Lékaři mají nový lék: snižuje riziko infarktu a zpomaluje růst nádorů

  9:48aktualizováno  9:48
Lék s názvem canakinumab, který vyvinuli američtí vědci, by mohl snížit riziko vzniku opakovaných infarktů a zpomalit postup rakoviny. Odborníci se shodují na tom, že jde o největší farmaceutický mezník od doby, kdy byly objeveny statiny, léky snižující hladinu cholesterolu. Novinku představili v neděli na lékařské konferenci v Barceloně.
Nový lék zpomaluje růst už existujících nádorů, zvlášť u určitých typů...

Nový lék zpomaluje růst už existujících nádorů, zvlášť u určitých typů onemocnění - například rakoviny plic. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Lékaři napříč státy, kteří se však na výzkumu nijak nepodíleli, nazývají jeho výsledky „vědeckým triumfem“ a vliv takzvaného canakinumabu na léčbu srdečních onemocnění považují za „obrovský“.

Zjištění vědců potvrzuje myšlenku, se kterou si kardiologové pohrávají roky, a sice že redukce chronických zánětů může být způsob, jak předcházet srdečním chorobám.

Ve Spojených státech, kde lék vyvinuli, jimi trpí okolo 15 milionů Američanů. Přes 635 tisíc lidí ročně prodělá infarkt a 40 % přeživších dostane zánět, který zvyšuje možnost vzniku dalšího infarktu. Lidé, kteří jej přežili a lékaři jim podali canakinumab, měli v budoucnu až o 25 % srdečních příhod méně než ostatní.

Největší zabiják v Česku je infarkt

I v Česku jsou nemoci oběhové soustavy (ateroskleróza, vysoký krevní tlak či jejich akutní formy - infarkt myokardu) nejčastější příčinou úmrtí. V roce 2015 (data za rok 2016 zatím nejsou k dispozici) byly příčinou 42 % úmrtí mužů a 50 % úmrtí žen, celkem zapříčinily téměř 51 tisíc případů úmrtí.
A druhou nejčetnější příčinou jsou již dlouhodobě zhoubné nádory. Na ty zemřelo v roce 2015 zhruba 26 500 Čechů a Češek, na celkovém počtu úmrtí se nádory podílely 26,5 % u mužů a 21,8 % u žen.

Zdroj: Ústav zdravotních informací a statistiky ČR

„V životě jsem poznal dva způsoby, jak se dá předcházet kardiovaskulárním onemocněním - zdravým životním stylem a pomocí statinů. Teď konečně otevíráme dveře třetí možnosti, je to vzrušující,“ řekl vedoucí výzkumu, lékař Paul Ridker z nemocnice v Bostonu pro list The Guardian.

K prevenci infarktů se zatím používají především zmíněné statiny, které primárně cílí na snižování cholesterolu v krvi. Avšak čtvrtina z lidí, kteří utrpěli infarkt, prodělá v následujících pěti letech další příhodu, navzdory tomu, že statiny pravidelně užívá. Podle lékařů za vznik opakovaných infarktů totiž více než cholesterol mohou neléčené záněty v srdečních tepnách.

Záněty a jejich vliv na tělo přitahují v posledních letech čím dál víc pozornosti. Nedávné výzkumy dokonce potvrdily, že hrají roli i při rozvoji Alzheimera.

„Tohle je nové paradigma, nová příležitost jak snížit riziko úmrtí v důsledku infarktu,“ řekl Mark Creager, bývalý prezident neziskové organizace American Heart Association. „V posledních desetiletích jsme udělali tak ohromný pokrok v léčbě srdečních onemocnění, že bylo těžké si představit, že by se dalo ještě něco zlepšit. A tady to máte.“

Lék dokáže zpomalit růst nádorů

Lék také během testování dokázal snížit počet úmrtí u skupiny nemocných rakovinou na polovinu. Podle vědců nedokáže zabránit samotnému vzniku rakoviny, ale zpomaluje růst už existujících nádorů, zvlášť u určitých typů onemocnění - například rakoviny plic.

„Účinky na rakovinné buňky jsou zajímavým vývojem,“ říká lékař Barnett Kramer z výzkumného centra National Cancer Institute. „Ale k takovým vedlejším účinkům bychom neměli být příliš důvěřiví. Neměli bychom je ignorovat, ale taky nebrat automaticky jako přínos,“ uvedl pro deník The Washington Post.

Čeští vědci vyvíjí lék na klíšťovou encefalitidu. U pokusných zvířat zabírá

Léčba canakinumabem má totiž i svoje nevýhody. Lékaři zaznamenali nárůst rizika úmrtí na těžkou infekci u jednoho z tisíce pacientů, kteří podstoupili medikaci. Náchylnější ke komplikacím tohoto druhu jsou starší lidé a diabetici.

Martin Bennett, kardiolog z Cambridge, říká, že výsledky studie jsou důležité k pochopení toho, jaká je pravá příčina infarktů. Ale přiznává, že si je vědom některých negativ, mezi které mimo jiné patří i vysoká cena léku. Roční terapie, při níž je lék podáván injekčně jednou za tři měsíce, by se aktuálně pohybovala kolem 64 tisíc dolarů (1,4 milionu korun).

Farmaceutická společnost Novartis, která finančně podporovala vývoj léku, se na podzim sejde s regulačními orgány a o schválení canakinumabu zažádá koncem roku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Prcek si koupil mexického prezidenta. Cena vyšla na dvě miliardy korun

Drogový boss Joaquín El Chapo Guzmán byl svého času nejhledanější zločinec.

Bývalý mexický prezident Enrique Peňa Nieto přijal úplatek ve výši 100 milionů dolarů (2,24 miliardy korun) od šéfa...

Britský i evropský tisk tepe Mayovou: naprosté ponížení, historická porážka

Ilustrační snímek

Naprosté ponížení premiérky Theresy Mayové, historická porážka. Tak hodnotí britská média i sdělovací prostředky z...

Austrálii zasáhla druhá vlna veder. Netopýři vymírají v „biblickém měřítku“

Krajina v Novém Jižním Walesu (červen 2018)

Austrálii v posledních dnech zasáhla rekordně silná vlna veder, která podle meteorologů potrvá do pátku. Ve městě Port...

Najdete na iDNES.cz