Bush v Číně zpečetí prodej sedmi desítek boeingů

  18:14aktualizováno  18:14
Na třídenní návštěvu přiletěl do Pekingu americký prezident George Bush. S nejvyššími čínskými představiteli má jednat především o obchodních otázkách, mezinárodní bezpečnostní politice i o náboženských svobodách.

Manželé Bushovi v Číně - Manželé Bushovi vystupují z letadla v čínském Pekingu. | foto: Reuters

Kromě toho se Peking během Bushovy návštěvy údajně chystá oznámit uzavření kontraktu se společností Boeing na nákup 70 kusů letounů typu 737.

S odvoláním na informaci nejmenovaného amerického činitele v Jižní Koreji to oznámila agentura AFP.

Dohoda bude oznámena v neděli, řekl zdroj AFP během Bushovy zastávky na americké letecké základně v jihokorejském Osanu. Na třetí návštěvu Číny od svého nástupu do úřadu v roce 2001 přiletěl Bush z Jižní Koreje, kde se účastnil summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

V neděli se má americký prezident setkat se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchaem a předsedou vlády Wen Ťia-paem. Na závěr setkání prezidentů je plánována tisková konference. Oba prezidenti na ní mají přednést prohlášení, neočekává se ale, že by odpovídali na otázky. Podle amerických zdrojů citovaných agenturou AP měla proti tomu námitky čínská strana.

Téma jednání: Obchod, chřipka i svobody
Jednáním Bushe s čínským vedením mají dominovat obchodní a měnové otázky, včetně výrobního pirátství, na pořadu rozhovorů má být ale i mezinárodní bezpečnostní politika se zaměřením na boj proti terorismu a také boj proti ptačí chřipce.

Bílý dům kromě toho v sobotu oznámil, že Bush hodlá vyvinout na Peking tlak ohledně respektování náboženských svobod. V této souvislosti vyjádřil Bush, který minulý týden přijal v Bílém domě exilového duchovního vůdce Tibeťanů dalajlamu, přání zúčastnit se během návštěvy Pekingu bohoslužby s prostými čínskými věřícími.

Nejmenovaný představitel pekingské radnice tento týden podle agentury AFP naznačil, že americký prezident by se mohl vydat do protestantského kostela ve východní části Pekingu.

"Studujeme tuto otázku. Uděláme, co bude potřeba," řekl k tomu mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Bush se projede na kole
V oficiálním programu Bushovy návštěvy v Pekingu není eventuální návštěva kostela zmíněna; jedinou ohlášenou aktivitou přesahující rámec diplomatických schůzek je Bushova projížďka na kole v neděli krátce po poledni.

Bílý dům kromě toho vyzval Čínu, aby zajistila široké krytí návštěvy amerického prezidenta čínskými plně státem kontrolovanými médii, řekl ředitel sekce asijských záležitostí v Radě národní bezpečnosti Mike Green.

Vztahy s USA jsou nejdůležitější
"V zásadě očekáváme, a to jsme jim (čínské straně) také dali jasně najevo, že umožní čínskému lidu slyšet všechno, co prezident řekne o americko-čínských vztazích, stejně jako my poskytneme americkému lidu a americkému tisku veškerou příležitost slyšet, co řekne o americko-čínských vztazích prezident Chu," řekl Green novinářům na palubě prezidentského letadla při letu do Pekingu.

Pro čínského prezidenta nejsou podle Greena pravděpodobně žádné vztahy na světě důležitější než vztahy s USA a s americkým prezidentem. "S tím, jak Čína rozvíjí svou ekonomiku a definuje svou roli ve světě, má pro čínské vůdce klíčový význam mít dobré vztahy s námi a zajistit, abychom čínské cíle podporovali, nikoliv se stavěli proti nim," řekl Green.

Čína je po Japonsku a Jižní Koreji třetí zastávkou na nynější Bushově asijské cestě. Z Pekingu odcestuje americký prezident v pondělí do Mongolska, kde svou asijskou cestu ukončí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Zemřel námořník z ikonické fotografie, která definitivně ukončila válku

Slavná fotografie. George Mendonsa na newyorském Times Square líbá po skončení...

V USA v neděli zemřel ve věku 95 let George Mendosa, námořník ze slavné fotografie pořízené během oslav konce druhé...

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz