje Slovenska zaujali také například průmyslníci, zaměstnavatelé, některá ministerstva a veřejnost.

Rovněž v dřívější anketě Evropské komise se většina Slováků, podobně jako Čechů, vyslovila pro ponechání pouze letního času. Odpůrci trvalého zimního času tvrdili, že v případě zavedení zimního času by v létě bylo v Česku a na Slovensku světlo již časně ráno a naopak večer by dříve byla tma.

Slovenská ministerstva a další instituce upozornily na potřebu spolupráce především s okolními zeměmi, aby byl v regionu zaveden stejný čas. Český premiér Andrej Babiš koncem října řekl, že z neformální debaty členů české vlády vyplynulo, že po ukončení střídaní času by měl být nastálo zaveden zimní čas. Stejný názor dříve vyslovili čeští vědci, kteří se zabývají výzkumem biologických rytmů a jejich ovlivněním světlem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video