Bůh mě poslal, abych ji chránil, říká Američan, který vnikl do domu Su Ťij

  9:49aktualizováno  16:14
V soudním procesu s barmskou disidentkou Su Ťij včera vypovídal Američan John Yettaw. Tedy muž, který počátkem května přeplaval jezero a pronikl do jejího domu. "Bůh mě poslal, abych ji chránil," prohlásil 53letý bývalý voják z Missouri během asi tříhodinového výslechu. "Měl jsem sen, že se ji teroristé chystají zavraždit," řekl.

John Yettaw na fotografiích, které se našly na fotoaparátu mezi jeho osobními věcmi | foto: Profimedia.cz

Právě návštěva Johna Yettawa dala juntě záminku postavit opoziční vůdkyni před soud. Režim tvrdí, že Su Ťij porušila podmínky domácího vězení, a chce ji až na pět let vsadit za mříže. V domácím žaláři strávila Su Ťij třináct z uplynulých devatenácti let.

Třiašedesátiletá disidentka se ale brání, že Yettawa o návštěvu nežádala a že se o ní dozvěděla až poté, co už byl muž v domě.

Yettaw včera řekl, že když plaval přes jezero k domu, vidělo ho asi pět policistů. Nikdo z nich ale nevystřelil, jen házeli kamení. Přiznal také, že se už jednou o návštěvu pokusil, ale policie ho lapila a vyslechla. A propustila.

Barmská disidentka Su Ťij

Barmská opozice i západní svět jsou procesem pobouřeny a vyzývají k okamžitému propuštění političky.

Před soudem v barmském Rangúnu směl dnes také vypovídat jediný svědek obhajoby disidentky Su Ťij. Nyan Win, mluvčí Národní ligy pro demokracii - tedy strany, v jejímž čele Su Ťij stojí, prohlásil, že neporušila žádný zákon, když přijala ve svém domácím vězení Američana, jenž k ní nezván připlaval přes jezero.

Rovněž zdůraznil, že pro obvinění političky neexistuje právní základ. Po odchodu ze soudní síně řekl agentuře AP, že prokuratura jeho svědectvím rozhodně nadšená nebyla.

Nyan Win se domnívá, že soud porušil disidentčina práva. Zamítl totiž tři ze čtyř svědků, které si povolala obhajoba. Naopak obžalobě nepovolil pouhých devět z 23 svědků.

Po výpovědi jediného povoleného svědka obhajoby - disidentčina právníka - předseda tribunálu odročil proces na pondělí s tím, že obě strany mají do té doby předložit souhrny svých argumentů.

Je nám líto, ale musíme ji soudit

Včera vypršel Su Ťij zatím poslední, pětiletý trest domácího vězení. Tedy alespoň podle jejích stoupenců doma i v zahraničí. Junta je ale přesvědčená, že zbývá ještě půl roku. A přestože prý vláda zvažovala její propuštění, po incidentu s Yettawem "nemá jinou možnost než Su Ťij soudit".

Jsem nevinná, řekla Su Ťij

přečtěte si o výslechu disidentky

"Su Ťij je dcerou generála Aun Schana, vůdce naší země. Proto jsme hluboce zvažovali, zda jí prodloužit domácí vězení, či nikoli," řekl včera brigádní generál Myint Thein.

"Naneštěstí do domu pronikl americký občan. Na dva dny. Ona mu to umožnila. Konverzovala s ním a dala mu jídlo. A takové akce jsou porušením zákona. Právě proto nebyla jiná možnost než zahájit proces. Je nám z toho velice smutno."

64 pro Su Ťij

Globální "víření bubnů" proti věznění a souzení Su Ťij včera ještě zesílilo. Na internetu totiž začala fungovat nová stránka nazvaná "64 pro Su Ťij". Kdokoliv na ní může zanechat zprávu pro souzenou barmskou političku.

Cílem kampaně je nashromáždit co možná nejvíc vzkazů do 19. června, kdy nositelka Nobelovy ceny míru "oslaví" 64. narozeniny. Dnes brzy ráno už byly na stránkách skoro tři tisíce vzkazů včetně mnoha od světových politiků a celebrit.

Svou zprávu tu nechal třeba britský premiér Gordon Brown. Svět podle něj už moc dlouho nečinně přihlíží této "nepřípustné nespravedlnosti". "Musíme udělat všechno, aby tyto narozeniny byly poslední, které trávíte v nesvobodě," řekl.

Ve stejný den jako Su Ťij má narozeniny i britský spisovatel Salman Rushdie. I on zanechal vzkaz. "Tiše jsem vám tleskal," napsal. "Ale tentokrát už ticho být nesmí. Není to žádný z vašich činů, nýbrž vaše věznění, co symbolizuje zločinné potlačování demokracie v Barmě. Je to soudní proces, nikoli váš boj, co je nespravedlivé. Dnes, stejně jako každý jiný den, jsem s vámi," napsal.

64 pro Su Ťij není první kampaní, na internetu kolují petice za její propuštění a skupiny, které političku podporují, vznikly na sociálních serverech typu Facebook nebo Twitter.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Trump už má soka i mezi republikány. Z Bílého domu ho chce vyhnat přeběhlík

Někdejší guvernér amerického státu Massachusetts a bývalý libertarián William...

Donald Trump už má prvního vyzyvatele v následujících prezidentských volbách z řad republikánů. Šéfem Bílého domu se...

Bojovníci Islámského státu jsou v úzkých, střílí na vlastní rodiny na útěku

Baghúz opustily stovky žen a dětí. (11. února 2019)

Bojovníci Islámského státu (IS) začínají v Sýrii ztrácet poslední naději na výhru a střílí na členy svých vlastních...

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec...

Najdete na iDNES.cz