Bush: Válka s terorismem začíná

  12:16aktualizováno  12:16
Americký prezident George Bush využil v úterý své první zprávy o stavu unie k varování, že válka s terorismem teprve začíná. Zároveň ale zdůraznil, že Spojené státy jsou nyní silnější než kdy jindy. "Když se zde dnes večer scházíme, je náš národ ve válce, naše ekonomika v útlumu a civilizovaný svět čelí bezprecedentním nebezpečím. Přesto unie nebyla nikdy silnější," prohlásil Bush ve Washingtonu na společné schůzi obou komor Kongresu.

Válka proti terorismu a ekonomika
V projevu, který trval 48 minut za bouřlivých ovací republikánů a demokratů, George Bush uvedl, že hlavními cíli USA jsou porážka terorismu a zajištění domácí bezpečnosti, což znamená zvýšení výdajů na armádu o padesát miliard dolarů v příštím fiskálním roce.

Neméně důležité je podle Bushe oživení ekonomiky, pro které připravil balíček opatření zaměřených na zvýšení investic a daňové škrty. Cílem je, jak zdůraznil, vytvoření více pracovních míst. "Když Amerika pracuje, tak prosperuje, takže můj ekonomický plán se dá shrnout do jednoho slova: pracovní místa," řekl Bush.

Dodal, že důsledkem války a boje proti recesi bude i krátký rozpočtový deficit.

Bush- brepta, který má výsledky

V aféře Enron má prsty i Bílý dům

Předvolební kampaň
Podle pozorovatelů Bush využil své neobyčejně vysoké popularity, která trvá od teroristických útoků proti New Yorku a Washingtonu před více než čtyřmi měsíci, k téměř předvolební kampani. V projevu navrhl pomoc školám, ochranu práv pacientů a přislíbil bezplatné léky starým lidem v rámci zdravotního pojištění Medicare.

Ve Spojených státech se v listopadu konají volby, v nichž se bude rozhodovat o novém složení Sněmovny reprezentantů a části Senátu.

"Máme jasné priority a musíme jednat doma se stejnou cílevědomostí a rozhodností, jakou jsme ukázali v zahraničí. Vyhráli jsme válku a porazíme hospodářský útlum," zdůraznil prezident.

Aniž se zmínil o zkrachovalém energetickém gigantu Enron s napojením na Bílý dům, Bush vybídl podnikovou Ameriku, aby se chovala s větší zodpovědnosti vůči zaměstnancům a dodržovala pravidla slušného chování. Kolaps Enronu připravil tisíce lidí o důchodové úspory.

Írán kritizoval Bushovu zprávu

"Je to vměšování do vnitřních záležitostí Íránu... doufáme, že svět nadvládu USA nebude dál přijímat. Pan Bush by učinil líp, kdyby pro svá obvinění podal důkazy. Musí vědět, že opakování těchto obvinění mu nepomůže," reagoval íránský ministr zahraničí Kamál Charrazí na pasáž týkající se Teheránu. Tu Írán považuje za vměšování do vnitřních záležitostí.

Někdejší íránský prezident a dnes třetí nejmocnější muž v zemi Alí Akbar Hášemí Rafsandžání označil Bushův projev za "válečnický" a vyzval muslimské exportéry ropy, aby přestali s USA obchodovat.

Mluvčí Islámského džihádu tvrdí, že jeho organizace má stejně jako Hamas mezinárodními zákony garantované právo bránit se "proti sionistické okupaci". "USA nemají právo vinit z nás z terorismu, když se ho denně vraždami, ničením a hospodářským rabováním samy účastní," prohlásil Ziád Nachal.

Bush: Válka začíná!
V části věnované potírání terorismu prezident připomněl, že po světě běhají desetitisíce vycvičených zabijáků a nejméně dvanáct států teroristy přechovává. "Jestliže nebudou jednat, bude jednat Amerika," prohlásil Bush.

Dodal, že teroristé v Afghánistánu připravovali další útoky, protože nalezené materiály ukazují nákresy mimo jiné amerických jaderných elektráren, veřejných vodáren a podrobné nákresy pro výrobu chemických zbraní.

"To, co jsme objevili v Afghánistánu potvrzuje, že válka zdaleka neskončila, ale teprve začíná," zdůraznil americký prezident. Zároveň pokynul směrem k prozatímnímu afghánskému prezidentovi Hamídu Karzáímu, který se schůze zúčastnil, se slovy, že USA a Afghánistán jsou nyní spojenci ve válce proti terorismu.

Severní Koreu, Írán a zejména Irák označil za státy, které se snaží získat zbraně hromadného ničení. "Podobné státy a jejich terorističtí spojenci jsou centrem zla, které zbrojí, aby ohrozilo světový mír," uvedl Bush.

V další části vybídl Američany, aby se zapojili do dobrovolné činnosti v rámci Sborů svobody, které budou sloužit k posílení národní bezpečnosti. Podle Bushe mohou dobrovolníci vyjíždět i do muslimských zemí, aby pomáhali překonat tamní bídu. Amerika však podle něho nechce nikomu vnucovat svoji kulturu. 

"Můžeme přemoci zlo jedině tím, že budeme konat ještě více dobra," prohlásil Bush. "Naši nepřátelé posílají děti jiných na sebevražedné a vražedné mise. Jejich krédem je tyranie a smrt. My jsme však zvolili jinak. My jsme si vybrali svobodu a důstojný život," zdůraznil Bush.

Americký prezident George Bush přednesl v Kongresu ve Washingtonu svoji první zprávu o stavu unie. Navzdory válce, hospodářskému útlumu a všem hrozbám civilizovanému světu jsou Spojené státy silnější než kdy jindy, zdůraznil Bush. (29. ledna 2002)

Americký prezident George Bush přednáší v Kongresu ve Washingtonu svoji první zprávu o stavu unie. Vlevo stojí viceprezident Dick Cheney, vpravo mluvčí Kongresu Dennis Hastert. (29. ledna 2002)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Shanahan už nechce být ministrem obrany USA, funkci převezme jeho náměstek

Náměstek ministra obrany Patrick Shanahan (vpravo) po boku prezidenta Donalda...

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort převzít trvale. Rozhodl se proto neusilovat o...

Vyšetřovatelé oznámí nová zjištění o sestřelu MH17, do médií unikla jména

Trosky malajsijského boeingu na základně v nizozemském městě Gilze Rijen (13....

Mezinárodní skupina vyšetřovatelů ve středu oznámí nová zjištění v případu letadla malajsijského letounu sestřeleného v...

„Uchovám Ameriku velkou“. Trump oficiálně zahájil kampaň za znovuzvolení

Na mítinku v Orlandu na Floridě Donald Trump prohlásil, že oficiálně začíná...

Začátek kampaně za znovuzvolení byl pro amerického prezidenta Donalda Trumpa spíše symbolický, neboť pořádá mítinky se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz