Džochar Carnajev se k atentátu přiznal, o sebevraždu se však nepokoušel

  7:15aktualizováno  14:49
Džochar Carnajev se přiznal k zosnování bombových útoků z dějiště bostonského maratonu. Policie mezitím poodhalila mnoho dalších detailů z probíhajícího vyšetřování. Carnajev údajně při zatýkání nebyl ozbrojen a nepokusil se spáchat sebevraždu. Vyšlo také najevo, že CIA mnoho měsíců před útoky požádala o zařazení staršího z bratrů na seznam sledovaných lidí.

Džochar Carnajev se podle vyšetřovatelů přiznal k bombovým útokům z dějiště bostonského maratonu. | foto: Reuters

Carnajev je stále upoután na lůžko v bostonské nemocnici Beth Israel, kde si léčí vážná zranění způsobená střelami bostonských policistů. Soudní úředníci mu dosud nepřečetli poučení o jeho právech. Není proto jasné, zda jeho přiznání vezme soud na vědomí. Podle justičních expertů to ale možná ani nebude zapotřebí, protože policie má k dispozici dostatek důkazů, které Carnajeva z činu usvědčují.

Výbuchy v Bostonu

Všechny informace z výslechu atentátníka v nemocnici jsou úředně nepotvrzené, protože vyšetřovatelé nejsou oprávněni o nich informovat média. Z dosavadního vyšetřování ale už pronikly informace o tom, že Džochar Carnajev byl pod silným vlivem svého bratra Tamerlana, který pumový atentát připravil jako odvetu za americké bojové operace v Iráku a Afghánistánu.

S probíhajícím vyšetřováním vychází na světlo i mnoho dalších detailů ze samotného honu na oba bratry. Starší Tamerlan zemřel po divoké přestřelce s policií, což už vyšetřovatelé oficiálně potvrdili. Spekulace však panovaly u zatčení mladšího Džochara. První informace hovořily o tom, že jeho zatčení předcházela asi hodinová přestřelka, což tvrdil i šéf bostonské policie Ed Davis.

Džochar nebyl ozbrojen

Nyní však vyšlo najevo, že Džochar u sebe při zadržení žádnou zbraň neměl. Pistole ráže devět milimetrů, kterou bratři použili při přestřelce s policií, patřila Tamerlanovi. Střelná zranění Džochara, se kterými nyní leží v bostonské nemocnici, pocházejí pravděpodobně právě z této přestřelky, při níž zemřel jeho starší bratr. V lodi, v níž se Džochar Carnajev ukrýval, žádná zbraň údajně nalezena nebyla. Nepravdivé pak jsou zřejmě také původní informace o tom, že se Džochar před zatčením pokusil spáchat sebevraždu.

Vyšetřovatelé nově poodhalili také několik detailů o výbušných zařízeních, která Carnajevovi při útocích použili. Trhavina umístěná v tlakových hrncích byla odpálena pomocí primitivního spouštěče užívaného v dálkově ovládaných hračkách. Části zařízení byly nalezeny na místě výbuchu. Dosah spouštěče nebyl velký, pachatelé museli být od trhaviny vzdáleni maximálně několik domovních bloků.

Fotogalerie

Džochar měl u sebe mobilní telefon, který bezprostředně před první explozí použil. I telefon mohl být podle policie použit k odpálení nálože.

Bratři chystali oslavy v New Yorku

Výslech mladšího z bratrů také ukázal, že strůjci útoků měli po odpálení náloží namířeno do New Yorku. "Objevila se informace, že mohli mít v plánu odjet do New Yorku, ale nikoli proto, aby pokračovali ve svém zločinném jednání," řekl americké televizi policista Ray Kelly. Dodal, že tam bratři chtěli uspořádat něco jako oslavu.

