ITN v červnových volbách skončila na šestém místě, obsadila 16 křesel ve 240členném parlamentu. Mandát k utvoření vlády dostala 29. července poté, co dvě silnější strany, konzervativní Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) a centristické uskupení Pokračujeme ve změně (PP), nedokázaly kabinet sestavit.
Radev musí nyní jmenovat prozatímního premiéra a vyhlásit předčasné parlamentní volby, které se musejí konat do dvou měsíců. „Spirála voleb bez rozhodujících výsledků pokračuje, ... což způsobuje nejen naštvání, ale spouští také řadu destruktivních procesů,“ řekl Radev.
„Mafiánská dvojka“ na tahu. Bulhaři trnou z plánů oligarchy a expremiéra |
Bulharsko, které je nejchudším státem Evropské unie, patří také k jejím členům s nejrozšířenější korupcí. Země se od protikorupčních protestů z let 2020 a 2021, které ukončily vládu GERB, potýká s politickou krizí. Tu způsobuje právě neschopnost stran získat stabilní parlamentní většinu a utvořit vládní koalici.
Reuters píše, že Bulharsko by období se stabilní vládou potřebovalo i proto, aby se mu podařilo urychlit tok peněz z unijních fondů a mohlo se zcela začlenit do schengenského prostoru.
V červnových volbách získala GERB 68 poslaneckých křesel, PP si zajistilo 39 mandátů. Obě strany spojuje prozápadní orientace, ale rozděluje je pohled na reformy a rivalita mezi jejich lídry.