Bush složil prezidentskou přísahu

  13:17aktualizováno  13:17
V sobotu několik okamžiků po poledni (18:00 SEČ) složil George Walker Bush na schodech washingtonského Kapitolu slavnostní přísahu a oficiálně se tak stal 43. prezidentem Spojených států. Krátce před ním složil svoji přísahu Dick Cheney, nový viceprezident USA v Bushově vládě. V inauguračním projevu vyzval nový prezident k budování jednotného národa na základech spravedlnosti a příležitostí. Inaugurační oslavy, které se podle odhadů účastní na 750 000 lidí, narušuje deštivé počasí a protesty Bushových odpůrců, kteří Bushovo volební vítězství nikdy neuznali.
"Já, George Walker Bush, tímto slavnostně přísahám, že budu věrně vykonávat úřad prezidenta Spojených států a budu podle svých nejlepších schopností zachovávat, ochraňovat a hájit ústavu Spojených států," prohlásil Bush v přísaze.

Přísaha a Bushův inaugurační projev
Bush a Clinton přijeli společně na obřad v jedné limuzíně a u Kapitolu je přijali vůdci obou komor Kongresu a předseda amerického Nejvyššího soudu William Rehnquist, před nímž Cheney a po něm Bush přísahali na bibli pozvednutím pravé ruky. Stejný výtisk Bible použil k přísaze první americký prezident George Washington v roce 1789 a Bushův otec před dvanácti lety.


"Chci vybudovat jednotný národ na základech spravedlnosti a příležitostí," prohlásil Bush ve svém inauguračním projevu. "Budu žít a vykonávat prezidentský úřad na základě těchto principů: svoje přesvědčení a názory budu prosazovat ohleduplně,   veřejné zájmy budu vykonávat s odvahou, budu usilovat o větší spravedlnost i soucit, vyzývat k zodpovědnosti a zodpovědně také žít," řekl Bush.

Bush sestavil pestrobarevnou vládu. Kdo v ní zasedne? Čtěte ZDE.
"Žádám vás, abyste se ze všech sil, navzdory nepohodlí, snažili o veřejné dobro, abyste bránili reformy před útoky, abyste sloužili naší zemi, a můžete s tím začít třeba u svého souseda," vyzval Bush.  

Výzvy k jednotě
"Naše rozdíly jdou někdy tak hluboko, že se zdá, jako bychom sdíleli kontinent a ne jednu zemi," prohlásil Bush a dodal, že to je nepřijatelné. "Naše jednota, svazek, to je důležitý úkol vůdců a občanů v každé generaci," prohlásil nový prezident.

Upozornil, že jeho cílem je reforma školství, důchodového a zdravotního systému a daňové škrty s cílem obnovit dynamiku ekonomiky, vybudování vojenské obrany na nezpochybnitelné úrovni a akce proti zbraním hromadného ničení, aby nové století zůstalo ušetřeno předchozích hrůz.

"Nepřátelé svobody a naší země by se neměli mýlit. Amerika zůstává angažovaná ve světě díky historii a volbě, a bude spoluutvářet vyváženost sil ve prospěch svobody. Budeme hájit naše spojence a naše zájmy. Budeme ukazovat, co chceme, ale bez arogance," prohlásil Bush v krátké části projevu věnované mimoamerickým záležitostem.

Obřadu přihlíželo asi 80 000 hostů, mezi nimi i odstupující Bill Clinton a Albert Gore. Clintona doprovázela na obřadu manželka Hillary a dcera Chelsea.

Protesty Bushových odpůrců
Příležitosti využili také odpůrci Bushovy volební agendy a uspořádali podél Pennsylvánské třídy vedoucí od Bílého domu ke Kapitolu četné protesty. Například jedni demonstrovali proti údajně nemorálnímu způsobu sčítání hlasů, kterým Bush vyhrál volby, v jiném místě asi 200 anarchistů neslo hesla "Bush je zločinec" a "Bush je vrah" s narážkou na jeho jasnou podporu trestu smrti v USA, či "Pryč s kapitalismem" a "Osvoboďte lidstvo pro anarchii". Policie proti některým skupinám tvrdě zasáhla a blíže neupřesněný počet demonstrantů zadržela.

Organizátoři protestů dlouho před inauguračním dnem hlásili, že se chtějí pokusit o největší demonstrace od roku 1973, kdy se před Kapitolem shromáždilo na         100 000 odpůrců Richarda Nixona, který byl zvolen podruhé do úřadu.

Předem byly ohlášeny protestní akce Celostátního sdružení žen, Koalice pro obranu křesťanství, Pochod voličů - zastánců volební reformy a Hnutí za spravedlnost. Podle prohlášení Briana Beckera z Mezinárodního akčního střediska budou demonstranti provolávat hesla a rozvinou transparenty, nebudou se však tentokrát uchylovat k aktům občanské neposlušnosti.

Inaugurační slavnosti se účastní na 750 000 lidí.