O cestě do New Yorku se už zmínil řidič automobilu, jehož Carnajevovi vzali jako rukojmí v noci na 19. dubna před přestřelkou s policií. Řidič vypověděl, že bratři hovořili o plánované cestě na newyorský Manhattan. Policisté se nyní snaží zjistit, zda Carnajevovi měli v New Yorku nějaký kontakt, někoho, s nímž by bostonský útok mohli oslavit. Podle vyšetřovatelů Džochar navštívil New York několikrát už dříve, naposledy loni v listopadu, kdy se s přáteli nechal vyfotografovat na náměstí Times Square.

Ve středu se vyšetřovatelé z řad FBI vydali do Dagestánu, kde se setkali s rodiči obou bratrů. Detaily o setkání však dosud nejsou k dispozici.

Putin volá po spolupráci s USA

Bombový útok v Bostonu podle ruského prezidenta Vladimira Putina ukázal nutnost užší spolupráce Ruska a Spojených států v bezpečnostních otázkách. Dokázal prý také správnost Putinovy politiky v neklidné oblasti severního Kavkazu, odkud pocházejí údajní čečenští útočníci na bostonský maraton, bratři Carnajevovi, a kde se Moskva dlouhodobě snaží potírat islámské radikály.

"Jestliže skutečně spojíme naše úsilí, nedopustíme takové útoky a takové ztráty," prohlásil Putin a dodal, že Rusko je také obětí mezinárodního terorismu.

Ve čtvrtek pak rodiče uspořádali pro novináře tiskovou konferenci. Na ní se však k případu téměř vůbec nevyjadřovali. "Jedu do Spojených států. Chci říct, že tam chci vidět svého syna a pohřbít toho staršího. Nemám žádné špatné úmysly. Nemám v plánu vyhodit všechno do povětří," prohlásil otec bratrů Anzor Carnajev. 

"Nejsem na nikoho naštvaný, chci jít zjistit pravdu," dodal a bouchl přitom podle Reuters do stolu.

Rusko před Tamerlanem varovalo

Ve Spojených státech mezitím pokračuje debata nad fungováním amerických tajných služeb. Již před několika dny vyšlo najevo, že o potenciálním nebezpečí ze strany Tamerlana Carnajeva Američany informovala ruská tajná služba mnoho měsíců před útokem na bostonský maraton (více čtěte zde). Nyní se ukázalo, že stejné informace měla k dispozici také CIA.

Její vedení po ruském upozornění doporučilo, aby jméno staršího z bratrů Carnajevů bylo zařazeno na seznam sledovaných osob známý v USA pod zkratkou TIDE. Ani to však útokům nezabránilo.

Podle úředníků amerického ministerstva zahraničí tajné služby USA možná na ruské varování pohlížely s despektem. Mnoho ruských informací o teroristech a extremistech je prý podezřelých, protože se často týkají obránců lidských práv a politických disidentů.

"Rusové se často zajímají o osoby, které teroristy nejsou. Jejich slova nelze brát za bernou minci, je třeba zkoumat jejich postranní úmysly," uvedl nejmenovaný americký diplomat.

Džochar Carnajev je obviněný z útoků při bostonském maratonu, které naplánoval spolu se svým o sedm let starším bratrem Tamerlanem, jenž zemřel po přestřelce s policií (více o obvinění čtěte zde). Dvě exploze zabily v cíli maratonu tři lidi, dalších více než 200 bylo zraněno. Policisté dopadli Carnajeva po rozsáhlé pátrací akci v noci na sobotu (více čtěte zde).

Podívejte se, jak lidé z Bostonu slavili dopadení Džochara Carnajeva.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Velký objev v Egyptě, naleziště ukrývalo sarkofágy staré přes 3 000 let

Egyptské úřady v sobotu ukázaly ve městě Luxor třicet malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují na 3 000...

Mysli na svou rodinu. Čína vyhrožuje evropským a americkým Ujgurům

Čína nepostihuje příslušníky ujgurské minority pouze na svém území. Její příslušníci v Evropě a USA tvrdí, že je čínské...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Rusko opět pomáhá Trumpovi, aby vyhrál příští volby, varuje Clintonová

Bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová obvinila Rusko, že se opět vměšuje do voleb ve Spojených...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz