Máte právo nevypovídat, vyslechl si Carnajev. Policii už nic nesdělil

  12:00aktualizováno  21:31
Džochar Carnajev, podezřelý ze spáchání pumového útoku při maratonu v Bostonu, se zcela odmlčel, jakmile ho soud poučil o jeho ústavním právu nevypovídat a využít služeb advokáta. Agentura Reuters následně informovala, že Carnajev už byl převezen z bostonské nemocnice do federálního zdravotnického zařízení věznice Fort Devens.

Džochar Carnajev odmítá dále vypovídat. | foto: koláž iDNES.cz

Podle agentury přestal Carnajev vypovídat zhruba 16 hodin poté, co jej vyšetřovatelé začali v souvislosti s atentátem vyslýchat u nemocničního lůžka.

Džochara poučila o jeho právech soudkyně Marianne Bowlerová ve chvíli, kdy jej zároveň informovala o obviněních, která byla proti němu vznesena. Přítomný žalobce pak upřesnil, jakou výši trestu bude požadovat, přičemž řekl, že může jít až o trest smrti (více o vznesení obvinění čtěte zde).

Carnajev opustil nemocnici

Džochar Carnajev byl v pátek propuštěn z bostonské nemocnice Beth Israel a policie ho převezla do federálního zdravotnického centra Fort Devens, které je součástí místního vězeňského komplexu. Do tohoto zařízení jsou převáženi obvinění pacienti, kteří vyžadují dlouhodobou speciální lékařskou péči. 

Zdroj: myfoxboston.com

Obviněný se tak dozvěděl mimo jiné o svém právu mlčet, o tom, že každá výpověď může být použita proti němu a že po každé otázce se smí poradit s právníkem. Také mu byl přidělen úřední obhájce poté, co potvrdil, že nemá dost peněz na to, aby si sehnal právníka sám.

Před tím, než se seznámil se svými právy, se podle amerických vyšetřovatelů ke svému činu přiznal. Média ovšem začala spekulovat, nakolik bude mít jeho přiznání váhu, když zaznělo před poučením (více o přiznání čtěte zde). Podle justičních expertů však má policie dostatek důkazů, které ho z činu usvědčují. Všechny informace z výslechu údajného atentátníka v nemocnici jsou navíc úředně nepotvrzené.

Mladší z bratrů byl až do pátku upoután na lůžko v bostonské nemocnici Beth Israel kvůli vážným zraněním, která mu způsobily střely bostonských policistů při dramatickém zatýkání (více o zatčení čtěte zde).

Před honičkou s policií se bratři bavili o holkách

Těsně před tím, než se oba bratři pustili do divoké honičky s policií, byli v klidu a bavili se o zcela obyčejných věcech. Vyplývá to z prvního velkého rozhovoru, který serveru independent.co.uk poskytl řidič uneseného vozidla.

Šestadvacetiletý čínský podnikatel, který si nechává říkat Danny, už dříve vypověděl, že se mu bratři chlubili útoky z dějiště bostonského maratonu. Nyní se však rozpovídal a uvedl, že Džochar s Tamerlanem se během hodinové jízdy bavili o holkách, kreditních kartách a celé řadě dalších věcí. Pohrozili mu prý jen jednou, když se na něj starší Tamerlan otočil a prohlásil, že pokud promluví čínsky, tak ho zabije. Dannyho pak jen pár minut před honičkou s policií vysadili u benzinové pumpy.

Carnajev je obviněný z útoků při bostonském maratonu, které naplánoval spolu se svým o sedm let starším bratrem Tamerlanem, jenž zemřel po přestřelce s policií. Dvě exploze zabily v cíli maratonu tři lidi, dalších více než 200 bylo zraněno.

Razie v moskevské mešitě

Zřejmě v souvislosti v útoky v Bostonu v pátek večer ruští policisté a tajní agenti provedli razii v moskevské mešitě, při které zadrželi 140 lidí podezřelých z napojení na islámské extremisty. Jak informovala ruská agentura Interfax, mezi zadrženými je i třicet cizinců. Ruská tajná služba FSB neupřesnila, z jakých států pocházejí.

Žádné detaily akce ruské úřady nezveřejnily. Není tak jasné, z čeho policie zadržené obviňuje. V moskevské mešitě se údajně v minulosti scházeli lidé, kteří se podíleli na přípravách či provedení teroristických útoků.

Na staršího z bratrů Carnajevových před dvěma lety dvakrát upozornili americké tajné služby ruští agenti. Podezírali ho z příslušnosti k islamistům. Tamerlan Carnajev loni půl roku pobýval v Rusku, konkrétně v Dagestánu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Už jen devět dětí. Británie zastavuje program pomoci mladým uprchlíkům

Francouzské úřady zahájily převoz mladistvých migrantů z tábořiště u Calais...

Mladiství uprchlíci bez doprovodu, kteří se snaží legálně dostat přes kanál La Manche do Velké Británie, budou mít brzy...

VIDEO: Bulharskou Varnu zasáhly bleskové záplavy. Z ulice se stala řeka

Ilustrační foto

Bulharské přímořské turistické letovisko Varna zasáhl v úterý přívalový déšť, který během několika hodin proměnil ulice...

Mayová přežila další pokus o sesazení z čela konzervativců

Britská premiérka Theresa Mayová (22. května 2019)

V Londýně se ve středu v podvečer sešel výbor britských konzervativních poslanců, v rámci dalšího pokusu o sesazení...

Najdete na iDNES.cz