Bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing | foto: Profimedia.cz

Zemřel prezident Giscard d'Estaing, nedoceněný francouzský Kennedy

  • 20
Ve věku 94 let zemřel bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing. Podle médií podlehl komplikacím spojeným s covidem-19. Úřad hlavy státu vykonával v letech 1974 až 1981.

Giscard d’Estaing byl v září převezen na jednotku intenzivní péče pařížské nemocnice poté, co si stěžoval na dýchací potíže. 

Znovu hospitalizován musel být v polovině listopadu v západofrancouzském městě Tours. AFP píše i o problémech se srdcem. Giscard d’Estaing podle ní zemřel „obklopen svou rodinou“.

Giscard d’Estaing patřil k architektům evropské integrace, kterou podporoval v době, kdy byl v čele Francie, i později, když v letech 2002 až 2003 předsedal Konventu EU, neboli shromáždění, které z velké části připravilo návrh evropské ústavy. Ta však nikdy nevstoupila v platnost.

Usiloval také o modernizaci francouzské společnosti. Během jeho mandátu byl například povolen rozvod po vzájemné dohodě či legalizovány interrupce.

Macron: Jeho prezidentství Francii změnilo

Sedm let, během kterých stál Giscard d’Estaing v čele země, podle současného prezidenta Macrona „Francii změnilo“. „Kurz, který Francii udal, stále vede naše kroky,“ prohlásil Macron. Svého předchůdce označil za „služebníka státu, politika pokroku a svobody“. Smrt bývalé hlavy státu podle Macrona zarmoutila celý národ.

Podle Nicolase Sarkozyho, který byl francouzským prezidentem v letech 2007 až 2012, jeho předchůdce celý život usiloval o posílení vazeb mezi evropskými národy a o modernizaci Francie a věnoval se i analýze nejsložitějších mezinárodních problémů.

Také podle někdejšího socialistického prezidenta Françoise Hollandea (2012 až 2017) přišla Francie smrtí Giscarda d’Estainga o velké modernizátora.

Premiér Jean Castex označil zesnulého za „muže pokroku“ a velkého reformátora.

„Evropský ideál přišel o jednoho ze svých zakladatelů, Francie o prezidenta, který jí přinesl modernost a odvahu,“ uvedl předseda dolní komory francouzského parlamentu Richard Ferrand. Předseda Senátu označil exprezidenta za „reformátora“ a politika, kterému ležely na srdci podmínky života žen. Pařížská starostka Anne Hidalgová vyzdvihla zásluhy bývalého prezidenta v oblasti evropské integrace a označila ho za „přesvědčeného Evropana“.

„Trochu zapomenutý“ prezident

Smrt bývalého prezidenta dominuje i titulním stranám francouzského tisku. „1926 - 2020: Valéry Giscard d’Estaing, Evropan,“ napsal list Le Figaro. Regionální Le Télégramme píše o „konci jedné éry“. „Nashledanou...“ napsaly deníky La Dépêche a La Voi du Nord.

Exprezident Francie prodává rodinné stříbro. Chce si vybudovat muzeum

Podle listu Le Parisien historie ještě přínos centristického politika známého pod zkratkou VGE plně nedocenila. Za modernizaci, které se Francii za jeho vlády dostalo, se podle novin „trochu zapomenutý“ prezident ve vlasti nikdy nedočkal patřičného ocenění. Alsaský deník Dernières Nouvelles d’Alsace označil exprezidenta za „francouzského Kennedyho“.

Agentura AFP připomněla, že jedno z posledních vystoupení Giscarda d’Estainga na veřejnosti bylo u příležitosti loňského pohřbu dalšího z francouzských prezidentů Jacquese Chiraka (1995 až 2002), který byl v 70. letech jeho premiérem.

EU oplakává „velkého Evropana“

Na úmrtí Giscarda d’Estainga reagovli i evropští politici. „V jeho srdci byly osudy Francie a Evropy těsně spjaté... Dnes oplakáváme velkého Evropana, který nás bude nadále inspirovat,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Předseda Evropské rady Charles Michel označil zesnulého exprezidenta za „modernizátora Francie“. „S Helmutem Schmidtem uskutečnil sen o integrovanější Evropě,“ napsal na Twitteru. Sociální demokrat Schmidt byl v letech 1974 až 1982 německým kancléřem, s nímž centrista Giscard d’Estaing prohloubil francouzsko-německou spolupráci jako motor evropské integrace.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové smrtí Giscarda d’Estainga „přišla Francie o státníka, Německo o přítele a my všichni o velkého Evropana“. Německý ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že bývalý prezident měl „rozhodující vliv“ na francouzsko-německé přátelství.

Německý tisk připomíná, že Giscard d’Estaing se narodil v roce 1926 v západoněmeckém městě Koblenci, tehdy okupovaném Francií. Podle listu Die Welt neměl žádný jiný francouzský prezident ve 20. století tak blízký vztah k Německu jako právě Giscard d’Estaing, který dokonce plynně hovořil německy.

„Francouzský odbojář, velký evropský státník. Naše Evropská unie mu za mnohé vděčí,“ reagoval na zprávu o smrti francouzského exprezidenta slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Giscarda d’Estainga označil za „věrného služebníka Francie a Evropy“.

Soustrast Francouzům dnes vyjádřili také český prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Zesnulého exprezidenta označili za modernizátora Francie i politika, který měl vliv na dnešní podobu EU.

,

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

Video