Staré spory stranou. Starosta Londýna podpořil Camerona a setrvání v EU

  11:32aktualizováno  15:23
V Británii se před červnovým referendem o setrvání v EU zrodilo nečekané politické partnerství. Nový starosta Londýna Sadiq Khan se rozhodl podpořit premiéra Davida Camerona, který ho před volbou londýnského starosty obvinil z kontaktů se sympatizanty Islámského státu.

Starosta Londýna Sadiq Khan a premiér David Cameron v pondělí vyrazili do ulic Londýna a podpořili kampaň za setrvání Británie v EU. (30. května 2016) | foto: AP

Britský premiér před volbami londýnského starosty prohlásil, že Khan byl v minulosti v kontaktu s radikálním imámem, který podporuje Islámský stát. Cameron si za tato slova v dolní komoře parlamentu vysloužil ostrou kritiku, jak před časem uvedl server The Guardian.

Britská volba

Během aktuální kampaně před blížícím se referendem, ve kterém budou Britové rozhodovat o setrvání své vlasti v Evropské unii, však zvítězil společný zájem. Khan v rozhovoru pro ITV v neděli ohlásil, že s Cameronem spojí síly a připojí se ke kampani Britain Stronger in Europe za setrvání v jednotné Evropě.

„Nikdy nebudeme nejlepší přátelé. Je však důležité, aby starosta Londýna prosazoval mezi Londýňany setrvání v Evropské unii. Tato debata je podle mě mnohem důležitější než moje spory s Davidem Cameronem. Jde o budoucnost našeho města a naší vlasti,“ sdělil Khan. Součástí kampaně budou mimo jiné i informační letáky, na kterých Khan vyjmenovává pět klíčových oblastí, které si Británie zajistí setrváním v EU.

Na letáku bude i Cameron, který se v krátkém textu opírá do stoupenců brexitu, píše The Guardian. „Kdykoli se zastánců vystoupení zeptáte, jak bude Británie vypadat mimo EU, odpoví vám – to prostě nevíme,“ tvrdí britský premiér. Khan se už v pondělí společně s Cameronem vydal také do ulic Londýna, kde propagovali kampaň za setrvání v EU.

Podobnou kampaň před pár dny zahájil také lídr hnutí za vystoupení Británie z EU Boris Johnson. Ten do ulic vyjel na palubě svého „bitevního autobusu“ (více o něm se dočtete zde).

Referendum, které se uskuteční 23. června, slíbil uspořádat Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, jež jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli (více zde). V únoru Cameron dohodl v Bruselu reformu vztahů Británie a EU (více zde).

Referendum o politické budoucnosti Camerona

Experti a poslanci blížící se referendum považují za zlomové hlasování o politické budoucnosti britského premiéra. V neděli na to například upozornili členové Konzervativní strany Andrew Bridgen a Nadine Dorriesová, oba zastánci brexitu a dlouholetí oponenti Camerona.

Fotogalerie

Bridgen v rozhovoru pro BBC uvedl, že Cameron v rámci kampaně zašel za hranu a používá „pobuřující výroky“, kvůli čemuž podle Bridgena postupně ztrácí parlamentní většinu. „Strana je rozdělena (...). Upřímně si myslím, že potřebujeme předčasné volby ještě před letošními Vánocemi. Měli bychom získat nový mandát od veřejnosti,“ myslí si Bridgen.

Podobný názor má podle něj dalších 50 konzervativních členů parlamentu. Právě takový počet konzervativních poslanců by přitom podle serveru Politico postačoval na vyvolání hlasování o novém lídrovi strany.

Nadine Dorriesová tvrdí, že Cameron se v rámci kampaně mnohokrát uchýlil k lživým výrokům. „Cameron opakovaně lhal, což je podle mě základem toho, proč jsou na něj poslanci naštvaní. Říct, že Turecko následujících 30 let jistě nebude členem Evropské unie, je prostě lež,“ myslí si Dorriesová

Skutečný boj o post lídra Konzervativní strany však podle poslanců začne až v případě, že červnové referendum skončí vystoupením Británie z EU. Dorriesová dokonce uvádí, že Cameron musí v referendu zvítězit přesvědčivou většinou. „Pokud to bude 60/40 pro Camerona, pravděpodobně přežije. Když však kampaň za setrvání zvítězí těsnou většinou, nebo dokonce zvítězí zastánci vystoupení, bude (Cameron) usmažen během několika dní,“ myslí si.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Sexuální zneužití dětí si odsedíte, vzkázal odvolací soud kardinálu Pellovi

Kardinál George Pell stanul před australským soudem v Melbourne. (26. února...

Australský soud ve středu zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v březnu prvoinstanční soud uložil šest let...

Merkelová v Německu přivítala Johnsona, oba chtějí brexit s dohodou

Německá kancléřka Angela Merkelová přivítala v Berlíně s vojenskými poctami...

Velká Británie a Německo upřednostňují brexit s dohodou, shodla se německá kancléřka Angela Merkelová s britským...

Po e-cigaretě na jednotce intenzivní péče. USA zkoumají stovku případů

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Americký úřad pro ochranu veřejného zdraví vyšetřuje už stovku případů, kdy lidé skončili v nemocnici s vážnými...

Adecco spol. s r.o.
SPECIALISTA CONTROLLINGU pro NOVÝ ZÁVOD

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz