Jedním z prvních, kdo se ozval s příslibem pomoci, byl Lopušanský klášter na severozápadě Bulharska. V něm by mohlo nalézt nový dočasný domov 15 až 20 imigrantů. "Je naší povinností jako křesťanů nabídnout vše, co můžeme, aby se tito lidé cítili lépe," uvedl představený kláštera biskup Sionij.
Své ubytovací prostory přitom chtějí kláštery nabídnout nejen utečencům, kteří jsou křesťané, ale i muslimům. K Lopušanském klášteru se již připojily další tři - Čiprovský, Rakovišký a Izvorský.
Bulhaři mají ubytovací kapacity zhruba pro pět tisíc přistěhovalců, přitom od začátku roku 2013 jich do země dorazilo přes deset tisíc. Místní úřady pak očekávají, že do konce roku jich bude kolem 11 tisíc. Kvůli zhoršujícím se podmínkám dokonce někteří uprchlíci zahájili protestní hladovku.
Sofii se s přílivem syrských uprchlíků snaží pomáhat další unijní státy. Připojila se i Česká republika, ministr vnitra na začátku prosince předal svému bulharskému protějšku šek ve výši 25 milionů korun.
Podle posledních statistik už ze Sýrie uprchly téměř dva miliony lidí. Nejčastěji směřují do uprchlických táborů v Turecku, Libanonu, Iráku a Jordánsku. Mnozí však cestují také do Bulharska a Ruska, kde žádají o azyl. Podle OSN se jedná o nejhorší uprchlickou krizi za posledních dvacet let (více o situaci syrských uprchlíků se dočtete zde).