Americký prezident Bush uspořádal tiskovou konferenci před cestou do Evropy

Americký prezident Bush uspořádal tiskovou konferenci před cestou do Evropy | foto: Reuters

Bush navrhl před evropským turné novou klimatickou strategii

  • 39
Americký prezident George W. Bush uspořádal před cestou do Evropy tiskovou konferenci. Nečekaně navrhl novou klimatickou strategii. Do příštího roku chce dohodnout plán na snižování emisí skleníkových plynů. Spojené státy se dosud závazkům vyhýbaly.

INFOGRAFIKA: BUSHOVA CESTA PO EVROPĚ

Z Washingtonu zazněly překvapivé tóny. Bush oznámil, že chce ještě tento rok jednat s patnácti největšími znečišťovateli ovzduší. Příští rok by navíc měl spatřit světlo světa plán na snižování emisí skleníkových plynů.

Od amerického prezidenta se podobné vyjádření nečekalo, protože fixním závazkům se zatím vyhýbal. Odmítl ratifikovat Kjótský protokol, jedinou globální dohodu o omezování produkce skleníkových plynů.

Právě globální oteplování se má stát hlavním konfliktním bodem nadcházejícího summitu G8 v německém Heiligendammu. Na něj se Bush chystá hned poté, co v pondělí a v úterý navštíví Českou republiku.

Německá kancléřka Angela Merkelová chce u Baltu vybojovat deklaraci, která by skleníkové plyny regulovala. Dohoda by vytvořila základ pro úpravu klimatické politiky po roce 2012, kdy Kjótský protokol skončí.

Dosud se ale zdálo, že Merkelová na summitu neuspěje. Spojené státy se brání přijetí jakýchkoli závazků na snížení emisí CO2, jehož jsou největším světovým producentem.

Bush na dnešní konferenci zdůraznil potřebu sjednotit ekologický přístup s ekonomickým. "Je potřeba roztáčet kola ekonomiky, ale využívat i čistou energii," prohlásil.

Americký prezident zdůraznil, že hlavní roli ve snižování emisí hrají nové technologie. Naznačil také, že by Amerika měla být energeticky více soběstačná a měla by využívat i méně tradiční zdroje energie, jako je například etanol. "Je potřeba farmářům vysvětlit, že je možné získat zdroje a nedovážet je ze zemí, kde nás nemilují," prohlásil.

Dobročinná dominance
Bush věnoval větší část projevu rozvojové politice.;"Přinášíme pokrok," zhodnotil roli Ameriky ve světě. "Pyšníme se tím, že jsme v čele. Jsme národ, který zná soucit. Máme štěstí, že žijeme v nejrozvinutější zemi na světě. Je nutné podělit se s těmi méně šťastnými. Naše svědomí nám to přikazuje," hlásal.

Na summitu G8 mu prý půjde o to, aby i ostatní země Ameriku následovaly. "V Evropě chci diskutovat o společné zodpovědnosti," prohlásil prezident.

Bush zdůraznil roli vzdělání, zdravotnictví i demokratických reforem, ale hlavní klíč k prosperitě si představuje jinak. "Zlepšit život obyvatel lze nejlépe pomocí obchodu," prohlásil.

Připomenul případy Jižní Koreje, Panamy, Kolumbie a Peru, které mají s USA dohody o volném obchodu už uzavřené. "Takové dohody lidem pomáhají pozvednout se z chudoby," poznamenal Bush.

Zdůraznil, že je potřeba pokračovat v jednáních z Dauhá. To by znamenalo pokračovat v liberalizaci obchodu, na které se Světová obchodní organizace usnesla už v roce 2001. Naplnění dohod ale blokují rozporné zájmy rozvinutých a rozvojových zemí. "O to na summitu půjde," předvídá prezident.

Obchod zjemňuje mravy
Bush na konferenci prohlásil, že zahraniční pomoc je ve vlastním americkém zájmu. "Pokud zbavíme ostatní země chudoby, vytvoříme nové trhy, a pomůžeme tak i sami sobě," řekl.

Rozvinutý třetí svět by také pro Američany nepředstavoval bezpečnostní riziko. "Prosperující národy jsou bezpečnější. Neexportují teror. Zlepšíme bezpečnost, a tím se bude lépe žít i nám," míní Bush.

SPECIÁL: Bush v Praze


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video