Uprchlíky zvládneme i v Unii, sdělil Cameron. Pak ho grilovala studentka

  10:35aktualizováno  10:35
David Cameron má za sebou první televizní debatu k referendu o vystoupení Velké Británie z EU. Pod tlak ho dostal moderátor i neústupné publikum. Uprchlickou vlnu může Británie podle premiéra zvládnout i jako člen Evropské unie. Jedním z nejdiskutovanějších momentů však byla ostrá výměna názorů s výřečnou studentkou.

Cameron, coby lídr kampaně za setrvání Británie v EU, ve čtvrtek večer vystoupil v televizní debatě na stanici Sky News. Jedním z hlavních témat byla uprchlická krize a nedávná nelichotivá statistika, podle které čistá migrace do Británie - tedy rozdíl mezi počtem nově příchozích a odchozích cizinců - se loni oproti roku 2014 zvýšila o 20 tisíc na 333 tisíc lidí. Cameron přitom v roce 2010 slíbil, že sníží čistou migraci do Británie na 100 tisíc lidí ročně.

Britská volba

Moderátor večera Faisal Islam na Camerona zaútočil a prohlásil, že premiér nikdy nemůže splnit své závazky z roku 2010, pokud Británie bude členem EU, píše server BBC. „S tím nesouhlasím. Myslím si, že udržení migrace v mnou slíbené míře je pro Británii tou správnou výzvou,“ opáčil Cameron. Dodal, že problematiku imigrace může Británie vyřešit i při svém setrvání v EU.

Podle britského premiéra si lidé musí klást otázky o tom, jaká jsou dobrá a špatná řešení při regulaci migrace. On sám za dobrý způsob považuje například legislativu, podle které by žadatel o azyl nedostával podporu v nezaměstnanosti a pokud by si do půl roku po příjezdu do země nenašel práci, nedostal by povolení k pobytu.

Cameron také uvedl, že přistěhovalci by měli mít až po čtyřech letech od příjezdu do Británie nárok na všechny sociální výhody.

Nástup neoblomné studentky

Relativně poklidný tón debaty se změnil ve chvíli, kdy se do ní zapojilo publikum. Největší pozornost na sebe upoutala studentka anglické literatury Soraya Bouazzaouiová, píše server The Guardian. Ta mimo jiné uvedla, že by ráda hlasovala pro setrvání Británie v EU, ale kampaň za setrvání podle ní nestaví na ničem jiném než na šíření poplašných zpráv.

Bouazzaouiová se Camerona nejprve zeptala na problematiku vztahů EU a Turecka. Premiér začal ze široka a před komentováním vztahů s Tureckem chtěl jmenovat „pozitivní věci v případě setrvání v EU“. Bouazzaouiová ho však přerušila a dodala: „Nechte mě domluvit, protože jak jsme všichni viděli, přerušil jste tady už hodně lidí. Já moc dobře poznám žvanění, když ho vidím.“

Fotogalerie

Studentka posléze prohlásila, že Cameron neodpověděl na její otázku. Podle svých slov nechápe, jak chce premiér přesvědčit veřejnost, že je v bezpečí před extremismem a Británie při tom zároveň jedná o vstupu do EU se státy, jako je Turecko.

„Nejsme svědky žádných náznaků, že by se mělo Turecko v brzké době připojit k EU. Musí splnit pětatřicet přístupových podmínek, zatím splnili jedinou. Pokud to tak půjde dál, k EU se připojí tak v roce 3000,“ opáčil Cameron.

Po sérii dalších otázek od ostatních diváků přiznal, že z Evropské unie čas od času šílí. „Znamená to, že budu někde jen tak sedět a přemýšlet o tom, že bychom měli vystoupit? To si opravdu myslíme, že skončíme s EU, opustíme jednotný trh a najednou se budeme mít lépe? To rozhodně ne,“ myslí si.

Jistý závěr debaty

I přes velký tlak však Cameron podle serveru Politico první velkou televizní debatu ustál a zakončil ji jako skutečný premiér. V závěrečné řeči vyzval Brity, aby se podívali do očí svých dětí a vnoučat a „neházeli si kostkami o jejich budoucnost“.

Podívejte se na vývoj průzkumů k referendu o vystoupení Británie z EU

Čtvrteční debata se odehrála přesně tři týdny před referendem. Britové budou o budoucnosti své země rozhodovat 23. června. Referendum slíbil uspořádat Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, které jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli (více zde). V únoru Cameron dohodl v Bruselu reformu vztahů Británie a EU (více zde). Pro hlasování v referendu se mohou Britové registrovat do 7. června.

Nutno podotknout, že Cameron odmítl společné televizní debaty se svými spolustraníky, kteří se hlásí k táboru zastánců Brexitu. Ministr spravedlnosti Michael Gove tak například už v pátek vystoupí ve své vlastní debatě na televizní stanici Sky News. V následujících týdnech pak budou následovat další debaty. Jedna z nich se přitom 21. června odehraje na stadionu ve Wembley.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Bolsonaro má jasno. Za požáry v Amazonii mohou být nevládní organizace

V Brazílii letos registrují přes 70.000 požárů

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho...

Nejdřív testy, pak rakety po Evropě. Putin varoval před úmysly USA

Ruský prezident Vladimir Putin mluví při návštěvě Finska na tiskové konferenci...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu obvinil Spojené státy, že by mohly rozmístit v Rumunsku a později i v Polsku...

Ubodali těhotnou, která žila sama, aby viděli smrt člověka na vlastní oči

Devatenáctiletý pachatel, který se u soudu přiznal k vraždě mladé ženy, ukazuje...

Chtěli vidět něčí smrt. Nějaké náhodně vybrané oběti. Na mušku se jim dostala 18letá dívka v severním Německu. Žila...

Najdete na iDNES.cz