Čaputová musí vysvětlovat pochybnosti ohledně své koncipientské praxe

  20:02aktualizováno  20:02
Favoritka druhého kola prezidentských voleb na Slovensku Zuzana Čaputová musí vysvětlovat nejasnosti ohledně své koncipientské praxe. Podle portálu topky.sk neoznámila advokátní komoře, že během této praxe provozovala živnost a také ji vykonávala v místě vzdáleném téměř 200 kilometrů od jejího bydliště.

První kolo prezidentských voleb se konalo 16. března 2019 na Slovensku. Na snímku kandidátka na hlavu státu Zuzana Čaputová ve své volební centrále v Bratislavě sleduje výsledky hlasování. | foto: AP

Portál topky.sk upozornil na fakt, že Zuzana Čaputová zahájila svou koncipientskou praxi 15. dubna 2005 a hned týden potom začala vykonávat živnost. Podle zákona přitom měla poté advokátní komoru požádat o vyjádření, zda je taková činnost v souladu s výkonem praxe.

Fotogalerie

Tu by poté měla posoudit komise, která však v roce 2005 ještě neexistovala. Byla zavedena až po změně zákona o advokacii v roce 2013.

Čaputová ale žádnou žádost nepodala. Potvrdila to i Slovenská advokátní komora. Ve vyjádření pro slovenská média také uvedla, že pokud by by takovou žádost dostala v současnosti,nejspíše by výkon živnosti Čaputové označila jako neslučitelný s advokátní praxí.

Podle portálu pravda.sk byl obsah její živnosti ubytování, reklamní a propagační činnost a také kontrola transpozice práva EU do slovenského právního pořádku.

Čaputová odmítá, že by porušila zákon

Čaputová prostřednictvím svého tiskového mluvčího odmítá, že by v roce 2005 nějak porušila zákon. 

Zeman přijme v Lánech Šefčoviče

Prezident Miloš Zeman se tuto neděli sejde s protikandidátem Čaputové Marošem Šefčovičem. Toho ve volbách podporuje vládní strana Směr. "Maroš Šefčovič požádal pana prezidenta o setkání. Pan prezident této žádosti vyhoví, setkání se uskuteční v neděli v 16:00 na zámku v Lánech," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

„Co se týká povinnosti ohlásit výkon živnosti během koncipientské praxe, tak v té době, kdy koncipientskou praxi plnila, tak tato ohlašovací povinnost nebyla. Vznikla až změnou zákona v roce 2013, tady dávno po složení její advokátní zkoušky,“ uvedl pro topky.sk mluvčí Čaputové Martin Burgr.

Advokátní komora však tvrdí, že tuto povinnosti v roce 2005 měla, přestože ještě neexistovala kontrolní komise. Vzhledem k tomu, že koncipientská praxe je jednou z podmínek pro zápis na seznam advokátů, mohou panovat pochybnosti, zda se Čaputová stala advokátkou oprávněně. 

Slovenská advokátní komora uvedla, že v době, kdy skládala advokátní zkoušky, neměla žádné informace o tom, že by nesplnila všechny podmínky stanovené zákonem.

Pochybnosti panují také o místě výkonu praxe

Topky.sk také upozorňuje na místo výkonu její praxe. Čaputová podle portálu měla praxi vykonávat v Banské Bystrice, která je od jejího bydliště v městě Pezinok vzdálená téměř 200 kilometrů. Již v roce 2006 totiž jako právnička zastupovala právě Pezinok ve známé kauze týkající se skládky.

Čaputová má funkci slovenské prezidentky na dosah, potvrdil průzkum

Podle advokátní komory je místo výkonu její praxe minimálně sporné. „Advokátní koncipient může vykonávat praxi mimo sídlo advokáta maximálně tři měsíce v roce,“ uvedla mluvčí komory Alexandra Donevová. Čaputová se k tomu pro topky.sk zatím nijak nevyjádřila.

Slovenská média v souvislosti s pochybnostmi okolo praxe Čaputové zmiňují i podobnost s případem české exministryně spravedlnosti Taťány Malé. Ta také žila v době své praxe 300 kilometrů od advokátní kanceláře, kde jí vykonávala.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Macronova odezva na žluté vesty. Slibuje nižší daně a důchodovou reformu

Emanuel Macron přednesl v Elysejském paláci projev před 320 akreditovanými...

Výrazné snížení daně z příjmu, navázání nejnižších důchodů na vývoj inflace či zastavení rušení nemocnic a škol až do...

KOMENTÁŘ: Putin dal Kimovi příležitost tvářit se jako osvícený vůdce

Severokorejský diktátor Kim Čong-un s Vladimirem Putinem na návštěvě Ruska (25....

Ve čtvrtek proběhlo na Ruském ostrově nedaleko Vladivostoku setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a nejvyššího...

Brazilský prezident se zděsil nad počtem amputovaných penisů v jeho zemi

Brazilský prezident Jaira Bolsonara

Více než tisícovka mužů ročně kvůli amputaci přijde o penis. Je to hlavně kvůli špatným hygienickým podmínkám....

Najdete na iDNES.cz