Policie: Musíme se připravit na nejhorší a doufat v nejlepší
Náčelník zvláštního oddělení washingtonské policie Michael Radzilowski již minulý týden oznámil, že zavazadla všech účastniků a diváků - včetně držitelů vstupenek - projdou tentokrát policejní kontrolou. Policie rovněž vyhlásila zákaz transparentů připevněných na nosičích, které by mohly být zneužity jako útočný nástroj.

Radzilowski zdůraznil, že policie se nebude zajímat o obsah transparentů. "Nepřejeme si, aby např. příznivci nového prezidenta najednou vytáhli ze svých batohů obušky a zaútočilii na demonstranty. Musíme se připravit na nejhorší, a doufat v nejlepší".

Také přiznivci nově zvoleného prezidenta se chystají při inauguraci zviditelnit. Konzervativní aktivisté plánují Štafetu patriotů, která vyvrcholí oslavnou manifestací před budovou Nejvyššího soudu USA.

Na inaugurační slavnosti vystoupí mj. zpěváci Wayne Newton a Nell Carterová, anglický skladatel Andrew Lloyd Weber, herci Kelsey Grammer a Bo Derek, sportovní hvězdy Muhammad Ali, Lance Armstrong a Marion Jonesová.

První činy prezidenta Bushe
Mezi prvními Bushovými činy v úřadě potom bude zrušení nebo pozastavení některých nařízení svého předchůdce Billa Clintona vydaná v posledních dnech úřadování. Příští týden by potom měl předložit Kongresu kontroverzní plán reformy školství, který byl klíčovou částí jeho předvolební kampaně.

Svým příznivcům Bush řekl: "Nová vláda je příležitostí pro změnu a nový směr. To je slib, který jsme dal a který hodlám dodržet - dát Americe nový a čistý začátek."
Pátek večer strávil Bush ve Washingtonu, kde celodenní oslavy, které tradičně inauguraci předcházejí, vyvrcholily pleasem ve westernovském stylu - ve smokingu a kovbojských botách. V zastřené narážce na Clintonovy milostné skandály Bush pronesl: "O prezidentský úřad se budu starat s péčí, nikdy to budu považovat za samozřejmost a vždy budu mít na paměti, komu tento úřad skutečně náleží."

Clintonova dohoda
V pátek se ovšem zraky Ameriky upřely na Clintona, který uzavřel dohodu s vyšetřovateli, když přiznal, že křivě vypovídal pod přísahou v případu Lewinská. Navzdory všem skandálům Clinton opouští úřad podle průzkumů veřejného mínění s vysokým skórem obliby. Čtyřiapadesátiletý Clinton je rovněž nejmladším prezidentem, který opouští úřad od dob Theodora Roosevelta, který zemřel v 50 letech. 

Nově zvolený americký prezident George Bush líbá svoji ženu Lauru poté, co složil 20. ledna ve Washingtonu ústavou předepsanou přísahu a stal se tak v pořadí 43. prezidentem Spojených států amerických. (ČTK 20. ledna 2001)

Desetitisíce lidí přihlížely ve Washingtonu inauguračnímu obřadu, při němž 20. ledna složil George Bush ústavou předepsaný slib a stal se tak v pořadí 43. prezidentem Spojených států amerických. (ČTK 20. ledna 2001)

George Walker Bush složil 20. ledna 2001 slavnostní přísahu před Kapitolem ve Washingtonu a oficiálně se stal 43. prezidentem Spojených států. (Reuters 20. ledna 2001)

Nový prezident USA George Bush po boku se svojí ženou Laurou ukazuje na svoji kovbojskou botu. V pátek se ve Wshingtonu pořádal slavnostní 'westernovský' bál, který předcházel sobotní inauguraci. (ČTK 20. ledna 2001)

Nově zvolený prezident USA George Bush s výmluvným gestem a odstupující prezident Bill Clinton těsně před tím, než společně odjeli z Bílého domu k washingtonskému Kapitolu, kde v 18:00 SEČ proběhne slavnostní inaugurace. (Reuters 20. ledna 2001)

Policista se snaží udržet Bushovy odpůrce za hrazením podél trasy, po které půjde slavnostní inaugurační průvod. (Reuters 20. ledna 2001)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Cereálie obsahují herbicidy, odborníci se přou o jejich vliv na zdraví

Cereálie (ilustrační snímek)

Populární snídaňové cereálie obsahují nízké hladiny herbicidu glyfosátu, který je zásadní složkou chemického postřiku...

Má bolest neutichá, říká vdova po černobylském inženýrovi

Letecký pohled na elektrárnu Černobyl po havárii v roce 1986

Muž, který pohlédl do útrob explodovaného reaktoru atomové elektrárny Černobyl. Anatolij Sitnikov je jedním z hrdinů...

V Argentině a Uruguay je kvůli blackoutu přes čtyřicet milionů lidí bez proudu

Obchod v argentinském hlavním městě Buenos Aires během rozsáhlého výpadku...

Argentina a Uruguay se kvůli rozsáhlému selhání elektrické sítě ocitly úplně bez proudu. Takto masivní výpadek podle...

Najdete na iDNES.cz